Według szacunków Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK), który co roku bada liczbę katolików przychodzących na niedzielne msze św. (nazywa się ich dominicantes) oraz przystępujących do komunii (communicantes), w ciągu dekady w kościołach ubyło ok. 2 mln wiernych. O ile w 2003 r. w cotygodniowych praktykach religijnych uczestniczyło 46 proc. wierzących, o tyle w ubiegłym roku było ich tylko 39,1 proc.
– Po raz pierwszy od ponad 30 lat liczba osób, które przychodzą w niedzielę do kościoła, spadła poniżej 40 proc. – mówi ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK. – Ten niewielki, ale systematyczny spadek obserwujemy, niestety, od początku lat 90.
– Niestety, mamy w Polsce do czynienia z powolną sekularyzacją – mówi „Rz" biskup Wiesław Śmigiel, członek komisji duszpasterskiej episkopatu. – Nie bagatelizujemy tego, szukamy sposobów dotarcia do tych, którzy od Kościoła się oddalili.
Katolickie południe
Badanie niedzielnych praktyk Polaków ISKK przeprowadza raz w roku. Zazwyczaj odbywa się ono jesienią. W 2013 r. liczenie wiernych przeprowadzano 20 października.