Metropolita lubelski abp Józef Życiński zmarł nagle na zawał serca 10 lutego 2011 r. w Rzymie. Miał 63 lata. W czasie swojej ponad 20-letniej posługi biskupiej – najpierw w Tarnowie, a potem w Lublinie – dał się poznać jako doskonały obserwator i komentator życia społeczno-politycznego.
Był także czynnym naukowcem. Jego zainteresowania obejmowały m.in. naturalizm metodologiczny, teizm ewolucjonistyczny, filozofię procesu, matematyczność przyrody, ewolucjonizm. Przez wiele lat kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą na KUL.
– To był człowiek wielowymiarowy, nie dawał się zaszufladkować. Warto przypominać jego działalność – mówi ks. prof. Robert Nęcek z Uniwerstytetu Jana Pawła II w Krakowie.
Współpracownicy arcybiskupa z tej uczelni wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Ignatianum, Naczelną Radą Adwokacką w Warszawie oraz Okręgową Radą Adwokacką w Krakowie organizują w czwartek ogólnopolską konferencję naukową „Media–Kultura–Dialog" poświęconą pamięci abp. Życińskiego.
– Był człowiekiem mediów, kultury i dialogu. Potrafił go prowadzić ze wszystkimi. A wśród jego przyjaciół sporo było osób niewierzących – podkreśla ks. Nęcek.