Bayer zapłaci mniejszą karę za Roundupa Monsanto
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR), zrzeszające producentów pestycydów i środków ochrony roślin, zarzuciło organizatorom badania brak rzetelności, wywoływanie strachu wśród konsumentów, podważanie zaufania do całego systemu kontroli żywności.
– Raport został przygotowany przez organizacje reprezentujące interesy konsumentów, badania zostały sfinansowane przez samych konsumentów oraz ze środków Programu PROO i patrząc na masową reakcję konsumentów widać, że trafił w potrzeby – mówi Marcin Galicki z FoodRentgen. – Trudno zgodzić się z tym, że dostarczanie rzetelnej informacji i budzenie świadomości konsumenckiej jest straszeniem - dodaje.
Do badań wyselekcjonowanych zostało 36 kasz ze stałej oferty najpopularniejszych w Polsce sklepów wielkopowierzchniowych. Z tej listy internauci wskazali kasze, które chcieliby przebadać (każdy mógł wskazać 4). Do laboratorium we wrześniu br. trafiło 10 kasz gryczanych i 10 kasz jaglanych. Na początku 2020 r. opublikowany zostanie raport ws. czystości składu kasz jaglanych. W planach organizatorów są badania kolejnych produktów spożywczych.
Czym jest Glifosat? Substancja ta została wprowadzona na rynek w 1974 roku przez firmę Monsanto (należącą do koncernu Bayer) jako składnik herbicydu chwastobójczego Roundup. W 2015 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaklasyfikowała glifosat jako "prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi". W 2016 r. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) poinformowała, że nie ma dowodów na związki glifosatu z rakiem. Jednak niektóre kraje wprowadziły ograniczenia stosowania glifosatu. W przyjętej w 2017 r. rezolucji Parlament Europejski opowiedział się za kompletnym zakazem stosowania tej substancji na terenie UE od 15 grudnia 2022 roku.