Banki żądają pełnomocnictw w formie aktu notarialnego - KNF interweniuje

Komisja Nadzoru Finansowego zainterweniuje ws. niehonorowania przez banki pełnomocnictw udzielanych adwokatom przez ich klientów w formie pisemnej. Banki wymagają pełnomocnictw w formie aktu notarialnego, na co zwróciła uwagę Naczelna Rada Adwokacka.

Aktualizacja: 27.04.2016 10:00 Publikacja: 27.04.2016 09:26

Banki żądają pełnomocnictw w formie aktu notarialnego - KNF interweniuje

Foto: 123RF

W piśmie, skierowanym w grudniu ubiegłego roku do KNF, adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA, zwrócił uwagę na niezgodność takiej praktyki z obowiązującymi przepisami. Należy zwrócić uwagę, iż adwokat, podobnie jak notariusz, ustawowo uprawniony jest do poświadczania za zgodność z oryginałem odpisów dokumentów (art. 4 ust. 1b ustawy prawo o adwokaturze). Przepisy, np. art. 89 k.p.c., dają pewnym kategoriom podmiotów uprawnienie do weryfikowania prawdziwości dokumentów, którymi posługuje się adwokat, ale wyjątków nie można interpretować rozszerzająco. Z całą mocą podkreślić należy, iż w katalogu podmiotów uprawnionych do kwestionowania dokumentów, jakimi posługuje się adwokat w ramach wykonywania swoich obowiązków, nie ma pracownik banków. A skoro przepisy prawa bankowego nie wprowadzają wyższej formy dokumentu pełnomocnictwa, to znaczy że dla zachowania tajemnicy bankowej wystarczającą formą jest forma pisemna. Ta zaś jest zachowana także wtedy, gdy pełnomocnictwo podpisane jest w kancelarii adwokackiej.(...) Naczelna Rada Adwokacka nie może zgodzić się na żadną próbę usprawiedliwiania przypadków, w których odmawia się adwokatowi prawa wykonywania zawodu w oparciu o pełnomocnictwo w formie pisemnej jedynie z powodu tego, że pełnomocnictwo nie zostało sporządzone w obecności pracownika banku.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo