Już początek przedstawiał się źle. Przez czterdzieści minut pasażerowie samolotu z Warszawy (w tym dzieci i ludzie starsi) czekali na odjazd autokaru w palącym słońcu na tureckim lotnisku, gdyż podobno zawieruszył się jeden z pasażerów. Nie było jednak słychać przez megafon apeli o zgłoszenie. W rezultacie klienci Nowej Itaki stracili możliwość zdążenia na obiad w swych hotelach.
Umowa gwarantuje miejsce z leżakiem na hotelowej plaży, ale nadmiar przyjętych gości uniemożliwia korzystanie z tego prawa.
Sezon owocowy w pełni, ale przez dwa tygodnie w hotelu podaje się tylko nie najwyższej klasy arbuzy i melony. Wspaniałe winogrona, brzoskwinie, banany pozostają niedostępne. Karty magnetyczne otwierające drzwi do pokoju klienta co dwa – trzy dni trzeba odnawiać i biegać z nimi do hotelowej recepcji. Wysoko płatna (45 dolarów) wycieczka morska zostaje odwołana, ale jej uczestnicy czekają na tę informację przez godzinę od wyznaczonej pory wyjazdu z hotelu. W porze posiłków klienci uganiają się w jadalni za sztućcami, ponieważ stoły nie są dostatecznie sprzątane i na nowo nakrywane. Dwa dni trzeba czekać na naprawę zbiornika z winem, więc tworzy się kolejka do barmana – podczaszego. Tak było w tureckim czterogwiazdkowym+ hotelu Greenwood, kontraktowanym przez polskie biuro Nowa Itaka (w okresie 10 – 24 września tego roku); pobyt obfitował tu w liczne, a nieprzyjemne niedogodności.
Jakiej satysfakcji szukać w tej irytującej i frustrującej dla urlopowicza sytuacji? Skarżyć się do władzy nadzorującej przedsiębiorstwa turystyczne? Na drodze sądowej domagać się stosownego odszkodowania? Jak wyliczyć i wycenić wszystkie te różne i liczne dolegliwości? To nie jest przecież skrócenie pobytu czy zrezygnowanie z którejś z jego atrakcji łatwo poddających się liczbowemu ujęciu.
Szczęśliwi są turyści w krajach, w których otrzymuje się zadośćuczynienie za zmarnowany urlop (Francja, Austria). Polski Sąd Najwyższy w wyroku sprzed 20 lat zajął takie stanowisko w sporze Orbisu z klientem: „Żądanie odszkodowania za utracony wypoczynek nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawnych”.