Chorzy z Unii Europejskiej dowiedzą się więcej o farmaceutykach, które zażywają. Każda ulotka dołączona do leku na receptę będzie musiała zawierać informacje, które odpowiadają rzeczywistym potrzebom pacjentów. Producent wskaże na niej nie tylko korzyści płynące ze stosowania produktu. Opisze także zagrożenia związane z zażywaniem. Takie udogodnienia dla pacjentów przewiduje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca dyrektywę 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi w zakresie informacji kierowanych do ogółu społeczeństwa odnoszących się do produktów leczniczych wydawanych na receptę lekarską. Wczoraj regulację przyjęła Rada Unii Europejskiej.

Nowela dyrektywy przewiduje, że koncerny farmaceutyczne będą musiały udostępnić chorym dokładną i najnowszą charakterystykę leku. Informacje te zatwierdzi wcześniej odpowiedni dla każdego kraju organ, który decyduje o dopuszczeniu danego leku do obrotu. Ponadto producent obowiązkowo ujawni chorym, jaką ocenę dostał dany lek.Firmy będą mogły udostępnić zainteresowanym wyniki badań naukowych, które przeprowadziły wcześniej nad lekiem.

Wszystkie wyżej wymienione informacje o lekach sprzedawanych na receptę ich producenci zamieszczą na swoich specjalnych i autoryzowanych stronach internetowych. Władze państw członkowskich będą je monitorowały. Jednocześnie pacjenci mają mieć do nich zapewniony łatwy dostęp. [b]Nowe przepisy wyraźnie zabraniają koncernom reklamować ich produkty za pośrednictwem radia telewizji czy prasy.[/b]

Obecnie przepisy wewnętrzne państw członkowskich nie stosują jasnego rozróżnienia między pojęciem reklamy a informacji o leku wydawanym na receptę. Projektowana nowela dyrektywy ma jednoznacznie zakazać reklamy takich farmaceutyków.