Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek. Chodzi o zmniejszenie dopuszczalnej zawartości kadmu w zabawkach. Rozwój wiedzy toksykologicznej spowodował konieczność zmiany dotychczasowych norm obecności substancji chemicznych w produktach dla najmłodszych.
Dlatego w marcu weszła w życie nowa dyrektywa Komisji 2012/7/UE, która ma na celu dostosowanie przepisów do postępu technicznego. Kadm jest używany głównie w elementach elektronicznych zabawek. Producenci deklarują, że zastąpią go innymi, bezpiecznymi i dozwolonymi substancjami.
Przypomnijmy, że w lipcu 2011 r. weszła w życie nowa dyrektywa zabawkowa, która zastąpiła poprzednią z 1988 r. Umieszczenie oznakowania CE na zabawkach daje gwarancję, że producent przestrzega unijnych norm bezpieczeństwa zdrowia i ochrony środowiska. Oznakowanie CE to unijny certyfikat jakości. Świadczy o tym, że przed wprowadzeniem na rynek producent sprawdził, czy produkt spełnia wszystkie obowiązujące wymagania. Organy nadzoru we wszystkich państwach członkowskich kontrolują prawidłowe stosowanie oznakowania CE. Za nielegalne posługiwanie się oznaczeniem grożą wysokie kary finansowe.
Potencjalne zagrożenia musi określić producent, zanim zabawka trafi do sklepu. Zabawki, które nie są przeznaczone dla dzieci w określonej grupie wiekowej, powinny być odpowiednio oznaczone. Najczęstsze zastrzeżenia dotyczące wieku to symbol 0–3, który oznacza, że zabawka nie nadaje się dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, oraz „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy" wraz z ostrzeżeniem w formie znaku graficznego. Dotyczą one najczęściej zabawek z małymi, ruchomymi częściami, które mogą być groźne dla dzieci ze względu na ryzyko zadławienia.
Trwa kampania informacyjno-szkoleniowa Komisji Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa zabawek. W jej ramach są organizowane seminaria dla producentów i dystrybutorów zabawek poświęcone przepisom regulującym normy bezpieczeństwa dla zabawek. Kampania zaczęła się w styczniu w Rumunii i obejmuje Bułgarię, Francję, Niemcy, Polskę, Czechy, Irlandię i Włochy. W tych właśnie krajach jest produkowana większość zabawek w UE. W 2013 r. kampania obejmie wszystkie kraje członkowskie Unii. Komisja Europejska szkoli także producentów w Chinach, bo z tego kraju pochodzi najwięcej zabawek.