Sprawę rozpoczyna prawidłowo złożony pozew. Następnie sąd doręcza odpis pozwu stronie pozwanej, tj. bankowi, i zobowiązuje do złożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie (zazwyczaj 14 lub 21 dni). Strony oczekują na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy (średni czas oczekiwania na pierwszą rozprawę od momentu złożenia pozwu wynosi 4–6 miesięcy). W tym czasie zazwyczaj dochodzi do wymiany dalszych pism procesowych. W zależności od sposobu procedowania sądu sprawa kończy się średnio po przeprowadzeniu trzech rozpraw. Istotnym elementem wpływającym na długość postępowania są zgłoszone dowody w postaci zeznań świadków. Zazwyczaj takie wnioski dowodowe zgłasza pozwany bank, jednakże sądy, rozpatrując ich zasadność, wydają w tym przedmiocie stosowne postanowienia, nierzadko ograniczając czy oddalając takie wnioski z uwagi na ich nieprzydatność do sprawy i w konsekwencji prowadzenie do przedłużenia postępowania.
Ważnym elementem postępowania sądowego jest także dopuszczenie dowodu z opinii biegłego na okoliczność wysokości dochodzonych nadpłat – w szczególności dotyczy to kredytu indeksowanego. Średni czas oczekiwania na przedstawienie opinii biegłego wynosi od miesiąca do dwóch, a czasem okres ten bywa przedłużany z uwagi na konieczność przeprowadzenia opinii uzupełniającej.
Podczas postępowania przed sądem pierwszej instancji dochodzi również do przesłuchania strony powodowej. Sąd w takim wypadku pisemnie wzywa stronę powodową do stawiennictwa w sądzie. Zazwyczaj strona powodowa jest wzywana przez sąd jedno- lub dwukrotnie, najczęściej na pierwszą i ostatnią rozprawę. Oczywiście strona powodowa jako zainteresowana sprawą może stawiać się na każdą rozprawę, jednakże obligatoryjny udział jest tylko w przypadku wezwania sądu.
Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd zamyka przewód sądowy i wydaje wyrok. Następnie w terminie 14 dni od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem, stronie przegrywającej przysługuje prawo do wniesienia apelacji do sądu drugiej instancji.
Odpis prawidłowo wniesionej apelacji zostaje doręczony przez sąd stronie przeciwnej wraz z zobowiązaniem do wniesienia w zakreślonym terminie odpowiedzi na apelację. Następnie sąd wyznacza termin rozprawy apelacyjnej. W praktyce przed sądem drugiej instancji dochodzi do jednej rozprawy, jednak nie jest to regułą. Sąd odwoławczy bardzo rzadko przeprowadza postępowanie dowodowe. Sąd odwoławczy wydaje wyrok, w którym może: