AI: Azerbejdżan stosuje izraelskie bomby kasetowe

Izraelskie bomby kasetowe są używane przez Azerbejdżan przeciwko ludności cywilnej w separatystycznym regionie Górskiego Karabachu - ostrzegła we wtorek Amnesty International.

Publikacja: 06.10.2020 21:25

Stepanakert. Niewybuch na jednej z głównych ulic miasta

Stepanakert. Niewybuch na jednej z głównych ulic miasta

Foto: AFP

amk

Bomby kasetowe to pociski zawierające od kilku do kilkuset mniejszych ładunków, które są rozpraszane podczas eksplozji, jednak często wybuchają z opóźnieniem.

W maju 2008 roku podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz ich używania w konfliktach zbrojnych. Konwencja weszła w życie w sierpniu 2010.

Czytaj także:

Górski Karabach: walki na całej linii frontu

Amnesty International, analizując materiał filmowy nagrany w stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakercie, zidentyfikowała izraelską amunicję kasetową M095 DPICM, która, jak twierdzi AI, "wydaje się być wystrzeliwana przez siły azerbejdżańskie" w kierunku dzielnic mieszkalnych miasta.

Ani Azerbejdżan, ani Armenia, ani Izrael, nie są sygnatariuszami konwencji.

Tymczasem, jak podkreśla w oświadczeniu Denis Kriwoszejew, pełniący obowiązki szefa Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową, "używanie bomb kasetowych w każdych okolicznościach jest zabronione na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego, a ich użycie do atakowania obszarów cywilnych jest szczególnie niebezpieczne".

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1180
Konflikty zbrojne
Największy rosyjski nalot na Ukrainę wspiera żądania Putina
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1179
Konflikty zbrojne
Wznowiono rozmowy Izrael-Hamas. Izraelska armia nie przestaje atakować Gazy
Konflikty zbrojne
Zmiana pokoleniowa w Rosji. Generałowie z frontu w Ukrainie idą po władzę