Holenderskie media sygnalizują, że kwestia wysłania żołnierzy na Ukrainę w charakterze sił pokojowych może podzielić koalicję rządzącą Holandią. Premier Holandii Dick Schoof, który stoi na czele rządu PVV, VVD (Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji), NSC (Nowa Umowa Społeczna) i BBB (Ruch Rolnik-Obywatel) oświadczył, że Holandia rozważy wzięcie udziału w misji pokojowej, jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Udział polskich żołnierzy w takiej misji wykluczył Donald Tusk. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził z kolei, że rozmowy na temat takiej misji pokojowej są przedwczesne.
Wysłanie holenderskich żołnierzy na Ukrainę: PVV przeciw, jej koalicjanci tego nie wykluczają
Wilders oświadczył, że jego PVV jest przeciwna wzięciu przez Holandię udziału w ewentualnej misji pokojowej na Ukrainie. - Są dziesiątki tysięcy Ukraińców w Holandii. Pozwólmy im wrócić i pomóc własnemu krajowi w charakterze żołnierzy – oświadczył lider PVV.
Inne koalicyjne partie – VVD i NSC – podobnie jak opozycja proponują „konstruktywne” podejście do kwestii udziału w ewentualnej misji pokojowej. PVV obsadza jednak w 150-osobowym parlamencie 37 miejsc, stanowiąc największą partię koalicji rządzącej.
Czytaj więcej
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkc...
Tymczasem premier Schoof przekonuje, że Europa musi być przygotowana na to, by zapewnić gwarancje bezpieczeństwa Ukrainie. Premier Holandii brał udział w szczycie przywódców państw europejskich, którzy spotkali się w poniedziałek w Paryżu na zaproszenie Emmanuela Macrona.