Jak zakończy się wojna w Ukrainie? Od miesięcy krążą spekulacje na temat ewentualnych rozmów pokojowych, warunków zawieszenia broni, gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa. Amerykańskie media wielokrotnie opisywały pomysły pojawiające się w otoczeniu prezydenta elekta USA Donalda Trumpa.
Wiele wskazuje na to, że Kreml „po cichu” przygotowuje się do sytuacji, w której będzie musiał zawiesić broń
Swoje stanowisko przedstawił też ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który domaga się dla swojego kraju zaproszenia do NATO. Swojej wizji zakończenia wojny nie przedstawił dotychczas jedynie Władimir Putin, który nieustannie domaga się kapitulacji Ukrainy, powtarzając własne tezy sprzed ponad dwóch lat (mówi m.in. o denazyfikacji i demilitaryzacja Ukrainy). Wiele jednak wskazuje na to, że Kreml „po cichu” przygotowuje się do sytuacji, w której będzie musiał zawiesić broń.
Kreml przygotowuje urzędników do „zwycięstwa”. Jak Putin widzi koniec wojny?
Pod koniec listopada prezydencka administracja w jednym z centrów edukacyjnych na przedmieściach Moskwy zorganizowała szkolenia dla wicegubernatorów rosyjskich regionów. Na miejscu obecny był m.in. wiceszef administracji Kremla Siergiej Kirijenko, który odpowiada za politykę wewnętrzną, ale też zajmuje się okupowanymi terytoriami Ukrainy. Wysokiej rangi urzędników już zaczęto przygotowywać do wyborów parlamentarnych, które w Rosji odbędą się w 2026 roku. Omawiano m.in. nasilające się nastroje antyimigracyjne w Rosji. Ale nie tylko.
Czytaj więcej
W Rosji mogą pojawić się miliony mieszkańców drugiej kategorii. Będą mogli pracować, ale nie ściągną rodzin, nie wyślą dzieci do szkół i nie otrzymają rosyjskiego paszportu. Będą musieli też szybko nauczyć się rosyjskiego.