Reklama

Zawieszenie broni za "parasol" NATO. Pierwsze ustępstwo Wołodymyra Zełenskiego?

Wołodymyr Zełenski zasugerował w wywiadzie dla Sky News, że porozumienie o zawieszeniu broni może zostać zawarte, jeśli kontrolowane przez Ukrainę terytorium będzie wzięte „pod parasol NATO”.

Publikacja: 29.11.2024 20:00

Wołodyyr Zełenski

Wołodyyr Zełenski

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1010

W rozmowie z korespondentem Sky News, Stuartem Ramsayem, ukraiński prezydent został poproszony o odpowiedź na doniesienia medialne, że jednym z pomysłów prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa na zakończenie wojny może być oddanie przez Kijów ziem zajętych przez Rosję, w zamian za przystąpienie Ukrainy do NATO.

Zełenski powiedział, że uznanie nieokupowanych części Ukrainy za członka NATO mogłoby zakończyć „gorącą fazę wojny”, o ile samo zaproszenie do NATO będzie oznaczało uznanie granic Ukrainy przez społeczność międzynarodową.

- Jeśli chcemy zatrzymać gorącą fazę wojny, musimy przejąć pod parasol NATO terytorium Ukrainy, które mamy pod naszą kontrolą – powiedział. - Musimy to zrobić szybko. A następnie Ukraina może odzyskać okupowane tereny w  sposób dyplomatyczny – dodał.

Czytaj więcej

Szczyt w Szwecji: Zaprosić Ukrainę do NATO
Reklama
Reklama

Zełenski: Zawieszenie broni jest potrzebne, aby Putin nie wrócił

Zełenski powiedział, że zawieszenie broni jest potrzebne, aby zagwarantować, że Putin nie wróci”, aby zająć więcej terytorium Ukrainy

Powiedział również, że NATO powinno „natychmiast” objąć część Ukrainy, która pozostaje pod kontrolą Kijowa, czego, jak powiedział, Ukraina „bardzo potrzebuje". 

Czytaj więcej

„Le Monde”: Francja i Wielka Brytania rozmawiają o wysłaniu wojsk na Ukrainę

- W przeciwnym razie Putin wróci – dodał Zełenski.

Sky News podkreśla, że w wywiadzie prezydent Ukrainy po raz pierwszy mówi o warunkach zawieszenia broni, dopuszczając utrzymanie rosyjskiej kontroli nad częścią zagarniętych przez Rosję terytoriów Ukrainy.

Od początku rosyjskiej inwazji Zełenski nigdy nie powiedział, że oddałby Rosji jakiekolwiek okupowane terytorium – w tym Krym, który Rosja zajęła w lutym 2014 r. i formalnie zaanektowała w następnym miesiącu.

Konflikty zbrojne
Trener Manchesteru City pyta: Widziecie co się dzieje? W Palestynie, na Ukrainie, w USA?
Konflikty zbrojne
Zełenski chciał odpowiedzi USA na rosyjski atak. Trump: Putin dotrzymał słowa
Konflikty zbrojne
Rosja i Starlinki. Armia Kremla uzależniona od kradzionego internetu
Konflikty zbrojne
Wojsko USA zestrzeliło irańskiego drona zbliżającego się do lotniskowca USS Abraham Lincoln
Konflikty zbrojne
Mark Rutte w Kijowie. Mówi o „trudnych wyborach” na drodze do pokoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama