Czytaj więcej
Przez rok Izraelowi nie udało się zrealizować celów wojny w Strefie Gazy, w tym dobić Hamasu. Jak miałoby mu się udać na trwałe zlikwidować zagrożenie ze strony silniejszego libańskiego Hezbollahu?
Apel dotyczy natychmiastowego, 21-dniowego zawieszenia broni, aby „zapewnić przestrzeń dla dyplomacji zmierzającej do dyplomatycznego rozwiązania” a także do zawieszenia broni w Strefie Gazy. Pod apelem podpisały się USA, Wielka Brytania, Australia, Kanada, Unia Europejska, Francja, Niemcy, Włochy, Japonii, ale też państwa regionu – Arabia Saudyjska, ZEA i Katar.
Izrael bombarduje Liban, Zachód apeluje o dyplomatyczne rozwiązanie
Izrael rozszerzył niedawno cele prowadzonej od 7 października 2023 roku operacji odwetowej w Strefie Gazy o doprowadzenie do sytuacji, w której obywatele tego kraju będą mogli wrócić na pogranicze Izraela z Libanem. Tereny te od 8 października 2023 roku są regularnie ostrzeliwane przez Hezbollah – sojusznika rządzącego w Strefie Gazy Hamasu, ale też jednego z najbliższych sojuszników Iranu w regionie.
W związku z rozszerzeniem celów wojny w Strefie Gazy Izrael rozpoczął intensywne ataki powietrzne na cele w Libanie, związane z obecnością w tym kraju Hezbollahu. W prowadzonych od poniedziałku nalotach zginęło ponad 600 osób, a ok. 1 800 zostało rannych. Tysiące mieszkańców Libanu uciekają z południa tego kraju – wcześniej do ewakuacji wzywał ich Izrael.