Atak ukraińskich dronów w Toropcu. O czym nie poinformował rosyjski gubernator?

"W mieście Toropiec w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji atak ukraińskiego drona spowodował pożar" – podał gubernator obwodu, Igor Rudenia. Rudenia nie wspomniał o tym, co spowodowało "epickie detonacje", których zdjęciami internauci dzielili się na platformie X. Jak podał Andrij Kowałenko, szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, w zaatakowanym magazynie Rosjanie przetrzymywali rakiety do wyrzutni Grad, zestawów przeciwlotniczych S-300, S-400, rakiety Iskander i pozyskane z Korei Północnej KN23.

Publikacja: 18.09.2024 13:53

Płomienie nad magazynem rakiet w miejscowości Toropiec w Rosji

Płomienie nad magazynem rakiet w miejscowości Toropiec w Rosji

Foto: Social Media via REUTERS

Rudenia napisał w serwisie Telegram, że „podczas odpierania ataku” pożar spowodowały „spadające fragmenty bezzałogowych statków powietrznych”. Nie wspomniał, że celem ataku był nowoczesny, oddany w 2018 roku, arsenał, wyposażony w chłodnie i ogrzewane pomieszczenia, podstacje energetyczne, urządzenia do uzdatniania wody, zbiorniki na paliwo i wodę.

Jak szczycił się w rozmowie z agencją RIA w 2018 roku ówczesny wiceminister obrony Rosji Dmitrij Bułhakow, w magazynie, „spełniającym światowe standardy”, były betonowe hale, umożliwiające przechowywanie rakiet, amunicji i materiałów wybuchowych „w odpowiednich warunkach”. Bułhakow na początku 2024 roku został aresztowany pod zarzutem korupcji.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Konflikty zbrojne
Jak Putin zareaguje na ostrzeżenie ze strony Trumpa? Nie zamierza ustępować
Konflikty zbrojne
Trump rozmawiał z Zełenskim o ataku na Rosję? „Możesz uderzyć w Moskwę?”
Konflikty zbrojne
Ultimatum Trumpa: Putin dostał to, co chciał?
Konflikty zbrojne
Rakieta uderzyła w dzieci niosące wodę w Strefie Gazy. Izrael mówi o „awarii”
Konflikty zbrojne
30 lat po Srebrenicy. Żałoba zmienia się w politykę pamięci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama