Bez gwarancji końca morderczej wojny w Gazie

Zgoda Izraela na nowe amerykańskie propozycje dotyczące negocjacji z Hamasem nie oznacza, że porozumienie jest w zasięgu ręki.

Publikacja: 20.08.2024 22:16

Antony Blinken z ministrem spraw zagranicznych Egiptu Badrem Abdelattym

Antony Blinken z ministrem spraw zagranicznych Egiptu Badrem Abdelattym

Foto: PAP/EPA

– Premier ponownie podkreślił zaangażowanie Izraela w obecną amerykańską propozycję uwolnienia naszych zakładników, która uwzględnia potrzeby Izraela w zakresie bezpieczeństwa, na co zdecydowanie nalega – takie zdanie pojawiło się w oficjalnym oświadczeniu urzędu premiera Beniamina Netanjahu po jego spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

 Izraelskie media podkreślają, że po raz pierwszy szef izraelskiego rządu wyraził publicznie zgodę na amerykańską tzw. pomostową propozycję mającą przełamać impas w negocjacjach Izraela z Hamasem w sprawie zawieszenie broni w Gazie w zamian za uwolnienie zakładników. 

Czytaj więcej

Jest reakcja Hamasu na przyjęcie przez Izrael propozycji zawieszenia broni

Treści samej propozycji nie ujawniono. Jest jednak znana Hamasowi, w imieniu którego jeden z liderów Osama Hamdan powiedział agencji Reuter, że wzbudzają wiele niejasności, ponieważ „nie jest to to, co nam przedstawiono ani na co się zgodziliśmy”. 

Izrael chce utrzymać kontrolę granicy Strefy Gazy z Egiptem

Miał na myśli wcześniejszą propozycję amerykańską z początku lipca tego roku, do której Izrael wniósł następnie pewne modyfikacje. Z doniesień prasowych wynika, że dotyczą one głównie kontroli nad wąskim pasem ziemi na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Jest to tzw. korytarz filadelfijski o szerokości kilkuset metrów i długości 14 kilometrów. Izrael nalega na obecność w tym pasie swej armii, co miałoby zapobiec dostawom broni dla Hamasu.

Czytaj więcej

Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael przyjął propozycję zawieszenia broni

W pierwotnym projekcie porozumienia z lipca nie było na temat mowy. Wygląda na to, że sprawa została w jakiejś formie uwzględniona w obecnej propozycji Blinkena. Świadczyć mogą o tym słowa Netanjahu, który wyraził zadowolenie z tego, że Amerykanie wykazali zrozumienie dla naszych „żywotnych interesów bezpieczeństwa”. 

– Nie byłbym zdziwiony gdyby Amerykanie przyjęli izraelskie warunki. Jestem sceptyczny wobec szans ostatecznego porozumienia. Hamas obawia się przede wszystkim, że Netanjahu nie dotrzyma słowa w sprawie trwałego zawieszenia broni i prędzej czy później, już po uwolnieniu zakładników, znajdzie powód, aby rozprawić się z członkami tej organizacji – mówi „Rzeczpospolitej” Richard Dalton, były brytyjski ambasador w Iranie. Jest jednak przekonany, że gdyby udało się jednak osiągnąć porozumienie Hamasu z Izraelem, Teheran może zrezygnować z zapowiadanego uderzenia odwetowego na państwo żydowskie, pod warunkiem że porozumienie to będzie skutecznie realizowane i doprowadzi do trwałego pokoju w Gazie.

Czytaj więcej

Po zamachach na Haniję i Szukra Bliski Wschód coraz bliżej wielkiej wojny

Jak ocenia „New York Times”, powołując się na prywatne opinie izraelskich rozmówców, szanse na przełom w negocjacjach z Hamasem są niewielkie. 

W Izraelu trwają demonstracje na rzecz porozumienia

Na przełom liczy jednak amerykańska dyplomacja, wywierając za pośrednictwem Egiptu i Kataru presję na Hamas. Najważniejszym celem dla Białego Domu jest zapobieżenie wielkiej wojny w regionie, bardzo prawdopodobnej po odwecie Iranu i Hezbollahu na Izraelu za zamachy w Teheranie na lidera Hamasu oraz w Bejrucie na głównego dowódcę Hezbollahu. Taki rozwój sytuacji jest wysoce niepożądany, zwłaszcza w trakcie kampanii wyborczej w USA. Administracja Bidena nie wypracowała jednak żadnego planu uregulowania konfliktu palestyńsko-izraelskiego poza ogólnym wezwaniem do realizacji starej koncepcji tzw. two states solution, czyli utworzenia państwa palestyńskiego obok państwa żydowskiego.

Tymczasem w Izraelu trwają nieustanne wielotysięczne demonstracje zwolenników szybkiego porozumienia z Hamasem w nadziei na uwolnienie zakładników. Szacuje się, że ze 109 przetrzymywanych przez Hamas Izraelczyków żyją jeszcze 73 osoby. 

Armia sprowadziła w tych dniach do Izraela sześć ciał uprowadzonych osób, w tym Alexa Dancyga, obywatela polskiego uprowadzonego w czasie inwazji Hamasu na Izrael 7 października ubiegłego roku. Śledztwa, jak doszło do tych tragicznych wydarzeń, domaga się obecnie 90 proc. obywateli Izraela, jak wynika z opublikowanego właśnie sondażu. Netanjahu przyznał niedawno, że świadomie zezwalał na finansowanie Hamasu przez Katar, skąd posłańcy przywozili walizki pełne pieniędzy. Tłumaczył jednak, że była to praktyka także innych izraelskich rządów. 

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Jaki cel ma Rosja proponując zawieszenie broni? Robią to tylko dla siebie
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko: Donald Trump macha białą flagą za plecami ukraińskich żołnierzy
Konflikty zbrojne
W Rosji znów jest Stalingrad. Jest decyzja Władimira Putina
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
USA znów ostrzegają: Możemy wycofać się z negocjowania pokoju na Ukrainie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne