00:07
23.03.2024

Kończymy relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy i Rosji już w niedzielę rano.

23:55
23.03.2024

Biały Dom:  Państwo Islamskie jest odpowiedzialne za atak w Moskwie, bez zaangażowania Ukrainy

Państwo Islamskie ponosi wyłączną odpowiedzialność za piątkowy atak pod Moskwą i nie było w nim udziału Ukrainy - powiedziała w sobotę rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson,

Watson stwierdziła w oświadczeniu, że na początku tego miesiąca rząd USA przekazał Rosji informacje o planowanym ataku w Moskwie, a także 7 marca wydał publiczne zalecenie dla Amerykanów przebywających w Rosji.

ISIS ponosi wyłączną odpowiedzialność za ten atak. Nie było żadnego zaangażowania Ukrainy” – powiedziała Watson.

23:32
23.03.2024

W Rosji rozpoczęła się żałoba narodowa

Władimir Putin ogłosił 24 marca dniem pamięci 133 osób zabitych w ataku na Crocus City Hall.

Według państwowego serwisu informacyjnego RIA Novosti flagi zostały opuszczone, wydarzenia rozrywkowe odwołane, a reklamy zawieszone w kanałach telewizyjnych.

23:00
23.03.2024

Ministerstwo: Sytuacja na tamie Dnipro w Zaporożu pod kontrolą

 Ministerstwo Środowiska podało, że sytuacja na tamie Dnipro w Zaporożu jest pod kontrolą i nie ma niebezpieczeństwa jej naruszenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.

22:27
23.03.2024

Kongres USA zatwierdza pomoc wojskową w wysokości 228 milionów dolarów dla krajów bałtyckich

„Wsparcie USA znacząco pomoże Estonii, Łotwie i Litwie w przyspieszeniu kilku projektów w zakresie infrastruktury wojskowej” – stwierdził w oświadczeniu estoński minister obrony Hanno Pevkur.

21:55
23.03.2024

Rosja twierdzi, że doszło do ataku rakietowego na Sewastopol na okupowanym Krymie

Rosyjski urzędnik w Sewastopolu na okupowanym Krymie Michaił Razwożajew oświadczył, że wieczorem nad miastem „zestrzelono kilka celów powietrznych”.

21:28
23.03.2024

Zełenski o ataku w Moskwie: Próby Putina powiązania go z Ukrainą „całkowicie przewidywalne”

„Putin i jego bandyci próbują po prostu zrzucić winę na kogoś innego... To się już zdarzało. Były wysadzane w powietrze domy, strzelaniny, eksplozje, a oni zawsze obwiniają innych” – powiedział w swoim przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

21:02
23.03.2024

Rosyjska telewizja wyemitowała nagrania z podejrzanymi o atak terrorystyczny

Rosyjska telewizja wyemitowała materiał filmowy z zatrzymania i przesłuchania czterech mężczyzn podejrzanych o przeprowadzenie śmiertelnego ataku na moskiewską salę koncertową, podaje AFP.

Rosyjska telewizja Channel One pokazała materiał filmowy przedstawiający czterech podejrzanych i ich uszkodzony biały samochód Renault. Podała, że zostali schwytani przez siły specjalne we wsi Chatsun w zachodnim obwodzie briańskim, niedaleko granicy z Ukrainą i Białorusią.

Na nagraniu nakręconym w nocy i przy świetle dziennym zatrzymani mężczyźni mówią po rosyjsku z akcentem.

Na nagraniu widać także jednego podejrzanego prowadzonego po zaśnieżonej ścieżce w lesie. Ciemnowłosy mężczyzna w jasnobrązowym t-shircie ma krew spływającą po policzku z ucha. On także jest przesłuchiwany z bandażem owiniętym wokół głowy, a jego usta i nos są zakrwawione i spuchnięte.

Wcześniej w sieci pojawiło się drastyczne nagranie, na którym najwyraźniej widać przetrzymywanie tego samego podejrzanego. Przedstawiało mężczyznę w kamuflażu, który odciął część ucha ciemnowłosemu mężczyźnie, próbując go zmusić do jego zjedzenia, a następnie uderzył go w twarz.

Rosyjska telewizja pokazała innych podejrzanych z ranami na twarzach.

20:35
23.03.2024

Cztery osoby podejrzane o piątkowy atak są przesłuchiwane przez rosyjskich śledczych

Czterech podejrzanych o piątkowy atak terrorystyczny pod Moskwą zostało zatrzymanych w obwodzie briańskim i przewiezionych do Moskwy, gdzie przebywają obecnie w areszcie rosyjskiego Komitetu Śledczego.

Jak poinformował korespondent TASS, podejrzanych przewieziono dwoma pojazdami do transportu więźniów, które nadal stoją na dziedzińcu komisji. Według TASS oznacza to, że podejrzani są przesłuchiwani, a dochodzenie jest w toku.

W najbliższych dniach śledczy mają złożyć wniosek do sądu z wnioskiem o zastosowanie kary pozbawienia wolności jako wybranego środka zapobiegawczego. TASS podaje, że wszystkim czterem podejrzanym grozi dożywocie.

20:08
23.03.2024

Minister: Jeśli Rosja będzie chciała zniszczyć tamę na Dnieprze w Zaporożu, ataki będą kontynuowane

„Trzeba zrozumieć, czy było to celowe uderzenie w tamę, czy po prostu… (wycelowane w) elektrownię wodną” – powiedział minister energetyki Herman Haluszczenko.

19:42
23.03.2024

Brytyjczycy: Rosja może stracić co najmniej 10% mocy produkcyjnych rafinerii po atakach dronów

W swoim najnowszym raporcie brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że ataki dronów na rosyjskie rafinerie ropy naftowej prawdopodobnie zakłóciły co najmniej 10% mocy produkcyjnych rafinerii w kraju. W ostatnich tygodniach siły ukraińskie przeprowadziły serię ataków dronów, których celem było zniszczenie rosyjskiego przemysłu naftowego.

19:15
23.03.2024

Antony Blinken wydał oświadczenie 

Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają piątkowy atak uzbrojonych mężczyzn pod Moskwą - poinformował w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Składamy najszczersze kondolencje rodzinom i bliskim osób zabitych oraz wszystkim dotkniętym tą ohydną zbrodnią. Potępiamy terroryzm we wszystkich jego postaciach i solidaryzujemy się z narodem Rosji w opłakiwaniu ofiar śmiertelnych tego przerażającego wydarzenia, stwierdził Blinken w oświadczeniu.

18:51
23.03.2024

Opublikowano zdjęcie domniemanych terrorystów przed zamachem

Internetowa agencja informacyjna zbliżona do Państwa Islamskiego, agencja Amaq, opublikowała zdjęcie, które według niej przedstawia czterech napastników z ataku terrorystycznego pod Moskwą..

18:31
23.03.2024

Rosja: zatrzymani to obcokrajowcy

Jak podaje Reuters, czterech podejrzanych, zatrzymanych po śmiertelnym ataku na salę koncertową pod Moskwą, to obcokrajowcy – podało w sobotę rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Rosja oświadczyła, że aresztowała wszystkich czterech uzbrojonych mężczyzn podejrzanych o przeprowadzenie masakry, a rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział wyśledzenie i ukaranie osób stojących za atakiem.

18:03
23.03.2024

Ukrhydroenergo: Po rosyjskim ataku elektrownia wodna Dnipro straciła jedną trzecią mocy wytwórczych

Zaporoska elektrownia wodna Dnipro straciła około jedną trzecią swojej mocy wytwórczej po rosyjskim ataku rakietowym - powiedział Associated Press szef ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Ukrhydroenergo Ihor Syrota.

17:39
23.03.2024

Wywiad wojskowy: Partyzanci atakują rosyjskich żołnierzy i sprzęt w okupowanym Melitopolu

„Według wstępnych danych w epicentrum eksplozji znajdowało się około 20 rosyjskich żołnierzy, dwie ciężarówki Kamaz i pickup UAZ Patriot” – napisał ukraiński wywiad wojskowy w Telegramie.

17:07
23.03.2024

Rosyjski gubernator potwierdza pożar rafinerii w Kujbyszewie i twierdzi, że doszło do ataku dronem

Pożar, który wybuchł w nocy 23 marca w rafinerii ropy naftowej w Kujbyszewie w obwodzie samarskim w Rosji, został spowodowany atakiem drona – poinformowały władze regionalne kontrolowanej przez państwo rosyjskiej agencji prasowej Interfax, cytując gubernatora Dmitrija Azarowa.

16:46
23.03.2024

Trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku na ośrodek pomocy w obwodzie chersońskim

.Jak podała regionalna administracja, 23 marca rano rosyjskie wojska uderzyły w ośrodek pomocy we wsi w obwodzie chersońskim, raniąc trzy osoby.

16:16
23.03.2024

Raport o stratach Rosjan

Sztab Generalny: Od 24 lutego 2022 r. Rosja straciła na Ukrainie 435 760 żołnierzy. Według doniesień Rosja straciła także 6852 czołgów, 13 130 bojowych wozów opancerzonych, 14 344 pojazdów i zbiorników paliwa, 10 811 systemów artyleryjskich, 1018 systemów rakiet wielokrotnego startu, 723 systemów obrony powietrznej, 347 samolotów, 325 helikopterów, 8463 drony, 26 statków i łodzi oraz jeden okręt podwodny.

15:46
23.03.2024

Rośnie liczba ofiar ataku w Moskwie

Władze mówią o 133 ofiarach śmiertelnych ataku terrorystycznego.

15:30
23.03.2024

Donald Tusk ponownie zabrał głos ws. zamachu w Rosji

"Polska zdecydowanie potępia brutalny atak na Crocus City Hall w Moskwie. Wszyscy łączymy się w bólu z rodzinami ofiar. Mamy nadzieję, że ta straszna tragedia nie stanie się dla nikogo pretekstem do eskalacji przemocy i agresji" - napisał premier.

14:57
23.03.2024

Ukraiński wywiad odpowiada Moskwie. „Nie mieliśmy nic wspólnego z zamachem”

Ukraina oczywiście nie była zaangażowana w ten atak terrorystyczny. Ukraina broni swojej suwerenności przed rosyjskimi najeźdźcami, wyzwalając własne terytorium i walczy z armią i celami wojskowymi okupantów, a nie z ludnością cywilną – powiedział Andrij Jusow z Głównego Zarządu Wywiadu MON.

Czytaj więcej

Ukraina odpiera insynuacje Moskwy. „Nie mieliśmy nic wspólnego z zamachem”
14:28
23.03.2024

Kreml przedstawia wersję islamistyczno-ukraińskiego spisku

Trochę to trwało. Kilkanaście godzin po najkrwawszym od lat ataku terrorystycznym w Rosji, i to w jej sercu, do narodu zwrócił się Władimir Putin. I zapowiedział ukaranie winnych. W zawoalowany sposób powiązał ich z Ukrainą — komentuje szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Po zamachu pod Moskwą. Rosja snuje teorię islamistyczno-ukraińską
13:59
23.03.2024

Władimir Putin wygłosił specjalne oświadczenie

Prawie dobę od ataku terrorystycznego pod Moskwą Władimir Putin wygłosił specjalne oświadczenie. Powiedział, że wszyscy sprawcy "zaangażowani w krwawy i barbarzyński zamach” zostaną ukarani. Poinformował, że rosyjskie służby zatrzymały 11 osób, a także że byli wśród nich czterej sprawcy, którzy  „ruszyli w kierunku Ukrainy”, gdzie miało być dla nich „przygotowane okno do przekroczenia granicy”. Putin poinformował, że 24 marca będzie w Rosji dniem żałoby narodowej.

13:33
23.03.2024

Rosyjskie służby informują, że zatrzymały czterech terrorystów

Napastnicy, którzy dokonali ataku terrorystycznego w sali koncertowej pod Moskwą, uciekli samochodem marki Renault. Zauważyć ich miała policja w obwodzie briańskim, około 340 km na południowy zachód od Moskwy. Dwóch zostało aresztowanych po pościgu samochodowym, a dwóch innych uciekło do lasu. Oni również zostali później zatrzymani.

Czytaj więcej

Czterej sprawcy ataku pod Moskwą zatrzymani. Rosja kieruje tropy na Ukrainę
12:59
23.03.2024

Podoljak: Ukraina nie ma nic wspólnego z tym zamachem

Kijów ponownie zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z atakiem, do którego doszło w piątkowy wieczór pod Moskwą, po tym jak rosyjskie służby specjalne stwierdziły, że napastnicy mieli „kontakty” na Ukrainie.

„Spodziewaliśmy się, że wersja rosyjskich urzędników będzie <ukraińska>” – napisał w mediach społecznościowych doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podoliak. „Wypowiedzi rosyjskich służb specjalnych w sprawie Ukrainy są absolutnie absurdalne. (...) Ukraina nie ma najmniejszego związku z tym incydentem"

12:29
23.03.2024

Gubernator obwodu moskiewskiego: Przeszukiwanie gruzów zajmie wiele dni

Poszukiwania ofiar w gruzach sali koncertowej potrwają kilka dni, zapowiedział w sobotę Andriej Worobiow. „Odnaleziono dwadzieścia kolejnych ciał (…). Prace będą kontynuowane co najmniej przez kilka dni” – napisał w mediach społecznościowych gubernator obwodu moskiewskiego.

12:07
23.03.2024

Groźby USA działają. Rosja nie będzie miała czym handlować z Chinami

Chińskie banki odmawiają współpracy z rosyjskimi firmami i realizacji przelewów na ich konta. Z tego powodu Rosji kończą się rezerwy juanów, a Chiny - główny dostawca towarów sankcyjnych do Rosji - handluje tylko w swojej walucie. W takich działaniach Chin udział ma Biały Dom.

Czytaj więcej

Rosji kończą się juany. Czym będzie handlować z Chinami?
11:43
23.03.2024

Państwo Islamskie skupia się na Rosji i krytykuje Putina

Eksperci zauważają, że ISIS-K „postrzega Rosję jako współwinną działań, które regularnie uciskają muzułmanów”. Dodają, że do grupy zalicza się także bojowników z Azji Środkowej, którzy mają własne pretensje do Moskwy.

Czytaj więcej

Chcą wprowadzać islamskie prawo szariatu. Dlaczego ISIS-K zaatakowało pod Moskwą?
11:19
23.03.2024

Jest już 115 ofiar zamachu

Liczba ofiar zamachu wzrosła do 115 osób, a liczba rannych do 121 osób, podały rosyjskie służby.

10:56
23.03.2024

Świat składa kondolencje po strzelaninie pod Moskwą

Po ataku terrorystycznym w Crocus City Hall pod Moskwą z całego świata do Rosji płyną wyrazy współczucia i oburzenia.

Czytaj więcej

Strzelanina w moskiewskiej sali koncertowej. Świat składa kondolencje
10:27
23.03.2024

Putin i Łukaszenko rozmawiali o ataku pod Moskwą

Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką na temat wczorajszego ataku. Jak poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, białoruski prezydent „złożył Putinowi głębokie kondolencje w związku z atakiem terrorystycznym w Moskwie”.

„Putin i Łukaszenka potwierdzili swoją gotowość współpracy w walce z terroryzmem” – poinformowała agencja TASS.

10:01
23.03.2024

Rozpoznano 37 ofiar ataku

Rozpoznano na razie 37 ofiar ataku, podały władze obwodu moskiewskiego.

09:41
23.03.2024

Rosyjskie władze o odszkodowaniach dla poszkodowanych

Poszkodowani  w ataku terrorystycznym mają otrzymać odszkodowania - od 500 tys rubli do 3 mln rubli (22 tys zł - 130 tys zł), podają rosyjskie źródła.

09:23
23.03.2024

Wzrósł bilans ofiar zamachu

Są już 93 śmiertelne ofiary zamachu na Crocus City Hall, podał rosyjski Komitet Śledczy, powołany do zbadania okoliczności ataku. W szpitalach wciąż jest ponad 145 poszkodowanych, część w stanie ciężkim.

09:19
23.03.2024

Szef FSB: Zatrzymano 11 osób, w tym 4 terrorystów

Aleksander Bortnikow, szef FSB poinformował Władimira Putina o zatrzymaniu 11 osób, w tym czterech terrorystów, którzy mieli brać udział w ataku terrorystycznym na Crocus City Hall, podał portal Baza.

09:09
23.03.2024

MSZ Tadżykistanu w sprawie ataku na Crocus City Hall

MSZ Tadżykistanu prosi o wstrzymanie się od publikowania niepotwierdzonych informacji o tym, jakoby wśród zamachowców są obywatele Tadżykistanu.

Czytaj więcej

Tadżycka dyplomacja prosi o wstrzemięźliwość. „Nie mamy żadnych informacji”
08:44
23.03.2024

Od 1999 r. w zamachach w Moskwie zginęło prawie 400 osób

Oto kalendarium poprzednich ataków w Moskwie, w ciągu ostatnich 25 lat:

Czytaj więcej

Kalendarium ataków w Moskwie od 1999 r. W zamachach zginęło prawie 400 osób
08:17
23.03.2024

Ria Novosti opublikowała listę rannych

Agencja Ria Novosti opublikowała w mediach społecznościowych listę osób hospitalizowanych po ataku terrorystycznym na godzinę 9-tą czasu moskiewskiego, na której znajduje się 107 osób. Niektóre z nich nie zostały jeszcze zidentyfikowane.

08:04
23.03.2024

Indie solidarne z Rosją w obliczu zamachu

„Zdecydowanie potępiamy ohydny atak terrorystyczny w Moskwie” – napisał premier Indii Narendra Modi w mediach społecznościowych. "Nasze myśli i modlitwy są z rodzinami ofiar. Indie solidaryzują się z rządem i narodem Federacji Rosyjskiej w tej godzinie żałoby."

07:42
23.03.2024

Drony zaatakowały obwód biełgorodzki

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że w wyniku nocnego ataku dronów zginęła jedna osoba, a drony uszkodziły kilka budynków mieszkalnych i budynek centrum biznesowego. Drony zaatakowały także w rejonach starooskolskim i czerniańskim, gdzie zginął jeden mężczyzna, a dwie osoby zostały ranne.

07:26
23.03.2024

"Baza": Zatrzymano dwóch podejrzanych u udział w zamachu na Crocus City Hall

Niezależny kanał „Baza” poinformował, że w obwodzie briańskim zatrzymano samochód, w którym znajdowało się sześć osób podejrzanych o przeprowadzenie zamachu w sali koncertowej pod Moskwą. Dwóch mężczyzn udało się aresztować, pozostała czwórka uciekła — trwają ich poszukiwania. Zatrzymani mężczyźni mają być obywatelami Tadżykistanu. „Baza” podaje ich dane. Inne źródła nie potwierdzają tej informacji.

07:16
23.03.2024

Prezydent Chin "stanowczo potępia" atak pod Moskwą

Prezydent Xi Jinping wydał oświadczenie, w którym stanowczo potępił terrorystyczny atak, do jakiego doszło pod Moskwą. Poinformował, że Pekin „sprzeciwia się wszelkim formom terroryzmu”. Złożył też kondolencje na ręce Władimira Putina.

07:04
23.03.2024

USA ostrzegały Rosję przed możliwym atakiem

Biały Dom potwierdził, że na początku marca Stany Zjednoczone przekazały władzom Rosji ostrzeżenie o planowanym ataku terrorystycznym. "Na początku tego miesiąca rząd USA wszedł w posiadanie informacji o planowanym ataku terrorystycznym w Moskwie, potencjalnie wymierzonym w duże zgromadzenia, w tym koncerty. Przekazaliśmy te informacje władzom Rosji" - oświadczyła Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W specjalnym oświadczeniu dla mediów wyjaśniła, że administracja Bidena postąpiła zgodnie z polityką "obowiązku ostrzegania", w ramach której Stany Zjednoczone ostrzegają inne kraje, gdy mają informacje wywiadowcze o zagrożeniach dla życia dużej liczby ludzi.

06:51
23.03.2024

W nocy wybuchł pożar w elektrowni w Kujbyszewie

Płonie rafineria ropy naftowej w Kujbyszewie w obwodzie samarskim. Według informacji na Telegramie przed pojawieniem się ognia świadkowie słyszeli odgłosy eksplozji. Rafineria prawdopodobnie została zaatakowana przez drony.

W ostatnich tygodniach w Rosji często dochodziło do pożarów elementów infrastruktury krytycznej. Często przyczyną były naloty ukraińskich dronów. W ubiegłym tygodniu pożary wybuchły m. in. w rafinerii Riazaniu i w Syzraniu.

06:43
23.03.2024

Mieszkańcy Moskwy składają kwiaty w pobliżu miejsca zamachu

W pobliżu miejsca tragedii Moskwianie zapalają znicze i składają kwiaty.

AFP

06:36
23.03.2024

Rosyjskie służby śledcze: W zamachu zginęło ponad 60 osób

Rosyjski Komitet Śledczy zakomunikował w nocy, że ofiar zamachu na Crocus City Hall zginęło ponad 60 osób, a ponad 145 zostało rannych. „Trwają badania ciał zmarłych. Wstępnie ustalono, że w ataku terrorystycznym zginęło ponad 60 osób. Niestety liczba ofiar może wzrosnąć” - podano w komunikacie.

Terroryści zaatakowali wieczorem, najpierw wywołali pożar w jednej z sal koncertowych, a później zaczęli strzelać do każdego, kto znalazł się w pobliżu. Ogień objął górne pietra i dach hali koncertowej. Świadkowie twierdzą, że z ponad 60 ofiar, część osób zmarła w wyniku zatrucia dymem.

06:30
22.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 758