Kalendarium ataków w Moskwie od 1999 r. W zamachach zginęło prawie 400 osób

W piątek nieustaleni dotąd sprawcy przeprowadzili atak na Crocus City Hall pod Moskwą, zabijając co najmniej 115 osób i raniąc ponad 120. Według ostatnich informacji sprawcy wciąż pozostają na wolności.

Publikacja: 23.03.2024 06:00

Pożar w Crocus City Hall

Pożar w Crocus City Hall

Foto: AFP

Do piątkowego zamachu przyznało się Państwo Islamskie, choć do końca nie wiadomo, czy to prawda. Odpowiedzialność wzięła na siebie organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie Prowincja Chorasan (ISIS-K), ale nie przedstawiła żadnych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Wątpliwości mają nieoficjalne źródła rosyjskie. Państwowe agencje propagandowe o deklaracji ISIS całkowicie milczą.

Według oficjalnych komunikatów atak kosztował życie ponad 115 osób, ponad 120 zostało rannych.

Był to kolejny w ciągu ostatniego ćwierćwiecza atak w Moskwie, w którym życie straciło kilkadziesiąt osób.

Oto kalendarium poprzednich ataków w Moskwie, w ciągu ostatnich 25 lat:

Zbombardowany budynek mieszkalny, 118 zabitych (1999)

W wyniku wybuchu bomby we wczesnych godzinach porannych 13 września 1999 r. w ośmiopiętrowym apartamentowcu w południowo-wschodniej Moskwie zginęło 118 osób.

Atak był jednym z pięciu ataków na budynki mieszkalne, w wyniku których w Moskwie i południowej Rosji w ciągu dwóch tygodni zginęły łącznie 293 osoby.

Moskwa za ataki obwinia separatystycznych „terrorystów” z Czeczenii, a prezydent Władimir Putin wykorzystał je, aby usprawiedliwić rozpoczęcie kampanii mającej na celu stłumienie powstania w Czeczenii.

Zakładnicy w teatrze na Dubrowce, 130 zabitych (2002)

23 października 2002 roku grupa 21 mężczyzn i 19 kobiet, czeczeńskich rebeliantów, wdarła się do moskiewskiego teatru na Dubrowce  podczas musicalu i wzięła ponad 800 osób jako zakładników.

Impas trwał dwa dni i trzy noce.

Skończył się, gdy siły bezpieczeństwa rozpyliły w teatrze gaz, co miało na celu obezwładnienie napastników i przeprowadzenie szturmu.  W sumie zginęło 130 zakładników. Większość zmarła przez uduszenie się gazem.

Atak podczas koncertu rockowego, 15 osób nie żyje (2003)

5 lipca 2003 r. dwie kobiety, zidentyfikowane przez Rosję jako czeczeńskie separatystki, wysadziły się w powietrze podczas koncertu rockowego na lotnisku Tuszyno pod Moskwą, zabijając 15 osób i raniąc około 50 innych.

W koncercie uczestniczyło około 20 tysięcy fanów rosyjskich zespołów rockowych.

Zamach bombowy w metrze, 41 zabitych (2004)

6 lutego 2004 r. mało znana czeczeńska grupa, Gazoton Murdasz, zdetonowała bombę w zatłoczonym moskiewskim metrze w godzinach porannego szczytu, o 8:30, zabijając 41 osób. Rannych zostało ponad100 osób.

Atak samobójczy w metrze, 40 osób nie żyje (2010)

29 marca 2010 r. dwie kolejne samobójczynie wysadziły się w moskiewskim metrze. Jeden z nich nastąpił na stacji metra Łubianka, tuż obok którego znajduje się siedziba Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Obie zamachowczynie pochodziły z Dagestanu, z niestabilnego regionu Kaukazu Północnego. Odpowiedzialność za ten zamach wzięła  grupa  Kaukaskie Emiraty, dowodzona przez przywódcę czeczeńskich rebeliantów Doku Umarowa.

Atak na lotnisko Domodiedowo, 37 zabitych (2011)

24 stycznia 2011 r. w hali przylotów międzynarodowego lotniska Domodiedowo w Moskwie doszło do zamachu samobójczego, w wyniku którego zginęło 37 osób.

Do ataku przyznała się grupa Kaukaskie Emiraty.

Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu
Przestępczość
Pięć osób w Sydney zabitych przez nożownika. "Wpadł w szał zabijania"
Przestępczość
Nie żyje O.J. Simpson. Od wielu miesięcy ciężko chorował