23:42
27.01.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 704
23:21
27.01.2024

Rosyjscy żołnierze będą ćwiczyć z symulatorem wybuchu nuklearnego

Rosyjskie urządzenie ma odzwierciedlić atak nuklearny: efekt szoku, błysk światła i chmurę-grzyb naziemnej eksplozji nuklearnej – opisuje agencja Tass.

Czytaj więcej

Rosja tworzy symulator wybuchu nuklearnego do szkolenia żołnierzy
22:56
27.01.2024

Pięciu urzędników podejrzanych o defraudację 1,5 mld hrywien na zakup pocisków

Były i obecny szef departamentu Ministerstwa Obrony Ukrainy, dwaj dyrektorzy lwowskiej firmy Arsenał oraz przedstawiciel międzynarodowej firmy są podejrzani w sprawie defraudacji prawie 1,5 miliarda hrywien (około 39 mln dolarów) przeznaczonych na zakup pocisków artyleryjskich.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że pięciu mężczyznom doręczono zawiadomienia o podejrzeniu na podstawie art. 191 § 5 Kodeksu karnego Ukrainy (przywłaszczenie, defraudacja lub zajęcie mienia w wyniku nadużycia stanowiska przez zorganizowaną grupę).

Podejrzenia doręczono byłym i obecnym szefom Departamentu Polityki Wojskowej i Technicznej, Rozwoju Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorowi generalnemu i dyrektorowi handlowemu lwowskiego Arsenału oraz ich wspólnikowi, przedstawicielowi zagranicznej firmy handlowej. .

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała jednego z mężczyzn, gdy ten próbował uciec z Ukrainy;  przebywa w areszcie. Obecnie omawiane są środki zapobiegawcze w przypadku pozostałych osób. Mężczyznom grozi do 12 lat więzienia i konfiskata mienia.

22:23
27.01.2024

Władze celne państw bałtyckich zgadzają się na skoordynowane stosowanie sankcji wobec Rosji i Białorusi

Szefowie służb celnych Litwy, Łotwy i Estonii zgodzili się na jednolitą kontrolę podczas wdrażania sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi.

Porozumienie potwierdza deklarację podpisaną przez premierów krajów bałtyckich 20 grudnia ubiegłego roku. Władze celne krajów bałtyckich zgodziły się na wzmocnienie kontroli towarów objętych sankcjami eksportowanych do Rosji i Białorusi lub następnie tranzytem przez nie do krajów trzecich. Planowany jest wymóg oświadczenia od producenta towaru.

W zeszłym tygodniu właściwi ministrowie Litwy, Łotwy i Estonii poparli decyzję o włączeniu rosyjskiego i białoruskiego zboża do pakietu sankcji UE.

21:59
27.01.2024

Rosyjskie rakiety zaatakowały obwód połtawski

W sobotni wieczór rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na obiekt przemysłowy w obwodzie połtawskim.

Wróg zaatakował obwód połtawski za pomocą rakiet. Zareagowały systemy obrony powietrznej-przekazał na Telegramie Filip Pronin, szef Administracji Wojskowej Obwodu Połtawskiego

W wyniku uderzenia doszło do pożaru w obiekcie przemysłowym.   Na miejscu pracują wszystkie niezbędne służby.

21:26
27.01.2024

"The Telegraph": Przejście Rosji na gospodarkę wojenną może pomóc jej zwyciężyć w ciągu kilku lat

Przejście Rosji na gospodarkę wojenną mogłoby zapewnić jej istotną przewagę w wojnie z Ukrainą, jeśli Zachód nie nadąży za produkcją broni w tym samym tempie, biorąc pod uwagę zamiar Rosji kontynuowania walk przez co najmniej 3-4 lata — pisze brytyjski dziennik. 

The Telegraph doniósł, że „w miarę jak Moskwa przekształca piekarnie, a nawet sale lekcyjne w narzędzia umożliwiające zwiększenie produkcji broni, NATO stara się jej  dotrzymać kroku”.

„The Telegraph” podał także, że tajemnica skrywająca rosyjski przemysł obronny i tendencja rosyjskich urzędników do zawyżania statystyk w celach propagandowych, utrudniają trafną ocenę skali przejścia Rosji do gospodarki wojennej.

20:55
27.01.2024

Rosyjskie drony Shahed zaatakowały Zaporoże

W sobotni wieczór rosyjskie drony szturmowe zaatakowały miasto Zaporoże, uszkadzając obiekt infrastrukturalny. Drony zostały zestrzelone.

20:23
27.01.2024

Kanada i Łotwa rozmawiają o pomocy dla Ukrainy

Premierzy Kanady i Łotwy Justin Trudeau i Evika Siliņa rozmawiali o dalszym wsparciu Ukrainy w odparciu rosyjskiej agresji.

Biuro premiera poinformowało, że obaj przywódcy potępili agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i potwierdzili wspólne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Omówili także regionalne i globalne implikacje działań Rosji.

 Jak podano, 540 żołnierzy kanadyjskich służy od sześciu lat w wielonarodowym batalionie na Łotwie w ramach operacji „Reassurance”, mającej na celu odstraszenie ewentualnej rosyjskiej agresji, a batalion składa się z ponad 1000 ludzi z kilku krajów NATO. Po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę Kanada obiecała podwoić swój kontyngent wojskowy na Łotwie i pilnie zakupiła dla tamtejszych oddziałów nowoczesną broń przeciwpancerną i systemy obrony powietrznej, w tym do walki z dronami. Ponadto do kraju przybyła już eskadra czołgów złożona z 15 czołgów podstawowych Leopard 2. Oczekuje się, że brygada będzie w pełni obsadzona latem.

19:56
27.01.2024

Kanclerz Scholz leci do Waszyngtonu

9 lutego kanclerz Niemiec Olaf Scholz wybiera się do Waszyngtonu, by rozmawiać z Joe Bidenem o pomocy dla Ukrainy.

19:22
27.01.2024

Szef wywiadu o zestrzeleniu Iła-76: Żadna ze stron nie może z całą pewnością odpowiedzieć na pytanie, co się stało

Źródła w Siłach Zbrojnych Ukrainy podają, że samolot przewoził rakiety systemu obrony powietrznej S-300, których Rosjanie używają do masowego ostrzeliwania Charkowa i innych przygranicznych regionów Ukrainy.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że na pokładzie samolotu było „65 wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy”, sześciu członków załogi i eskorta.

- Stanowisko Rosji jest jasne, zrzucić za wszystko winę na Ukrainę, choć kilka faktów jest dla takiego stanowiska niezrozumiałych-  powiedział Budanow.

Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Andrij Jusow powiedział, że wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą miała nastąpić 24 stycznia. Według niego podana przez stronę rosyjską informacja, jakoby jeńcy wojenni mogli przebywać na pokładzie samolotu Ił-76, który rozbił się w obwodzie biełgorodzkim, są sprawdzane.

18:54
27.01.2024

Ukraina proponuje zorganizowanie forum przemysłu obronnego z krajami bałtyckimi

27 stycznia podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusem Landsbergisem w Kijowie minister obrony Rustem Umierow zaproponował zorganizowanie wspólnego forum obronnego Ukrainy i państw bałtyckich.

Podczas spotkania Umierow podziękował rządowi i narodowi litewskiemu za niezachwiane wsparcie dla Ukrainy, w szczególności za przywództwo w koalicji ds. rozminowywania, a także poinformował litewskiego ministra spraw zagranicznych o sytuacji na linii frontu.

- Rozmawialiśmy o możliwości wymiany doświadczeń wojskowych i współpracy w dziedzinie techniki wojskowej. Zaproponowaliśmy zorganizowanie wspólnego forum przemysłu obronnego Ukrainy i krajów bałtyckich z udziałem wiodących producentów i inwestorów — powiedział Umerow.

18:22
27.01.2024

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy: Kriobanki nie będą utylizować zamrożonego biomateriału poległych żołnierzy

W marcu wejdzie w życie ustawa, która umożliwi rodzinom wojskowym bezpłatne zachowanie komórek rozrodczych i wykorzystanie ich do prokreacji.

„To, że ta ustawa nie zapewnia takich samych szans zmarłym, stanowi konflikt legislacyjny, który zostanie jak najszybciej zażegnany” – pisze Ministerstwo Zdrowia.

17:53
27.01.2024

Szef MSZ Litwy: Europa nie powinna pozwolić Rosji na uzyskanie przewagi

Europa nie powinna pozwolić Rosji na uzyskanie przewagi, która mogłaby skłonić ją do rozpoczęcia nowych „operacji wojskowych” – powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis po konferencji prasowej z Dmytro Kułebą

Powiedział także, że omawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem potrzebę stworzenia warunków, w których „Ukraina i jej sojusznicy będą zwiększać produkcję broni szybciej niż wróg wytwarza własną”.

17:19
27.01.2024

Węgry "nie mają żadnych dowodów” na dostawy broni przez Koreę Północną dla Rosji

Péter Sztáray, sekretarz stanu w węgierskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, wyjaśnił, dlaczego jego kraj nie potępił dostaw broni z Korei Północnej do Rosji w związku z wojną z Ukrainą, jak zrobili to prawie wszyscy pozostali członkowie UE.

Podczas debaty parlamentarnej dwóch posłów opozycji, Marton Tompos i Péter Ungar, zapytało Sztáraya, dlaczego rząd nie przyłączył się do wspólnego oświadczenia potępiającego dostawy rakiet balistycznych z Korei Północnej do Rosji.

16:56
27.01.2024

Holandia dołącza do koalicji IT w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy

Na ostatnim spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (znanej również jako Grupa Ramstein) Holandia ogłosiła, że dołączy do tak zwanej Koalicji IT, której celem jest pomoc w budowaniu zdolności cyfrowych i cybernetycznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wraz z przystąpieniem do Koalicji IT Holandia przekazała 10 milionów euro. Natomiast Dania, która jest już członkiem, zdecydowała się przeznaczyć na ten cel ponad 12 milionów euro.

Koalicja IT to specjalna grupa państw w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, na czele której stoją Estonia i Luksemburg. Jego celem jest wsparcie Ministerstwa Obrony Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy w zakresie IT, komunikacji i cyberbezpieczeństwa. Oprócz Estonii, Luksemburga, Holandii i Danii inicjatywa obejmuje także Belgię, Wielką Brytanię, Islandię, Włochy, Łotwę, Litwę i Japonię.

16:19
27.01.2024

Bild: Ukraiński emeryt zatrzymany w Niemczech z 455 tys. euro

Straż graniczna na lotnisku w Monachium zatrzymała 66-letniego obywatela Ukrainy, który miał lecieć na Cypr. Wśród ubrań w jego walizce znaleziono paczki banknotów 20 i 50 euro.

Podczas kontroli podróżny oświadczył, że ma przy sobie jedynie 300 euro. W strefie odlotów podszedł do niego inny mężczyzna i wręczył mu małą walizkę, co wzbudziło podejrzenia policji.

15:51
27.01.2024

Sankcje opóźniają program budowy rosyjskich lodołamaczy

Rosja kontynuuje rozbudowę floty lodołamaczy, mającej umożliwić całoroczną żeglugę z Europy do Azji przez Ocean Arktyczny. W petersburskiej stoczni położono stępkę pod kolejny statek – Leningrad. Wciąż jednak nie powstała największa jednostka – Rosija. Jej budowa opóźnia się, a koszty rosną lawinowo z powodu międzynarodowych sankcji.

Czytaj więcej

Kreml buduje atomowe lodołamacze; sankcje podnoszą koszty i opóźniają terminy
15:20
27.01.2024

Optymizm szefa litewskiego MSZ w kwestii broni z UE dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że jest „bardziej optymistycznie nastawiony” co do przyszłości Europejskiego Funduszu Pokoju (EPF), który członkowie UE wykorzystywali do kompensowania dostaw pomocy wojskowej na Ukrainę.

Mówiąc o krokach, jakie Litwa może podjąć, aby dalej wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją na pełną skalę, Landsbergis wspomniał o Europejskim Funduszu Pokoju. Stwierdził, że"est to naprawdę jedyne europejskie narzędzie, które zostało użyte, aby pomóc Ukrainie w tej wojnie".

- Nie udało nam się osiągnąć pewnych porozumień ani koordynacji w tej kwestii, ale teraz z większym optymizmem patrzę na przyszłe kroki  w sprawie EPF. Niektóre państwa członkowskie już to rozważają; rozumieją, że tak się musi stać  – podkreślił litewski minister spraw zagranicznych.

14:53
27.01.2024

Personel MSW Białorusi szkolą członkowie Grupy Wagnera

14:19
27.01.2024

USA zgodziły się na sprzedaż F-16 do Turcji

Departament Stanu USA poinformował Kongres, że zatwierdził sprzedaż do Turcji myśliwców F-16, a także samolotów F-35 dla Grecji. Wartość obu transakcji to odpowiednio 23 mld dol. i 8,6 mld dol. Wcześniej Turcja w końcu zgodziła się na przyjęcie Szwecji do NATO.

13:57
27.01.2024

Dwoje cywilów zastrzelonych w Andrijiwce

Lokalne władze podały, że dwójka ukraińskich cywilów została zastrzelona w graniczącej z Rosją wiosce Andrijiwka, w obwodzie sumskim. Władze ukraińskie ponowiły wezwanie, aby mieszkańcy tych obszarów opuścili swoje wioski. „Rosyjscy terroryści nadal zabijają cywilów. Opuszczając te niebezpieczne tereny, ratujecie swoje życie” – zaapelował gubernator obwodu sumskiego Wołodymyr Artiuch.

13:30
27.01.2024

Prezydent Ukrainy: Każde pokolenie musi znać prawdę o Holokauście

"Dziś świat czci pamięć milionów ofiar Holokaustu. Zbrodni nazistów, która nigdy nie będzie zapomniana. Spowodowanej przez człowieka katastrofy, która zabrała życie milionów niewinnych ludzi. Zabitych zostało sześć milionów Żydów... Każde nowe pokolenie musi poznać prawdę o Holokauście. Jest to bardzo ważne, aby życie ludzkie pozostało najwyższą wartością dla wszystkich narodów świata." - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, w 79 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

12:51
27.01.2024

Mer Mariupol:  Cynicznie zniszczyli nasze miasto

"Okupanci cynicznie zniszczyli nasze miasto. Teraz sprzedają ocalałe mieszkania i budują domy pod hipotekę na miejscu rozebranych. Wszystko ma jeden cel - zarobić pieniądze. A to, że ceną tego są tysiące zabitych cywilów, ich nie interesuje" - oświadczył mer Mariupola Wadym Bojczenko.

12:17
27.01.2024

Władimir Putin: Weterani z Ukrainy utworzą nową rosyjską „elitę”

Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że weterani ofensywy na Ukrainę utworzą nową „elitę” kraju, w przeciwieństwie do nagim gwiazdom show-biznesu, które niedawno wywołały skandal w Moskwie. „To są ludzie, z których w przyszłości będziemy musieli tworzyć elitę kraju” – powiedział Putin po spotkaniu w Petersburgu z rosyjskimi studentami służącymi w armii na potrzeby wojny na Ukrainie. „Nie ci, którzy, wybaczcie, pokazują genitalia lub pośladki” – dodał. Miał na myśli rosyjskich celebrytów, którzy wzięli udział w prywatnym wieczorze pod hasłem „Prawie nago”,  a z którego zdjęcia zamieszczone w sieciach społecznościowych wywołały skandal, w czasie, gdy rosyjski rząd stara się promować wartości „tradycyjnej rodziny” i coraz bardziej konserwatywną wizję społeczeństwa.

11:59
27.01.2024

Orban może zmienić stanowisko ws. Ukrainy?

„Węgry od miesięcy blokują dalszą pomoc dla Ukrainy, ale obecnie władze w Budapeszcie wysłały pierwsze sygnały wskazujące na gotowość do kompromisu” – podał „Der Spiegel”.

Czytaj więcej

Prasa: Orban może zmienić stanowisko ws. Ukrainy?
11:22
27.01.2024

Straż Graniczna: W piątek z Ukrainy do Polski odprawiono prawie 21 tys. osób

26 stycznia funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski prawie 21 tys. osób (od 24 lutego 2022 ponad 18,7 mln osób). W drugą stronę w piątek odprawiono prawie 17,5 tys. osób (od 24 lutego 2022 r. - ponad 16,9 mln osób) — podała w mediach społecznościowych Straż Graniczna.

10:56
27.01.2024

Rosja nie przedstawia dowodów potwierdzających śmierć ukraińskich jeńców

Rosja do tej pory nie przedstawiła dowodów potwierdzających śmierć ukraińskich jeńców wojennych. Według Moskwy, 65 wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy miało zginąć w środę w katastrofie lotniczej, w rejonie Biełgorodu. Rosja oskarżyła Ukrainę o zestrzelenie transportowca Ił-76, którym ukraińscy jeńcy wiezieni byli do punktu wymiany. Kijów nie zaprzecza, że strzela do rosyjskich maszyn, szczególnie tych wiozących na front śmiercionośne pociski. Ukraina potwierdza również, że w dniu katastrofy miało dojść do wymiany jeńców, ale strona rosyjska nie spełniła uzgodnionych warunków. Ukraińscy wojskowi i politycy mówią, że nie wiedzą kto rzeczywiście leciał tym samolotem. Rosja zaś nie ustaje w oskarżeniach pod adresem Ukrainy, ale nie przedstawia dowodów. Krewni ukraińskich jeńców, którzy mieli zostać wymienieni na Rosjan, obejrzeli zdjęcia i filmy z miejsca katastrofy i mówią, że nie ma tam niczego, co wskazywałoby, iż byli tam ich bliscy.

10:23
27.01.2024

CPK będzie punktem ciężkości całej wschodniej flanki NATO

Jeśli chcemy zwiększyć skuteczność polityki odstraszania Rosji, to oprócz rozbudowy potencjału wojskowego, musimy zwiększyć mobilność naszych sił zbrojnych i zdolność ich zaopatrzenia w sytuacji, jeśli odstraszanie zawiedzie. Polska w tej geografii strategicznej odgrywać będzie – z racji położenia i potencjału – kluczową rolę, a z punktu widzenia logistyki wojskowej nowe centralne lotnisko i zbudowany wokół CPK system komunikacyjny będą punktem ciężkości polityki wzmacniania wojskowego wschodniej flanki i zdolności do odstraszenia Rosji, a wypadku, jeśli odstraszanie by zawiodło, kluczowym elementem efektywnego systemu obrony — piszą Marek Budzisz i Andrew A. Michta.

Czytaj więcej

Marek Budzisz, Andrew A. Michta: CPK jest kluczowe dla całej wschodniej flanki NATO
09:55
27.01.2024

Ukraińskie zboże dotarło do Nigerii

Statek z ukraińskim zbożem wysłany z Samsun w Turcji w ramach programu "Zboże z Ukrainy" dotarł do Nigerii. Zainicjowany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego program polegający na dostarczaniu zboża z Ukrainy do najbardziej potrzebujących krajów ma pokazać, jak Ukraina, kraje trzecie i ONZ mogą współpracować, aby zapobiec szantażowi żywnościowemu Rosji oraz pomóc krajom, które najbardziej potrzebują wsparcia.

09:28
27.01.2024

Washington Post: USA opracowują nową strategię pomocy Ukrainie

Administracja prezydenta USA Joe Bidena opracowuje nową strategię pomocy Ukrainie, która skupi się na odparciu nowych rosyjskich ofensyw, oraz, długoterminowo, na wzmocnieniu sił zbrojnych i gospodarki — poinformował Washington Post.

08:56
27.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: ood ostrzałem artyleryjskim znalazło się ponad 120 miejscowości

Minionej doby doszło do 98 starć wojsk ukraińskich z rosyjskimi. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie przeprowadzili osiem uderzeń rakietami kierowanymi S-300 na infrastrukturę cywilną Myrnohradu, Nowohradiwki w obwodzie donieckim i Antoniwki w obwodzie chersońskim. Wojska rosyjskie przeprowadziły też 4 naloty na pozycje ukraińskie i obiekty cywilne. Dokonały również 78 ostrzałów artyleryjskich. Są ofiary śmiertelne i ranni wśród cywilów. Pod ostrzałem artyleryjskim znalazło się ponad 120 miejscowości w obwodach: czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, chersońskim i mikołajowskim.

08:25
27.01.2024

ISW: Rosja może udawać gotowość do ustępstw ws. Ukrainy, by wzmocnić kontrolę nad okupowanymi częściami tego kraju

Instytut Studiów nad Wojną w swojej analizie zauważa, że w doniesieniach Bloomberga na temat sygnałów o gotowości Rosji do ustępstw ws. Ukrainy nie ma słowa o zachowaniu integralności terytorialnej Ukrainy i gotowości Rosji do wycofania się z zajętych części tego kraju. „Ukraińska akcesja do UE i NATO to długie procesy, które nie zrealizowałyby się natychmiast po wynegocjowanym zawieszeniu broni, a Rosja może udawać, że tymczasowo zgadza się na te żądania, aby umocnić kontrolę nad okupowanymi terenami” - pisze ISW.

Czytaj więcej

Doniesienia o gotowości Putina do ustępstw ws. Ukrainy to fortel Kremla?
07:49
27.01.2024

Paweł Kowal: Ukraina nie ma dzisiaj ważniejszego partnera niż Polska

Oczywiście nie możemy dostarczyć im tyle broni co Niemcy, czy tyle pieniędzy co Amerykanie, ale jesteśmy państwem, które zapewnia im pełną komunikację ze światem, jedyny realny kanał, bo Morze Czarne nie jest bezpieczne, nawet jeśli chwilami takie się wydaje — mówił w rozmowie z Onetem, Paweł Kowal, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy. - Naszą rolą jest jeszcze raz wytłumaczyć ludziom i politykom na Zachodzie, że jeżeli teraz damy odetchnąć Putinowi, to sobie później nie damy rady.

07:04
27.01.2024

Trudna sytuacja na froncie wschodnim

Nieprzyjaciel zwiększa intensywność działań ofensywnych na kierunkach Siewiersk i Bachmut w obwodzie donieckim. Grupy szturmowe, przy aktywnym wsparciu dział moździerzowych i artyleryjskich, próbowały bezskutecznie atakować w kierunku Kreminnej i Hryhoriwki. Jednocześnie wróg rekompensuje swoje niepowodzenia w działaniach ofensywnych zwiększeniem intensywności uderzenia ogniowego. W szczególności w ciągu ostatnich dwóch dni miasta były bombardowane artylerią, atakowane nalotami i dronami kamikaze - poinformował w mediach społecznościowych dowódca sił lądowych Ukrainy Ołeksandr Syrski.

06:43
26.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 702