00:14
27.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:55
27.01.2024

Rosjanie intensyfikują działania ofensywne na froncie wokół Siwierska i  Bachmutu

Dowódca Ukraińskich Sił Lądowych generał pułkownik Ołeksandr Syrski odwiedził jednostki ukraińskie na osi wschodniej i omówił aktualną sytuację z dowódcami brygad.

- Sytuacja na froncie wschodnim pozostaje trudna. Wróg zwiększa intensywność działań ofensywnych w sektorach Siwiersk i Bachmut – powiedział Syrski.

23:21
26.01.2024

Zełenski: Ukraińska produkcja broni w trendzie wzrostowym

Prezydent Zełenski powiedział w swoim wieczornym przemówieniu, że odbył dziś wcześniej spotkania z kluczowymi osobistościami rządu, które skupiały się na „likwidowaniu luk, zaopatrzeniu żołnierzy, porozumieniach z partnerami i produkcji krajowej”.

- Należy zauważyć, że ukraińska produkcja broni i amunicji wykazuje tendencję wzrostową – stwierdził. - Jestem wdzięczny wszystkim zaangażowanym, każdemu, kto pracuje na rzecz naszych własnych możliwości na Ukrainie – dodał.

22:50
26.01.2024

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów o projekcie ustawy zawierającej pomoc dla Ukrainy: "martwy w chwili przybycia"

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział, że projekt ustawy Senatu dotyczący granic USA oraz pomocy dla Ukrainy i innych krajów, byłaby „martwa w chwili przybycia” do Izby Reprezentantów, gdyby doniesienia  o treści projektu były prawdziwe.

Wsparcie Ukrainy, które ma swoich krytyków Partii Republikańskiej, zostało połączone z kwestiami zabezpieczenia południowej granicy USA przed  napływem nielegalnych migrantów. Jednak  to połączenie w rzeczywistości utrudniło dalszy rozwój wsparcia dla Ukrainy ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu w kwestii granicy.

22:25
26.01.2024

Kułeba: Nie ma zagrożenia przerwania dostaw   F-16 z Danii na Ukrainę

Szef ukraińskiego MSZ  Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji prasowej ze swoim duńskim odpowiednikiem Larsem Løkke Rasmussenem w Mikołajowie podziękował za zapewnienia, że przygotowania Danii do transferu myśliwców F-16 przebiegają zgodnie z planem.

- Jak dotąd nie ma zagrożenia zakłócenia tego programu – powiedział Kułeba.

21:51
26.01.2024

Rosja ujawniła listę z nazwiskami jeńców na pokładzie Iła-76

Strona ukraińska potwierdziła, że w dniu, w który doszło do katastrofy Iła-76,  zaproponowano wymianę 65 ukraińskich obrońców z listy rosyjskiej.

Krewni ukraińskich jeńców, których nazwiska są na tej liście, po obejrzeniu nagrania wideo z materiałów rosyjskich propagandystów z miejsca katastrofy samolotu nie znaleźli żadnych śladów obecności ich bliskich na pokładzie samolotu.

21:23
26.01.2024

Rosja upraszcza badania lekarskie dla przyszłych rekrutów

Rosyjski premier podpisał dekret upraszczający badania lekarskie dla nowych rekrutów

„Wcześniej egzamin był dwuetapowy: składał się z egzaminu wstępnego w miejskim urzędzie rejestracji i poboru do wojska oraz egzaminu końcowego w okręgowym” – podała rosyjska propagandowa agencja  TASS.

Zgodnie z nowym ustawodawstwem będzie teraz tylko jeden egzamin. Jest to ostatnie z szeregu posunięć Kremla mających na celu ułatwienie procesu rekrutacji w związku z trwającą wojną Rosji na Ukrainie.

20:51
26.01.2024

Szef niemieckiego wywiadu: Putin nie zawahałby się zaatakować NATO

- Gdyby Ukraina została zmuszona do kapitulacji, nie zaspokoiłoby to pragnienia władzy Rosji -  powiedział szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej Bruno Kahl.

20:18
26.01.2024

Ukraina zbuduje sześć schronów przy szkołach ze środków UE i Litwy

W czwartek Delegatura UE na Ukrainie i Litewska Centralna Agencja Zarządzania Projektami podpisały porozumienie w sprawie realizacji tej inicjatywy. „Dzięki współfinansowaniu UE i Litwy wybudujemy sześć schronisk w sześciu szkołach i przywrócimy je do procesu edukacyjnego. Dla około 6 tysięcy dzieci” – powiedział litewskim dziennikarzom w Kijowie ukraiński minister edukacji Oksen Lisowyj.

19:53
26.01.2024

Putin: Na Ukrainie walczy ponad 600 tys. rosyjskich żołnierzy 

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że rosyjskie zgrupowanie sił okupacyjnych na Ukrainie liczy 617 000 żołnierzy.

Rosyjska propaganda twierdziła, że Putin powtórzył również, że zrealizuje „zadania i cele wyznaczone w związku z Ukrainą” oraz że Rosja zabijając cywilnych Ukraińców „próbuje zakończyć wojnę w Donbasie” i „chronić się”.

19:19
26.01.2024

Dwie fale rosyjskich ataków na obwód doniecki

Prokuratura generalna poinformowała, że 60-letnia kobieta zginęła, a 11-letni chłopiec został ranny w wyniku dwóch fal rosyjskich ataków rakietowych i artyleryjskich na obwód doniecki na Ukrainie.

W miastach Nowogrodiwka i Krasnohorivka, odpowiednio na północny zachód i zachód od Doniecka, doszło do dwóch odrębnych ataków – jednego w nocy, a drugiego około 13:00 czasu lokalnego.

18:55
26.01.2024

Rosja tworzy oddziały Federalnej Służby Bezpieczeństwa, które mają zostać rozmieszczone na granicy z Ukrainą

Wywiad Obrony Ukrainy przechwycił rozmowę dwóch rosyjskich żołnierzy służących na terytorium kontrolowanej przez Rosję Abchazji .

Rozmawiali o sporządzaniu list żołnierzy, którzy mają zostać wysłani na granicę rosyjsko-ukraińską na na stałą służbę.

18:24
26.01.2024

Minister spraw zagranicznych Danii ogłosił rozpoczęcie rozmów w sprawie gwarancji bezpieczeństwa z Ukrainą

Ukraina i Dania zgodziły się rozpocząć dwustronne negocjacje w sprawie dokumentu dotyczącego tzw. gwarancji bezpieczeństwa w ramach deklaracji przyjętej na ostatnim szczycie NATO w lipcu.

Duński minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen podczas wizyty w Mikołajowie 26 stycznia podkreślił, że Dania czuje się odpowiedzialna za „pomoc Ukrainie w pełnym przywróceniu jej integralności terytorialnej, odparciu sił rosyjskich, które najechały jej terytorium i zostaniu pełnoprawnym członkiem UE”.

- Rozmawiałem o tym z moim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą i zgodziliśmy się na rozpoczęcie konkretnych negocjacji w sprawie naszych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że wkrótce osiągniemy dwustronne porozumienie między Danią a Ukrainą – dodał.

17:53
26.01.2024

Rosyjskie statki popłyną na oleju po frytkach

Spółka Gazpromnieft wyprodukowała biopaliwo ze zużytego oleju po smażeniu frytek w sieci jadłodajni Wkusno i Toczka, która przejęła rosyjskie lokale McDonalds’a. Biopaliwo ma napędzać rosyjskie statki. Pierwszy został już zatankowany olejem po frytkach.

Czytaj więcej

Statki popłyną na oleju po frytkach. Rosja ma nowe paliwo
17:22
26.01.2024

Międzynarodowa agencja ostrzega przed zagrożeniem w Zaporożu

W okupowanej przez rosyjskiego agresora największej siłowni atomowej Europy istnieje realne zagrożenie poważną awarią nuklearną. Sytuacja jest tam „niezwykle niepewna”, ostrzega Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA).

Czytaj więcej

„Realne zagrożenie” w siłowni jądrowej w Zaporożu
17:00
26.01.2024

Putin: Kijów zestrzelił samolot, pełne śledztwo zostanie ujawnione w nadchodzących dniach

- Pociski, które zestrzeliły Ił-76 z przechwyconym personelem wojskowym ukraińskich sił zbrojnych, zostały wystrzelone z terytorium Ukrainy-mówił Putin cytowany przez propagandową agencję TASS.

Putin stwierdził także, że w ataku użyto rakiet francuskich lub amerykańskich.

RIA Nowosti z kolei zacytowała słowa Putina, który powiedział, że szefostwo wywiadu Ukrainy „wiedziao”, że na pokładzie znajdują się jeńcy wojenni.

16:39
26.01.2024

Hyundai sprzedał swoją fabrykę w Rosji

 Rosyjska spółka Art Finance sfinalizowała transakcję nabycia wszystkich rosyjskich aktywów południowokoreańskiego producenta samochodów Hyundai. Transakcja obejmowała spółkę z siedzibą w Petersburgu Hyundai Motor Manufacturing Rus Limited Liability Company.

W lutym 2023 roku w Moskwie zarejestrowana została spółka Art Finance, na której czele stoi były prezes holdingu dealerskiego Avilon. W maju tego roku spółka kupiła rosyjskie aktywa Volkswagena, w tym fabrykę w Kałudze.

Zakup rosyjskiej fabryki Hyundaia przez Art Finance stał się publiczny pod koniec 2023 roku. Transakcja została zatwierdzona przez zarząd Volkswagena. Fabryka Hyundaia w Petersburgu wznowiła działalność po dwóch latach przestoju 9 stycznia tego roku. W obiekcie zatrudnionych jest 800 osób.

16:10
26.01.2024

Ukraina i Belgia podpisały dokumenty dotyczące współpracy obronnej

Porozumienie osiągnięto podczas belgijsko-ukraińskiego seminarium poświęconego przemysłowi obronnemu – podaje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Strategicznego Rozwoju Przemysłu Ukrainy.

15:33
26.01.2024

Ukraina odzyskała ciała 77 poległych żołnierzy 

Ciała 77 poległych ukraińskich żołnierzy zostały zwrócone na terytorium kontrolowane przez Ukrainę. Łącznie w ciągu niemal dwóch lat wojny do kraju zwrócono ciała około 2000 żołnierzy.

15:29
26.01.2024

Szmyhal: Wszystkie kraje UE wstępnie zgodziły się na 50 mld euro pomocy dla Ukrainy 

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że wszystkie 27 państw członkowskich UE wstępnie zgodziło się poprzeć czteroletni program pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro i oczekuje, że pierwsze głosowanie w sprawie programu odbędzie się 1 lutego.

14:57
26.01.2024

Rosjanie zaczynają budowę atomowego lodołamacza "Leningrad"

W uroczystości inaugurującej budowę lodołamacza wziął udział prezydent Rosji, Władimir Putin, który przybył do stoczni w Petersburgu z Królewca.

14:48
26.01.2024

Rosjanie ostrzelali Kupiańsk

W ostrzale ranny został policjant. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i gospodarcze.

14:29
26.01.2024

Prezydent Ukrainy nakazał sporządzenie szczegółowych planów ochrony miast i obiektów infrastruktury z powietrza

Wołodymyr Zełenski wydał takie polecenie podczas spotkania Kierownictwa Najwyższego Naczelnego Dowództwa (STAWKA).

14:18
26.01.2024

Na północnej granicy Ukrainy montowane są kamery monitoringu

Informacje takie przekazuje Straż Graniczna Ukrainy.

13:42
26.01.2024

Ukraina zaprasza prezydenta Xi Jinpinga na szczyt pokojowy, który ma odbyć się w Szwajcarii

- Zdecydowanie zapraszamy Chiny do udziału w szczycie, na najwyższym poziomie, na poziomie prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej — powiedział w rozmowie z agencją Reutera Ihor Żowkwa, doradca prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. - Chiński udział będzie dla nas bardzo ważny — dodał. 

13:32
26.01.2024

Wywiad Ukrainy: Rosja nie zgadza się na międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy Iła-76 z 24 stycznia

Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy stwierdził na antenie ukraińskiej telewizji, że „oficjalni przedstawiciele agresora odrzucili ideę międzynarodowego śledztwa z udziałem krajów trzecich i przedstawicieli ONZ”. Rosjanie twierdzą, że samolot Ił-76 nad obwodem biełgorodzkim zestrzelili Ukraińcy. Według Rosjan w maszynie znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni.

13:26
26.01.2024

Prezydent Ukrainy odznaczył 187 ukraińskich żołnierzy

145 żołnierzy zostało przez Wołodymyra Zełenskiego odznaczonych pośmiertnie — wynika z decyzji opublikowanych na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy.

13:14
26.01.2024

BBC i Mediazona potwierdziły nazwiska 43 014 rosyjskich żołnierzy poległych na Ukrainie

BBC zastrzega, że podawane przez nadawcę i serwis Mediazona dane o stratach to minimalna liczba poległych na wojnie Rosjan. W liczbę tę wlicza się tylko tych żołnierzy, których śmierć została oficjalnie potwierdzona i co do których można potwierdzić, że byli to żołnierze.

Czytaj więcej

Jakie są naprawdę straty Rosji na Ukrainie? BBC i Mediazona: Tylu zabitych na pewno
12:52
26.01.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą mówi, że jest "wspólny język w sprawie bezpieczeństwa"

- Dziś Europa i świat potrzebuje przestawienia wajchy, bardzo silnie na obronność, na zbrojenie, na modernizację, na reorganizację. Stąd bardzo się cieszę z decyzji Turcji ws. zgody na rozszerzenie NATO o Szwecję - mówił minister obrony i wicepremier.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz o spotkaniu z prezydentem: Żołnierze nie służą partiom politycznym
12:17
26.01.2024

Na wniosek Rosji, w czwartek 25 stycznia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ (WIDEO)

Głównym tematem spotkania była katastrofa samolotu Ił-76, który 24 stycznia rozbił się na terenie obwodu biełgorodzkiego. Moskwa i Kijów wzajemnie oskarżają się o zestrzelenie samolotu.

11:55
26.01.2024

Siergiej Szojgu twierdzi, że rosyjskie jednostki walczące na Ukrainie otrzymują broń zgodnie z harmonogramem

Minister Obrony Rosji przekonywał, że broń otrzymywana przez rosyjskie jednostki walczące na Ukrainie sprawia, iż możliwości bojowe rosyjskich wojsk rosną. - Głównym zadaniem jest obecnie dostarczanie każdej jednostce i każdemu żołnierzowi wszystkiego, co jest niezbędne do prowadzenia misji bojowych — powiedział Szojgu.

11:17
26.01.2024

W Burkina Faso pojawili się rosyjscy żołnierze? Kreml: Bez komentarza

Dmitrij Pieskow nie chciał komentować doniesień na temat tego, że w Burkina Faso pojawili się rosyjscy żołnierze, którzy mają pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa temu państwu. - Nie skomentuję tych doniesień w żaden sposób, pozostawię ją bez komentarza. Jeśli chodzi o nasze relacje z Burkina Faso zamierzamy je rozwijać, jesteśmy zainteresowani w rozwijaniu tych relacji — powiedział rzecznik Kremla.

11:14
26.01.2024

Dmitrij Pieskow zaprzecza, jakoby Rosja porzuciła żądanie utrzymania neutralnego statusu Ukrainy

Dziennikarze pytali rzecznika Kremla, by ten skomentował doniesienia na temat tego, że Rosja byłaby skłonna porzucić żądanie utrzymania neutralnego statusu Ukrainy oraz pozostawania Ukrainy poza NATO w ewentualnych negocjacjach na temat zakończenia wojny na Ukrainie. - To absolutnie nie jest prawda — stwierdził rzecznik Kremla.

11:04
26.01.2024

W 2023 roku na Ukrainie urodziło się 187 387 dzieci

Dane takie podaje ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Najwięcej — 19 979 urodzeń - zarejestrowano w Kijowie. 16 638 noworodków zarejestrowano w obwodzie lwowskim.

10:59
26.01.2024

Amerykanie zastępuja Rosję w Europie

Amerykański gaz skroplony coraz większym strumieniem dociera do odbiorców w Europie

Czytaj więcej

LNG z USA przegania Gazprom w Europie
10:57
26.01.2024

Kreml zapowiada wizytę prezydenta Wenezueli w Rosji

- Wizyta jest wypracowywana. Jest potrzeba takiej wizyty — mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, mówiąc o wizycie prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro w Rosji. Pieskow nazwał Wenezuelę „dobrym partnerem Rosji w Ameryce Łacińskiej”.

10:11
26.01.2024

Dwoje dzieci rannych w rosyjskim ostrzale miejscowości w obwodzie donieckim

W nocy Rosjanie ostrzelali Myrnohrad, miejscowość w obwodzie donieckim. W ostrzale rannych zostało sześć osób, w tym dwoje dzieci — podał gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin. Tylko jedna z rannych osób wymagała hospitalizacji, pozostałym udzielono pomocy na miejscu. W ostrzale Myrnohradu uszkodzonych zostało siedem budynków pięciopiętrowych, budynek sklepu, przedsiębiorstwa i szkoły oraz 29 samochodów. 

10:06
26.01.2024

Gubernator obwodu biełgorodzkiego: W ciągu doby Ukraińcy ostrzelali obwód cztery razy

W jednym z ataków, przeprowadzonych przez ukraiński dron, w rejonie borysowskim zginęła kobieta — wynika z komunikatu Wiaczesława Gładkowa.

10:02
26.01.2024

Litewski generał nie zgadza się z szefem MSZ w ocenie prawdopodobieństwa ryzyka wybuchu wojny Rosji z NATO

- W tym roku, następnym roku, możliwość lub prawdopodobieństwo wojny między Rosją a NATO jest skrajnie niska, ekstremalnie niska — powiedział generał Valdemaras Rupšys.

Czytaj więcej

Litewski generał ocenia prawdopodobieństwo wojny Rosji z NATO
09:25
26.01.2024

W obwodzie zaporoskim bez prądu pozostaje 50 miejscowości

To efekt rosyjskiego ostrzału obwodu zaporoskiego.

09:03
26.01.2024

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku na Charków z 23 stycznia

W szpitalu zmarła 61-letnia kobieta ranna w ataku — podaje charkowska prokuratura obwodowa.

08:43
26.01.2024

Ok. 1 w nocy Rosjanie ostrzelali Kupiańsk

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego poinformował, że w wyniku ostrzału rakietowego Kupiańska zniszczona została stacja benzynowa.

08:35
26.01.2024

Sąd w Moskwie przedłużył areszt dziennikarzowi "WSJ"

Decyzją sądu w Moskwie dziennikarz „Wall Street Journal”, Evan Gershkovich, pozostanie w areszcie. Gershkovich jest oskarżony o szpiegostwo. W areszcie pozostanie co najmniej do 30 marca 2024 roku.

08:07
26.01.2024

Dwóch mieszkańców Rostowa nad Donem zatrzymanych za przekazywanie informacji o rosyjskiej armii Ukrainie

FSB informuje, ze zatrzymała dwóch mieszkańców Rostowa, którzy są podejrzewani o przekazywanie Ukrainie informacji o rosyjskim sprzęcie wojskowym, a także o personelu Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Zatrzymani mieli „nawiązać kontakt z przedstawicielem ukraińskich służb specjalnych” i „zgodzić się na zbieranie oraz przekazywanie informacji dotyczących jednostek biorących udział” w wojnie na Ukrainie.

07:38
26.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 73 razy obwód chersoński

Informacje takie przekazuje Ołekandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

07:36
26.01.2024

W ciągu doby w ostrzale obwodu donieckiego przez Rosjan rannych zostało sześć osób

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin. Ranni mieli zostać mieszkańcy Myrnohradu.

07:25
26.01.2024

Władimir Putin złożył życzenia premierowi Indii z okazji obchodzonego dziś przez Indie Dnia Republiki

„Indie osiągnęły imponujące sukcesy na polu socjoekonomicznym, naukowym, technicznym i innych polach, cieszą się zasłużonym prestiżem na światowej scenie i są aktywnie zaangażowane w rozwiązywanie najważniejszych kwestii na międzynarodowej agendzie” - napisał Putin do Modiego. Putin dodał, że Rosja ceni „uprzywilejowane strategiczne partnerstwo” między Moskwą a New Delhi.

07:03
26.01.2024

Na Morzu Czarnym znajdują się obecnie trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Na pokładzie trzech rosyjskich okrętów znajduje się łącznie 14 pocisków Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:52
26.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 380 600 żołnierzy, 6 265 czołgów, 11 637 pojazdów opancerzonych, 9 082 zestawy artyleryjskie, 972 wyrzutnie rakiet, 660 zestawów przeciwlotniczych, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 7 033 bezzałogowe statki powietrzne, 1 845 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 064 pojazdów (w tym cystern), 1 425 jednostek sprzętu specjalnego.

06:35
26.01.2024

82 starcia na ukraińskim froncie w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe, 19 ataków powietrznych i 68 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych oraz terenów zamieszkanych.

06:08
26.01.2024

Thierry Breton: Europejczycy muszą w coraz większym stopniu zadbać o własne bezpieczeństwo

Świat jest dziś bardzo niepewny. Wszyscy obserwujemy, co dzieje się w Ukrainie. Będziemy oczywiście nadal wspierać prezydenta Zełenskiego w jego staraniach o uzyskanie broni i amunicji. Ale musimy też być gotowi zaangażować się bardziej, jeśli nasi (amerykańscy – red.) partnerzy postanowiliby robić mniej — mówi Thierry Breton, komisarz ds. obrony i jednolitego rynku UE, w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.

Czytaj więcej

Komisarz ds. obrony i jednolitego rynku UE: W Europie trzeba produkować więcej broni
06:01
26.01.2024

Rosjanie przestają ułaskawiać więźniów za udział w wojnie na Ukrainie

BBC podaje, ze Rosjanie przestali tworzyć z więźniów jednostki „Szturm-Z” w sierpniu 2023 roku i we wrześniu 2023 roku zaczęli formować nowy rodzaj jednostek, „Szturm-V”. W tych ostatnich jednostkach warunki służby oferowane więźniom są inne. Początkowo rosyjskie władze oferowały więźniom ułaskawienie za sześć miesięcy udziału w walkach na Ukrainie. Tymczasem więźniom służącym w jednostkach „Szturm-V” nie oferuje się już ułaskawienia ani nawet warunkowego zwolnienia, a ich kontrakty mają być przedłużane bezterminowo i obowiązywać będą do zakończenia wojny.

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie rekrutują więźniów do nowych jednostek. Już nie Szturm-Z
05:37
26.01.2024

Rosja wezwała państwa RB ONZ, by te potępiły "zestrzelenie samolotu Ił-76 przez Kijów"

W czasie posiedzenia RB ONZ, zwołanego na wniosek Rosji, z wnioskiem o potępienie Ukrainy za „zestrzelenie samolotu Ił-76 nad obwodem biełgorodzkim” wystąpił pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitrij Polianskij. Rosyjski dyplomata wezwał do „zdecydowanego potępienia tego i innych aktów terrorystycznych”, których rzekomo ma dopuszczać się Ukraina. Dyplomata powiedział też, że ze wstępnych ustaleń wynika, że samolot został strącony rakietą wystrzelona z zestawu dostarczonego Ukrainie przez Zachód (Rosjanie wskazują na zestaw Patriot lub IRIS-T). - Jeśli to się potwierdzi zachodnie państwa będą bezpośrednimi wspólnikami tej zbrodni — powiedział Polianskij. Rosjanie oskarżają Ukrainę o zestrzelenie samolotu Ił-76, którym transportowani byli ukraińscy jeńcy. Ukraińcy podawali, że samolotem przewożone miały być pociski do zestawów S-300.

05:19
26.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 701. dzień wojny

Naganie pojawiło się na profilu ukraińskiego Sztabu na Facebooku.

04:48
26.01.2024

Rosjanie budują szkołę wojskową w okupowanym Mariupolu

Wadim Bojczenko, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Mariupola poinformował, że w okupowanym mieście Rosjanie budują szkołę wojskową. - Okupanci chcą zmienić Mariupol w bazę wojskową. Miasto pozostaje ważnym punktem logistycznym dla najeźdźców. (...) Obecnie widzimy, że w szybkim tempie powstaje tam szkoła wojskowa — powiedział Bojczenko. Jak dodał uczniowie mają trafić do szkoły z Federacji Rosyjskiej w ramach rusyfikacji miasta. W szkole ma uczyć się 560 kadetów.

04:44
26.01.2024

Charkowska Rada Miejska podsumowuje skutki ostrzału miasta z 23 stycznia

W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa z 23 stycznia uszkodzonych zostało 226 budynków mieszkalnych — najwięcej w rejonie kijowskim (119) Charkowa. Ponadto zniszczonych miało zostać 28 budynków niemieszkalnych.

04:42
26.01.2024

Dwóch współpracowników FSB skazanych na Ukrainie na 10 i 8 lat więzienia

SBU podaje, że skazani pomagali Rosjanom w korygowaniu ostrzału obiektów infrastruktury krytycznej w regionach przyfrontowych — w Charkowie i Słowiańsku.

04:38
26.01.2024

Kreml: Jesteśmy gotowi osiągnąć cele na Ukrainie środkami dyplomatycznymi

- Rosja wielokrotnie deklarowała gotowość do osiągnięcia swoich celów na Ukrainie środkami dyplomatycznymi — mówił Dmitrij Pieskow  w rozmowie z Bloombergiem. - Prezydent (Władimir) Putin powtarzał, że Rosja jest i będzie otwarta na negocjacje ws. Ukrainy — dodał. - Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć nasze cele. Wolelibyśmy uczynić to przez dyplomację, ale jeśli to nie będzie możliwe, operacja wojskowa będzie trwać, aż do osiągnięcia celów — podsumował rzecznik Kremla.

04:37
26.01.2024

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku ćwiczyły odpieranie ataku z powietrza na wodach Morza Wschodniochińskiego

Służba prasowa Floty Pacyfiku podaje, że w ćwiczeniach brały udział załogi krążownika Wariag i fregaty Marszałek Szaposznikow, które niedawno wyszły w morze.

04:33
26.01.2024

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w ciągu najbliższych dni odwiedzi Zaporoską Elektrownię Jądrową, Kijów i Moskwę

Rafael Grossi zapowiedział, że w Moskwie będzie prowadził „polityczny i techniczny dialog” przyznając jednocześnie, że obecnie „nie można mówić o ustabilizowaniu sytuacji dotyczącej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej”. Elektrownia od wiosny 2022 roku jest okupowana przez Rosję. - Możemy mieć jeden dobry tydzień, a potem drony atakują elektrownię - mówił Grossi dodając, że „potrzeba dyplomacji”, którą on zamierza prowadzić.

04:31
26.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 701. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 701. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 701. dniu wojny

PAP

04:30
26.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 701