Jakie są naprawdę straty Rosji na Ukrainie? BBC i Mediazona: Tylu zabitych na pewno

BBC wraz z rosyjskim serwisem Mediazona (w Rosji uznawanym za zagranicznego agenta) podało potwierdzoną - przy współpracy z zespołem wolontariuszy - liczbę rosyjskich żołnierzy, którzy od lutego 2022 roku zginęli na Ukrainie.

Publikacja: 26.01.2024 13:11

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 702

Według danych przekazywanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 380 600 żołnierzy. Rosjanie nie podają oficjalnych informacji o swoich stratach.

Tymczasem BBC wraz z Mediazoną i grupą wolontariuszy ustaliło nazwiska 43 014 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie od momentu wybuchu pełnowymiarowej wojny 24 lutego 2022 roku.

BBC: Liczba potwierdzonych poległych w styczniu 2024 tak wysoka jak w czasie walk o Sołedar i Bachmut

Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni BBC, Mediazona i ich współpracownicy ustalili nazwiska 1 283 poległych na Ukrainie (nie wszyscy jednak zginęli w styczniu 2024 roku — zaznacza BBC).

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie rekrutują więźniów do nowych jednostek. Już nie Szturm-Z

BBC zaznacza, że liczba zidentyfikowanych rosyjskich żołnierzy poległych w ciągu ostatnich tygodni jest wyższa niż średnia za 2022 rok (ok. 300 zidentyfikowanych poległych tygodniowo) i porównywalna z zimą 2022/2023 gdy Rosja prowadziła ofensywę w obwodzie donieckim (wówczas — w czasie trwających walk o Bachmut i Sołedar, Rosjanie tracili ok. 600-800 żołnierzy tygodniowo).

BBC opisuje też, że pozyskani przez armię z cywila Rosjanie często trafiają na front do obsługi przestarzałego sprzętu. Tak było np. z Romanem Okułowem, który podpisał kontrakt z rosyjską armią w maju 2023 roku i został wysłany na front w załodze czołgu T-62. Okułow miał przeżyć na froncie pięć miesięcy (przed wojną pracował jako cukiernik i budowlaniec). We wrześniu 2023 roku został ranny, a 19 stycznia 2024 roku zmarł w wyniku odniesionych ran.

Wojna Rosji z Ukrainą: Coraz więcej ofiar wśród rosyjskich żołnierzy niezawodowych

Obecnie — jak podaje BBC - żołnierze niezawodowi stanowią ok. 50 proc. wszystkich rosyjskich strat na froncie.

Spośród 5 169 zmobilizowanych Rosjan, których śmierć na Ukrainie udało się potwierdzić, 4 130 (ok. 80 proc.) zginęło w ciągu ostatniego roku.

W tym samym czasie — jak ma wynikać z dokumentów — liczba zmobilizowanych rannych, którzy są uznawani za zdolnych do służby znacznie rośnie. Takie osoby są ponownie wysyłane na front.

BBC zastrzega, że podawane przez nadawcę i serwis Mediazona dane o stratach to minimalna liczba poległych na wojnie Rosjan. W liczbę tę wlicza się tylko tych żołnierzy, których śmierć została oficjalnie potwierdzona i co do których można potwierdzić, że byli to żołnierze.

Wśród poległych, których nazwiska BBC i Mediazona ustaliły, jest 3 079 oficerów, 800 z nich w stopniu majora lub wyższym.


Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Ukraina oskarża Rosję o użycie zakazanej broni do "oczyszczania okopów"