04:53
26.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 702
00:21
26.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:07
26.01.2024

Departament Stanu USA: Jeśli Kongres nie zagłosuje za pomocą, naród ukraiński odczuje konsekwencje

- Stany Zjednoczone nie mają innego źródła finansowania pomocy Ukrainie niż pakiet pomocowy, nad którym Kongres musi głosować. Jeśli pakiet pomocowy nie zostanie poddany pod głosowanie, konsekwencje odczują Ukraińcy - powiedział Vedant Patel, zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA.

Patel zauważył, że „tu nie ma magicznego garnka pieniędzy”, więc trzeba poczekać i mieć nadzieję, że Kongres będzie mógł działać tak szybko i skutecznie, jak to możliwe. Zapewnił, że po głosowaniu w sprawie dodatkowego finansowania dla Ukrainy Stany Zjednoczone będą mogły w dalszym ciągu wypełniać swoje zobowiązanie do wspierania swoich ukraińskich partnerów we wszystkich obszarach, w tym w zakresie bezpieczeństwa, wsparcia gospodarczego i humanitarnego.

23:48
26.01.2024

Tysiące chińskich kamer monitorujących na Ukrainie może przekazywać informacje rosyjskim służbom specjalnym

Najczęściej spotykane na Ukrainie są kamery firm Hikvision i Dahua.

Choć same firmy znajdują się na ukraińskiej liście firm-sponsorów wojny, to sprzedaż chińskich systemów nadzoru wideo nie jest zakazan.

23:23
26.01.2024

Pistorius odpowiada na krytykę Kułeby dotyczącą dostaw zachodniej amunicji na Ukrainę

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius odrzucił twierdzenie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby, że Korea Północna jest bardziej skuteczna w dostarczaniu Rosji amunicji artyleryjskiej niż Zachód Ukrainie.

- Dmytro Kułeba ma skłonność do polaryzacji i przesady. Ma do tego prawo, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej znajduje się jego kraj. Ale dostawy z Korei Północnej widzę w nieco innym świetle. Może i jest tam ilość, ale jakość jest na zupełnie innym poziomie – powiedział Pistorius.

Nie zgodził się też z twierdzeniem, że zachodni partnerzy robią mniej, niż mogliby, podkreślając, że „nie chodzi o siłę woli”.

- Robimy, co do nas należy. Dochodzimy do granic tego, co możemy uzasadnić względami bezpieczeństwa – powiedział minister.

Pistorius stwierdził także, że krytyka dostaw broni przez Niemcy jest niesprawiedliwa, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami europejskimi, które obiecały wiele, ale dostarczyły Ukrainie mniej. Zauważył, że Berlin boryka się obecnie z trudnościami, ponieważ produkcja nie jest w stanie utrzymać wymaganego tempa.

22:56
25.01.2024

Przywrócono dostawy ciepła i wody do wszystkich budynków uszkodzonych w wyniku bombardowania Charkowa

Podczas ostatnich ataków rosyjskie rakiety uszkodziły 256 budynków.

22:22
25.01.2024

Zełenski omawiał z prezydent Słowenii Ukraińską Formułę Pokojową i gwarancje bezpieczeństwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z prezydent Słowenii Natašą Pirc Musar w związku z tym, że Słowenia zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ w tym i następnym roku.

Zełenski podziękował Słowenii za przyłączenie się do Deklaracji Wileńskiej G7 dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa. Wspólnie z Pirc Musar omówili także rozpoczęcie prac nad dwustronnymi zobowiązaniami w zakresie bezpieczeństwa, obronności i pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

21:51
25.01.2024

Rosja zwerbowała 200 Nepalczyków do wojny z Ukrainą

Minister spraw zagranicznych Nepalu Narayan Prakash Saud zażądał natychmiastowego wstrzymania werbunku, odesłania  tych, którzy już są w wojsku, repatriacji zmarłych i udzielenia pomocy medycznej rannym.

Nepal domaga się także odszkodowania pieniężnego dla rodzin poległych najemników. Według  informacji rządu w niewoli ukraińskiej znajduje się pięciu obywateli Nepalu walczących po stronie Rosji.

21:18
25.01.2024

Rosja wypuszcza "balony próbne"

Według cytowanych przez Bloomberga anonimowych źródeł Rosja ma być gotowa dialogu do na temat konfliktu na Ukrainie, w tym ewentualnej dyskusji na temat przyszłych środków bezpieczeństwa dla Kijowa.

Czytaj więcej

Bloomberg: Rosja wysyła sygnały o gotowości do rozmów. I do ustępstw?
20:53
25.01.2024

Premierzy Ukrainy i Francji przeprowadzają pierwszą rozmowę telefoniczną

25 stycznia premier Ukrainy Denys Szmyhal odbył rozmowę telefoniczną z nowym szefem francuskiego rządu Gabrielem Attalem. Podczas rozmowy omówili współpracę, w szczególności w sferze wojskowej, wdrażanie reform i integrację europejską.

Premier Ukrainy podziękował swojemu francuskiemu odpowiednikowi za dodatkową partię rakiet SCALP, utworzenie koalicji artyleryjskiej, zwiększenie dostaw systemów artyleryjskich i pocisków, a także wsparcie dla programu Ukraine Facility o wartości 50 miliardów euro.

9 stycznia były francuski minister edukacji Gabriel Attal został mianowany premierem. Attal (34 lata) został najmłodszym premierem w historii V Republiki.

20:22
25.01.2024

Erdoğan podpisał wniosek akcesyjny Szwecji do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał dziś ustawę o przystąpieniu Szwecji do NATO.

Wszyscy członkowie NATO, z wyjątkiem Węgier, ratyfikowali wniosek Szwecji o przyłączenie się do sojuszu wojskowego, wywołany agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

„Witamy zgodę Turcji na ratyfikację przystąpienia Szwecji do NATO” – napisał na Twitterze szwedzki premier Ulf Kristersson.

19:48
25.01.2024

Kijów nie wyklucza wizyty Orbána

Budapeszt wraz z kilkoma innymi krajami, takimi jak Turcja, utrzymuje bliskie stosunki z Moskwą pomimo unijnej polityki potępienia i sankcji wobec Rosji.

Premier Viktor Orbán podważał  nadzieje Ukrainy na uzyskanie pomocy i członkostwo w Unii Europejskiej.

W poniedziałek mają się spotkać ministrowie spraw zagranicznych Węgier i Ukrainy, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że można rozważyć wizytę premiera Orbána.

19:17
25.01.2024

Pierwsze inteligentne schronisko otwarto w Kijowie

Koszt jego budowy wyniósł 415 tys. dolarów. Powstało w podziemiach Politechniki Kijowskiej, jednorazowo może w nim znaleźć schronienie 300 osób.

18:53
25.01.2024

Rosyjscy śledczy twierdzą, że Ił-76 został zestrzelony przez ukraińską rakietę

Rosyjska komisja śledcza opublikowała aktualne informacje na temat rozbitego samolotu, twierdząc, że został zestrzelony przez ukraińską rakietę.

„Wstępne wyniki czynności dochodzeniowo-śledczych, w tym wstępne dane z oględzin miejsca zdarzenia, pozwalają stwierdzić, że samolot został zaatakowany rakietą przeciwlotniczą z terytorium Ukrainy” – podsumowano.

Komisja stwierdziła, że zginęło „ponad 60 wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy”, a także sześciu członków załogi i nieokreślona liczba rosyjskich żołnierzy.

Ukraińska agencja wywiadowcza (GUR)  nie potwierdziła, czy Ukraina zestrzeliła samolot ani kto był na pokładzie. Niektóre kraje zachodnie i sama Ukraina oskarżyły Rosję o oszustwo – mające na celu osłabienie międzynarodowego poparcia dla Kijowa.

- Rosja przyzwyczaiła nas do kłamstwa w tych sprawach – powiedział wcześniej zastępca rzecznika francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych Christophe Lemoine.

18:22
25.01.2024

"Washington Post": Charków jest najłatwiejszym celem rosyjskich zmasowanych ataków rakietowych

Dziennik pisze, że bliskość miasta do granicy sprawia, że ​​nawet amerykańskie systemy SAM, takie jak Patriot, są bezradne wobec rakiet balistycznych. Czas między wystrzeleniem a trafieniem wynosi zwykle mniej niż jedną minutę ze względu na bliskość rosyjskich miejsc startu.

17:51
25.01.2024

Szwecja jednak porozmawia z Węgrami

Premier Szwecji Ulf Kristersson zaproponował, że w przyszłym tygodniu spotka się w Brukseli z  Viktorem Orbánem, wyraził przy tym nadzieję na usunięcie pozostałych przeszkód utrudniających Sztokholmowi przystąpienie do NATO.

Czytaj więcej

Premier Szwecji spotka się z Orbánem. Będzie rozmowa o NATO
17:23
25.01.2024

Kułeba: Niektórzy przyjaciele Ukrainy w dalszym ciągu nie postrzegają Putina jako zło, które należy wyeliminować

Niektórzy partnerzy międzynarodowi nadal uważają, że rosyjski dyktator Władimir Putin popełnił poważny błąd, rozpoczynając agresję na Ukrainę, zamiast postrzegać ją jako zło, które musi zniknąć z polityki międzynarodowej - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla „Foreign Affairs”

Według niego tak właśnie postrzegają Putina niektórzy przyjaciele, pomimo wszystkich lekcji, jakich jakich udzielił światu Putin przez ostatnie 20 lat swoich rządów i licznych nieudanych prób zawarcia z nim porozumienia czy zresetowania stosunków.

16:56
25.01.2024

Na liście pasażerów rozbitego Iła-76 byli ukraińscy żołnierze objęci wcześniejszą wymianą jeńców

Ukraiński komisarz ds. praw człowieka powiedział agencji Reuters, że lista ukraińskich jeńców wojennych, która według rosyjskich mediów znajdowała się na pokładzie rozbitego samolotu Ił-76, zawiera rozbieżności.

- Znaleźliśmy na niej nazwiska obywateli Ukrainy, których już wymieniono – powiedział Dmytro Łubinec.

Instytut Studiów Wojennych przekazał wcześniej, że co najmniej jedna osoba na liście pasażerów została objęta wymianą jeńców, która miała miejsce 3 stycznia.

16:21
25.01.2024

Ukraina rozpocznie w tym roku budowę czterech reaktorów jądrowych

Ukraina spodziewa się rozpocząć prace budowlane nad czterema nowymi reaktorami jądrowymi latem lub jesienią tego roku, chcąc zrekompensować utracone w czasie wojny moce energetyczne.

Bloki – dwa oparte na sprzęcie rosyjskim i dwa wykorzystujące zachodnią technologię – powstaną w elektrowni atomowej Chmielnicki na zachodzie Ukrainy.

Trzy elektrownie jądrowe na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wytwarzają ponad 55% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną, ale Kijów chce rozbudować ten sektor, aby pomóc zrekompensować  zaanektowaną przez Rosję największą elektrownię jądrową w Europie w Enerhodarze na Zaporożu.

16:00
25.01.2024

Ukraińcy zestrzelili pocisk Ch-59 nad obwodem mikołajowskim

Pocisk miał zostać wystrzelony przez myśliwiec Su-34.

15:42
25.01.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiał z ministrem obrony Niemiec

Rozmowa dotyczyła m.in. „skutecznej pomocy dla Ukrainy”.

15:32
25.01.2024

Na Ukrainie 5 mln gruntów ornych jest wyłączonych z użycia z powodu działań wojennych

Wyliczenia takie przedstawił Anatolij Razgon z Ukraińskiej Akademii Nauk Rolniczych.

15:13
25.01.2024

Włoski Senat zatwierdził przepisy dotyczące przekazywania pomocy militarnej Ukrainie do 31 grudnia 2024 roku

Agencja ANSA pisze, że przepisy poparło 113 senatorów, 18 głosowało przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz przepisy trafią do izby niższej parlamentu.

14:57
25.01.2024

Gen. Walerij Załużny rozmawiał z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Rozmowa głównodowodzącego ukraińskiej armii z gen. Wiesławem Kukułą dotyczyła m.in. szkolenia ukraińskich żołnierzy w Polsce.

14:37
25.01.2024

Wywiad Ukrainy: Samolotem Ił-76, który rozbił się w obwodzie biełgorodzkim mieli lecieć wysokiej rangi przedstawiciele armii i władz

Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego powiedział w Radiu Swoboda, że w ostatniej chwili na wejście na pokład samolotu wysokich rangą przedstawicieli rosyjskiej armii i władz nie zgodziło się FSB. Rosjanie twierdzą, że samolotem, który 24 stycznia rozbił się w obwodzie biełgorodzkim, przewożeni byli ukraińscy jeńcy wojskowi.

14:18
25.01.2024

27 lat więzienia dla Darii Trepowej za zamach w kawiarni w Petersburgu

Trepowa została skazana za zamach na rosyjskiego blogera wojskowego, Maksyma Fomina (Władlena Tatarskiego).

Czytaj więcej

Zamach na rosyjskiego blogera w kawiarni w Petersburgu: Jest wyrok
13:46
25.01.2024

W rosyjskim ataku na Charków z 23 stycznia zginęła żona i 8-letnia córka ukraińskiego żołnierza

Wołodymyr Maszkin, który obecnie walczy w szeregach ukraińskiej armii, jest profesjonalnym rugbistą, zawodnikiem klubu Legion XIII.

13:39
25.01.2024

Przewodniczący Dumy zaprasza przedstawicieli 78 parlamentów do obserwowania wyborów prezydenckich w Rosji

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się między 15 a 17 marca — podaje Interfax.

13:06
25.01.2024

Kijów przekazał 50 dronów jednej z jednostek ukraińskiej armii

Witalij Kliczko poinformował, że drony zostały przekazane 42. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej podległej Dowództwu Operacyjnemu "Zachód".

12:49
25.01.2024

Wciąż nie jest jasne jak doszło do katastrofy samolotu Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim i czy na pokładzie byli ukraińscy jeńcy

12:47
25.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji: W ciągu doby zniszczyliśmy 91 dronów nad Ukrainą

Resort obrony Rosji podał, że w ciągu doby strącał ukraińskie drony w obwodzie donieckim, ługańskim, charkowskim, chersońskim i zaporoskim. Ponadto Rosjanie mieli zestrzelić cztery pociski wystrzelone przez zestawy HIMARS i jedną rakietę Toczka-U.

12:28
25.01.2024

Ukraiński komisarz ds. praw człowieka nie potwierdza, aby na pokładzie Iła-76, który rozbił się w obwodzie biełgorodzkim, byli ukraińscy jeńcy

Dmytro Łubiniec, komisarz praw człowieka Rady Najwyższej Ukrainy stwierdził, że nie może potwierdzić, że na pokładzie samolotu Ił-76, który rozbił się 24 stycznia w obwodzie biełgorodzkim, znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni. O tym, że samolotem przewożeni byli jeńcy informują Rosjanie. Rosjanie twierdzą też, że samolot zestrzelili Ukraińcy.

12:15
25.01.2024

Rosyjski bloger wojskowy Igor Strełkow (Girkin) skazany na cztery lata więzienia

Girkin to były funkcjonariusz FSB (dosłużył się stopnia pułkownika), W 2014 r. był głównodowodzącym prorosyjskich separatystów, bojówek w Słowiańsku i Doniecku oraz ministrem obrony samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Potem był szefem sztabu prorosyjskich separatystów. W ostatnim czasie był prominentnym rosyjskim blogerem wojskowym, przedstawicielem rosyjskich środowisk nacjonalistycznych. Girkina skazano za podżeganie do działań ekstremistycznych.

11:50
25.01.2024

Kreml: Rosja nie zażądała korytarza powietrznego od Litwy w związku z wizytą Putina w obwodzie królewieckim

Dmitrij Pieskow, pytany o środki bezpieczeństwa w związku z wizytą Władimira Putina w obwodzie królewieckim (Rosjanie używają nazwy obwód kaliningradzki), odpowiedział, że środki takie zostały przedsięwzięte, ale Moskwa nie poprosiła Wilna o zapewnienie korytarza powietrznego dla przelotu samolotu z rosyjskim prezydentem nad terytorium tego krjau.

11:31
25.01.2024

W Zatoce Sewastopolskiej pojawił się duży rosyjski okręt desantowy

Okręt „Oliengorskij gorniak” pojawił się na wodach Zatoki Sewastopolskiej — potwierdził wcześniejsze doniesienia rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, kpt Dmytro Pletenczuk.

11:16
25.01.2024

Przewodniczący parlamentu Węgier mówi, że "nie ma pośpiechu" jeśli chodzi o ratyfikowanie przystąpienia Szwecji do NATO

Węgry są jedynym krajem NATO, który nie wyraził zgody na rozszerzenie Sojuszu o Szwecję.

Czytaj więcej

Węgierski polityk: Wniosek Szwecji o członkostwo w NATO? Nie ma pośpiechu
10:35
25.01.2024

SBU wszczęła postępowanie kryminalne w sprawie katastrofy Iła-76 w obwodzie biełgorodzkim

Postępowanie ma na celu ustalenie okoliczności katastrofy, w której — według strony rosyjskiej — zginąć mieli ukraińscy jeńcy wojenni.

10:25
25.01.2024

Rafineria w mieście Tulapse w Kraju Krasnodarskim zaatakowana przez drony SBU

Takie informacje przekazały agencji Ukrinform źródła w służbach bezpieczeństwa Ukrainy. - SBU uderza głęboko w Federacji Rosyjskiej i kontynuuje ataki na obiekty, które są nie tylko ważne dla rosyjskiej gospodarki, ale też dostarczają paliwo rosyjskim jednostkom. Będzie wiele niespodzianek w przyszłości, praca trwa — mówi rozmówca agencji Ukrinform.

10:02
25.01.2024

Brytyjski analityk wojskowy mówi, że Wielka Brytania będzie potrzebować "obywatelskiej armii ochotniczej"

Analityk skomentował w ten sposób wypowiedź szefa Sztabu Generalnego brytyjskiej armii, gen. Patricka Sandersa, który stwierdził w środę, że obywatele Wielkiej Brytanii muszą być „wyszkoleni i wyposażeni” do walki w przypadku wybuchu wojny między Rosją a NATO, ponieważ regularna brytyjska armia jest za mała.

Czytaj więcej

Wielka Brytania będzie potrzebować "armii ochotników", która przestraszy Rosję?
09:33
25.01.2024

Rosjanie: Wymiany jeńców z Ukrainą nadal będą przeprowadzane

Przewodniczący Dumy, Andriej Kartapołow poinformował, że wymiany jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą będą nadal przeprowadzane, mimo katastrofy samolotu Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim. Rosjanie twierdzą, że samolot zestrzelili Ukraińcy, a na pokładzie mieli znajdować się ukraińscy jeńcy.

09:28
25.01.2024

W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku rozległy się eksplozje

Eksplozje miały być słyszane w pobliżu dworca kolejowego w mieście.

08:56
25.01.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 23 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Obwód zaporoski był, w ciągu ostatniej doby, ostrzeliwany 124 razy — informuje Jurij Małaszko, gubernator obwodu.

08:49
25.01.2024

W wyniku działań wojennych na Ukrainie śmierć poniosło 521 dzieci

Informacje takie podaje ukraińska prokuratura generalna. Z jej komunikatu wynika, że 1 213 dzieci zostało rannych w wyniku toczących się na Ukrainie walk. 24 stycznia rannych zostało dwóch nastolatków — 16-latek z miejscowości Hirnyk, w obwodzie donieckim oraz 17-latek z wsi Rohan w obwodzie charkowskim.

08:34
25.01.2024

Wołodymyr Zełenski obchodzi dziś 46 urodziny

Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu.

08:32
25.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,686 mln osób

W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 18,3 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 16,1 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,874 mln osób.

08:03
25.01.2024

Kreml zgadza się na międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy samolotu Ił-76 w obwodzie biełgorodzkim, ale stawia warunek

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że międzynarodowe śledztwo ws. katastrofy samolotu Ił-76 byłoby możliwe, jeśli „byłoby to międzynarodowe śledztwo ws. działań przestępczych reżimu kijowskiego”. Wcześniej o potrzebie przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy samolotu w obwodzie biełgorodzkim mówił Wołodymyr Zełenski. Rosjanie twierdzą, że samolotem leciało ponad 60 ukraińskich jeńców, a maszynę mieli — ich zdaniem — zestrzelić Ukraińcy.

07:53
25.01.2024

Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Na pokładzie dwóch okrętów na Morzu Czarnym jest łącznie osiem pocisków Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:25
25.01.2024

Obwód dniepropietrowski został zaatakowany przez rosyjskie drony

Serhij Łysak podaje, że w wyniku ataku zniszczony został budynek przedsiębiorstwa w rejonie krzyworoskim.

07:20
25.01.2024

Sześć osób rannych w wieczornym ataku dronów na Odessę

Informację o rannych podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”. Nad obwodem odeskim zestrzelonych miało zostać 10 dronów-kamikadze.

06:56
25.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 379 610 żołnierzy, 6 257 czołgów, 11 621 pojazdów opancerzonych, 9 067 zestawów artyleryjskich, 972 wyrzutnie rakiet, 660 zestawów przeciwlotniczych, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 7 033 bezzałogowe statki powietrzne, 1 844 pociski manewrujące, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 044 pojazdów (w tym cystern) i 1 420 jednostek sprzętu specjalnego.

06:49
25.01.2024

W Kraju Krasnodarskim w Rosji doszło do pożaru rafinerii

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że pożar jest skutkiem ataku drona.

Czytaj więcej

Pożar rafinerii w Rosji. Atak ukraińskiego drona?
06:27
25.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 58 potyczek na froncie w ciągu doby

Rosjanie w ciągu doby mieli przeprowadzić sześć ataków rakietowych, 97 ataków powietrznych i 121 ostrzałów artyleryjskich terenów zamieszkanych i pozycji ukraińskiej armii.

05:55
25.01.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 11 dronów-kamikadze

Rosjanie mieli atakować cele na Ukrainie przy użyciu 14 dronów Shahed-136/131.

05:29
25.01.2024

Gubernator obwodu odeskiego informuje o dwóch osobach rannych w nocnym ataku dronów na Odessę

Ołeh Kiper pisze, że drony zaatakowały obiekt przemysłowy w mieście, ale uszkodzona została również infrastruktura cywilna i budynki mieszkalne.

05:06
25.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące wydarzenia 700. dnia wojny

Nagranie zostało opublikowane na profilu Sztabu na Facebooku.

04:42
25.01.2024

Zełenski poprosił o wyjaśnienia w sprawie Iła-76, który rozbił się w obwodzie biełgoradzkim

Rosjanie twierdzą, że maszynę zestrzelili Ukraińcy, a na jej pokładzie miało znajdować się ponad 60 ukraińskich jeńców wojennych, którzy mieli brać udział w wymianie jeńców. Ukraińcy podawali z kolei, że samolot przewoził pociski do zestawów S-300. - Wszystkie fakty muszą zostać ustalone. Na ile to możliwe, biorąc pod uwagę, że samolot rozbił się na terytorium Rosji — poza naszą kontrolą - oświadczył prezydent. Zełenski miał otrzymać informację w sprawie Iła-76 od głównodowodzącego ukraińską armią gen. Walerija Załużnego oraz od szefa Sztabu Generalnego. - Główny Wydział Wywiadu ustala los wszystkich więźniów. SBU prowadzi śledztwo ws. wszystkich okoliczności — poinformował w wieczornym wystąpieniu Zełenski.

04:38
25.01.2024

W czasie wieczornego ataku dronów na Odessę uszkodzony został wielopiętrowy budynek mieszkalny

Rada miejska Odessy informuje też, że wskutek ataku spłonęły magazyny.

04:36
25.01.2024

W okupowanym obwodzie donieckim pojawili się najemnicy z Malezji

Takie informacje przekazuje Centrum Narodowego Oporu, ukraiński portal rządowy opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy. Według informacji podawanych przez Centrum najemnikom z Malezji, którzy pojawili się w okupowanej części obwodu donieckiego, towarzyszy tłumacz. W obwodzie odnotowano też obecność byłych najemników z Grupy Wagnera.

04:34
25.01.2024

W nocy ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych ogłosiło alarm powietrzny w obwodzie charkowskim

Alarm jest związany z aktywnością rosyjskiego lotnictwa taktycznego.

04:33
25.01.2024

Łotwa przekaże 14 samochodów odebranych pijanym kierowcom Ukrainie

Część samochodów trafi do ukraińskich jednostek wojskowych. Rynkowa wartość skonfiskowanych pijanym kierowcom samochodów wynosi niemal 70 tys. euro.

04:32
25.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 700. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 700. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 700. dniu wojny Rosji z Ukrainą

PAP

04:29
25.01.2024

W czwartek sąd wojskowy wyda wyrok ws. zamachu bombowego na kawiarnię w Petersburgu

W zamachu, do którego doszło 2 kwietnia 2023 roku, zginął rosyjski bloger wojskowy Maksym Fomin (Władlen Tatarski). Prokuratura domaga się wobec głównej podejrzanej w tej sprawie, Darii Trepowej, kary 28 lat pozbawienia wolności. Trepowa nie przyznaje się do winy — twierdzi, że nie wiedziała, iż w dostarczonym przez nią do kawiarni popiersiu Fomina znajdował się ładunek wybuchowy.

04:27
25.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 700