Prasa: Orban może zmienić stanowisko ws. Ukrainy?

Węgry blokują zarówno pomoc finansową dla Ukrainy jak i przyjęcie Szwecji do NATO. Viktor Orban „pozostawia spaloną ziemię”, ale w sprawie Ukrainy może zmienić stanowisko – uważa niemiecki komentator.

Publikacja: 27.01.2024 12:14

Wołodymyr Zelenski, Viktor Orban i Charles Michel

Wołodymyr Zelenski, Viktor Orban i Charles Michel

Foto: Deutsche Welle/Virginia Mayo/AP Photo/picture alliance

„Węgry od miesięcy blokują dalszą pomoc dla Ukrainy, ale obecnie władze w Budapeszcie wysłały pierwsze sygnały wskazujące na gotowość do kompromisu” – podał w piątek wieczorem „Der Spiegel”.

Według niemieckiego tygodnika Węgry podczas poufnego posiedzenia wysokiej rangi dyplomatów w ubiegłą środę zapowiedziały, że nie będą się sprzeciwiać nowemu pakietowi pomocowemu na rok 2024 w wysokości pięciu miliardów euro. Węgry nie przekażą co prawda własnych środków na „Ukraine Assistance Fund” (UAF), ale nie będą też blokować tego funduszu.

Czytaj więcej

Viktor Orbán mięknie. Broń trafi szybciej na Ukrainę

Szansa na porozumienie w Brukseli?

Do porozumienia może dojść 1 lutego, na najbliższym szczycie UE w Brukseli. „Der Spiegel” przypomniał, że w połowie grudnia premier Viktor Orban zgłosił weto wobec pakietu finansowego dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro do roku 2027. Węgry wcześniej uniemożliwiły wypłatę 500 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Redakcja zastrzega, że Orban nie jest jedyną przeszkodą w pomocy dla Ukrainy. Niemcy chcą, aby ich wpłaty na pomoc dla Ukrainy zostały odliczone od wpłat do budżetu UE. W przeciwnym razie rząd w Berlinie nie poprze teraz funduszu. Francja opowiada się za przeznaczeniem środków pomocowych na wspólne zakupy sprzętu wojskowego i broni. Krytycy tego pomysłu uważają, że Francja chce w ten sposób wesprzeć własny przemysł zbrojeniowy.

Czytaj więcej

Premier Szwecji spotka się z Orbánem. Będzie rozmowa o NATO

Erdogan korzysta, Orban liczy na Trumpa

O postawie Węgier pisze też „Frankfurter Allgemeine Zeitung". „Orban pozostawia spaloną ziemię“ – ocenił Nikolas Busse. Jego zdaniem Turcja wyszła dobrze na blokowaniu przyjęcia Szwecji do NATO, natomiast Budapeszt raczej niczego nie ugra.

„Wydaje się, że stosując szantaż wobec rozszerzenia NATO na północ, Erdogan dostał to, co chciał” – pisze komentator przepowiadając, że Ankara otrzyma amerykańskie samoloty F-16, o które od dawna zabiegała.

Erdogan korzysta na strategicznym znaczeniu Turcji dla obrony południowej flanki Sojuszu. „Rola Turcji nie jest mniej ważna niż przyszłe znaczenie Szwecji dla NATO w basenie Bałtyku” – czytamy w „FAZ”.

 „Strategiczne znaczenie Węgier nie jest tak duże. Zastosowana przez Orbana blokada w kwestii Ukrainy spowodowała obniżenie wartości Węgier w Sojuszu. Końcowy rachunek po wstąpieniu Szwecji do NATO nie będzie (dla Węgier) tak pozytywny (jak dla Turcji) – przewiduje Busse. „Tak jak w UE, Orban pozostawia zawsze spaloną ziemię. Być może liczy na Trumpa, który jest jego zdeklarowanym fanem. Ale Trump nie chce przecież nikogo w Europie bronić” – pisze w konkluzji komentator „FAZ”.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki