Jacek Lepiarz

Niemieckie media: Ameryka wściekła na kanclerza Scholza

Odmowa kanclerza Olafa Scholza wydania zgody na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard oraz publiczne uzależnienie zgody od dostaw amerykańskich Abramsów wywołało „niezwykle ostrą” reakcję Waszyngtonu.

Der Spiegel: lista dostępnych czołgów istnieje od lata 2022 roku

Niemiecki minister obrony nakazał sprawdzenie dostępności czołgów Leopard 2 będących na wyposażeniu Bundeswehry. „Der Spiegel” podał, że lista czołgów, które można by przekazać Ukrainie, istnieje od lata 2022 r.

Kuchciński w niemieckim dzienniku: Polska „naturalnym partnerem” dla Berlina

Polska i Niemcy dużo osiągnęły w minionych 30 latach. Relacje między społeczeństwami i współpraca gospodarcza stały się bardzo ścisłe. Wyzwaniem pozostaje wzajemny szacunek – pisze Marek Kuchciński w „Berliner Zeitung”.

Sikorski w „Cicero” do Niemców: nie przepraszajcie, tylko słuchajcie

Niemcy popełnili błędy w polityce wobec Rosji wynikające z arogancji i błędnej oceny przyczyn zwycięstwa w zimnej wojnie. Nie oczekujemy przeprosin, lecz słuchania i działania – mówi Radosław Sikorski.

Niemiecki dziennik: Obalenie Putina przestało być celem Zachodu

Prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy tak otwarcie wypowiedział się o ewentualnych negocjacjach z Rosją. Pominął przy tym Ukrainę. Czy obalenie prezydenta Władimira Putina przestało być celem Zachodu?

„Der Spiegel”: Putin kontynuatorem cara Mikołaja I

Władimir Putin uważa się za kontynuatora ultrakonserwatywnego cara Mikołaja I i jak on, panicznie boi się rewolucji – mówi w „Spieglu” brytyjski historyk Orlando Figes.

„Tagesspiegel” o wycince drzew w Bieszczadach. Czy niedźwiedzie przetrwają?

W Europie wycinane są lasy, a Polska zajmuje w tym procederze czołowe miejsce – alarmuje „Tagesspiegel”. W Bieszczadach przeciwko masowej wycince drzew, która zagraża żyjącym tam niedźwiedziom, protestują ekolodzy.

Kaleta dla "Die Welt": UE i Niemcy przeciwko Polsce, praworządność to pretekst

Politycy w Brukseli i Berlinie działają w złej wierze i dążą do zmiany władzy w Polsce. Nie możemy tego tolerować – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt”. Jego zdaniem pomaga im w tym Platforma Obywatelska, która - jak twierdzi wiceminister - jest partią niemiecką.

Niemieckie media: Najbliższa zima będzie testem prawdy dla Unii Europejskiej

Wyborczy sukces prawicy we Włoszech jest ostrzeżeniem dla UE. Jeżeli Bruksela nie wesprze obywateli krajów Wspólnoty w kryzysie energetycznym, populiści zaproponują im swoje rozwiązania – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

Niemiecka prasa: Ryby w Odrze nadal będą umierać

Po opublikowaniu przez Polskę i Niemcy dwóch odrębnych raportów o przyczynach zatrucia Odry niemieccy komentatorzy zarzucają stronie polskiej niechęć do kooperacji i blokowanie poszukiwań sprawców katastrofy.