Jacek Lepiarz

Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji

Niemiecka prasa śledzi uważnie debatę o aborcji w Polsce, tym bardziej, że ten temat także w Niemczech wzbudza emocje. Komentatorki uznały decyzję Sejmu za krok w kierunku liberalizacji prawa.

Die Welt o stu dniach rządu Tuska: bez euforii

Podsumowując sto dni rządu Donalda Tuska, „Die Welt” zwraca uwagę na trudności w realizacji obietnic wyborczych i ostrzega przed chaosem prawnym mogącym zniechęcić inwestorów.

Prasa o podsłuchanych przez Rosję rozmowach: blamaż Niemiec

Niemiecka prasa komentuje sprzeciw kanclerza Scholza wobec przekazania Ukrainie pocisków Taurus oraz wysłania niemieckich żołnierzy, a także przechwyconą przez Rosjan rozmowę oficerów Bundeswehry.

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck: Nasza postawa pomogła Władimirowi Putinowi

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck krytykuje opieszałość niemieckich władz w dostawach broni dla Ukrainy sugerując, że Berlin nie chce narażać na szwank roli pośrednika między Ukrainą a Rosją.

Niemiecka prasa: Tusk skleja nadwyrężone relacje Polski z Ukrainą

Donald Tusk skleja nadwyrężone relacje z Ukrainą, uważając, że Ukraina ma kluczową rolę dla bezpieczeństwa Europy – pisze Ivo Mijnssen w dzienniku ekonomicznym „Handelsblatt”.

Radosław Sikorski dla „Spiegla”: Koniec z demonizowaniem Niemiec

Szef polskiego MSZ zapewnił, że skończyło się „demonizowanie Niemiec i tworzenie sztucznej wrogości”. Zaapelował do rządu w Berlinie o pakiet, który przekona Polaków, że problem zadośćuczynienia jest traktowany poważnie.

Prasa: Orban może zmienić stanowisko ws. Ukrainy?

Węgry blokują zarówno pomoc finansową dla Ukrainy jak i przyjęcie Szwecji do NATO. Viktor Orban „pozostawia spaloną ziemię”, ale w sprawie Ukrainy może zmienić stanowisko – uważa niemiecki komentator.

Prasa o mordercy z SS, który uniknął kary

Większość niemieckich zbrodniarzy wojennych uniknęła kary. „Der Spiegel” opisuje przypadek esesmana, który wyszedł po kilku latach z więzienia dzięki opinii lekarza sądowego, partyjnego kolegi z NSDAP.

Prasa: Czy Tusk wyprowadzi ociężałych Niemców z równowagi?

„Die Welt” przestrzega UE i Niemcy, aby nie liczyły na uległość Donalda Tuska w spornych kwestiach. Nowy premier dobrze wie, jak funkcjonuje Unia i będzie twardo bronił polskich interesów.

Gen. Mirosław Różański krytykuje rządowe zakupy broni. Mówi o „manii wielkości” polityków PiS

Ze względu na zagrożenie ze strony Rosji rząd PiS rozpoczął wdrażanie dużych projektów zbrojeniowych. Generał Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, krytykuje te plany. Jego zdaniem rząd więcej obiecał, niż jest to możliwe i celowe.