Putin: Zachód będzie musiał liczyć się z Rosją

Prezydent Rosji Władimir Putin Władimir Putin uznał za "kompletny nonsens" uwagi prezydenta USA Joe Bidena, że Rosja zaatakuje kraje NATO, jeśli wygra wojnę na Ukrainie.

Publikacja: 17.12.2023 15:47

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 662

Prezydent Wojna na Ukrainie wywołała najgłębszy kryzys w stosunkach Moskwy z Zachodem od czasu kryzysu kubańskiego w 1962 r. Prezydent Biden ostrzegł w zeszłym roku, że bezpośrednia konfrontacja między NATO a Rosją wywoła trzecią wojnę światową.

Apelując do republikanów, aby nie blokowali dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy, Biden ostrzegł, że jeśli Putin odniesie zwycięstwo w trwającej wojnie,  Putin nie zatrzyma się na Ukrainie i zaatakuje kraj NATO.

Czytaj więcej

Putin nie chce kończyć wojny

- To kompletna bzdura i myślę, że prezydent Biden to rozumie – stwierdził Putin w wywiadzie dla telewizji państwowej Rossija, dodając, że Biden najwyraźniej próbuje usprawiedliwić swoją „błędną politykę” wobec Rosji.

Putin: Zachód będzie musiał znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia z Rosją

Zapytany o to, jak można znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia z Zachodem, biorąc pod uwagę retorykę obu stron, Putin powiedział: - Będą musieli znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia, bo będą musieli się z nami liczyć.

Czytaj więcej

Przedstawiciel władz Ukrainy: Kontrofensywa zawiodła nadzieje, sytuacja jest trudna

Zachód, stwierdził Putin, nie zrozumiał zakresu zmian, które zapoczątkował upadek Związku Radzieckiego w 1991 r., a który, jego zdaniem, usunął wszelkie autentyczne podstawy ideologiczne do konfrontacji Rosji z Zachodem.

 - Rzeczywistość jest taka, że po upadku Związku Radzieckiego uznano, że wystarczy trochę poczekać, aby całkowicie zniszczyć Rosję – powiedział Putin.

Putin postrzega tę wojnę jako część znacznie szerszej walki toczonej przez Stany Zjednoczone, która według elity Kremla ma na celu rozbicie Rosji na części, zagarnięcie jej ogromnych zasobów naturalnych, a następnie  wyrównanie rachunków z Chinami.

Nowa zimna wojna

Niepowodzenie ukraińskiej kontrofensywy wzbudziło pytania na Zachodzie i na Ukrainie o to, jak realistyczne są ukraińskie i zachodnie cele pokonania sił rosyjskich na Ukrainie.

I zachodni, i rosyjscy politycy, opisując aktualną sytuację polityczną na świecie, mówili o „nowej zimnej wojnie” z Rosją i Chinami po jednej stronie i Zachodem po drugiej.

Zachód, który przedstawia Rosję i Chiny jako swoje główne zagrożenia, twierdzi, że nie ma planu zniszczenia Rosji. Ukraina z kolei twierdzi, że nie spocznie, dopóki ostatni rosyjski żołnierz nie zostanie wyrzucony z jej terytorium.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca