CNN: Izraelscy żołnierze wobec cywilów w Gazie. "Odczłowieczenie"

CNN opisuje krążące w sieci nagrania przedstawiające żołnierzy IDF palących żywność, demolujących sklepy i plądrujących prywatne domy. Dowództwo izraelskiej armii nie zaprzecza autentyczności tych nagrań.

Publikacja: 15.12.2023 22:00

Żołnierze IDF w Gazie

Żołnierze IDF w Gazie

Foto: AFP

Filmy opisywane przez CNN zostały zamieszczone w internecie najprawdopodobniej przez samych żołnierzy.  Filmują siebie, jak palą żywność w miejscu, w którym sytuacja humanitarna jest obecnie tak zła, że organizacje międzynarodowe ostrzegają, że ludziom grozi śmierć głodowa.

Choć IDF twierdzi, że nie bierze za cel cywilów, na filmach widać, że niektórzy żołnierze nie szanują życia zwykłych mieszkańców Gazy.

Nagrania pokazują izraelskich żołnierzy w Gazie zachowujących się w obraźliwy i lekceważący sposób wobec ludności cywilnej, plądrujących prywatne domy, niszczących mienie cywilne oraz używających rasistowskiego i nienawistnego języka.

Czytaj więcej

Izraelski socjolog o "bezprecedensowych zabójstwach" sił zbrojnych Izraela w Strefie Gazy

Zdjęcia ze Strefy Gazy krążące w mediach społecznościowych  przedstawiają masowe zatrzymania przez izraelskie wojsko mężczyzn, których zmuszano do rozebrania się do bielizny, klękania na ulicy, zakładania opasek na oczy i pakowania się na skrzynię ładunkową pojazdu wojskowego.

Na innym filmie widać żołnierza przeglądającego kobiecą garderobę, w tym bieliznę, i wypowiadającego uwłaczające, seksistowskie uwagi na temat arabskich kobiet.

Na kolejnych nagraniach uśmiechnięci żołnierze niszczą samochody cywilne pojazdem wojskowym, jeżdżą na rowerach dziecięcych po gruzach zniszczonego budynku i naśmiewają się z braku wody w prywatnym domu.

Dowództwo IDF nie zaprzecza

Zapytane przez CNN o filmy, Siły Obronne Izraela nie kwestionowały ich prawdziwości. Dowództwo potępiło zachowanie żołnierzy, niezgodne z obowiązującymi przepisami, dodając, że sprawcy zostaną ukarani.

Czytaj więcej

153 kraje ONZ chcą zawieszenia broni w Strefie Gazy. Joe Biden ostrzega Izrael

„IDF podjęło działania i będzie nadal działać, aby zidentyfikować niewłaściwe postępowanie i zachowanie, które nie jest zgodne z moralnymi zasadami i wartościami  ważnymi dla IDF” – stwierdzono w oświadczeniu przesłanym CNN.

Dror Sadot z izraelskiej organizacji praw człowieka B’Tselem powiedziała, że filmy to tylko jeden z symptomów znacznie szerszego problemu.

- To coś więcej niż tylko brak szacunku i lekceważenie, to odczłowieczenie – powiedziała w rozmowie z CNN.  - I myślę, że nie jest to zaskakujące, gdy słyszy się, co politycy i najwyżsi urzędnicy mówią o Palestyńczykach w Gazie, bez rozróżnienia między Hamasem a ludnością cywilną.

Sadot powiedziała, że jej zdaniem polityka IDF wobec Gazy jest „zemstą” za atak terrorystyczny Hamasu z 7 października.

Winni żołnierze będą ukarani, ale po wojnie

Filmy, z których wiele zostało opublikowanych w mediach społecznościowych, zwiększają międzynarodowe oburzenie w związku z postępowaniem IDF w miarę kontynuowania ofensywy wojskowej przeciwko Hamasowi w Gazie.

Czytaj więcej

Izrael kupił psy-roboty do walk w Gazie. Z tą bronią Hamas sobie nie poradzi

Emerytowany generał IDF Israel Ziv powiedział w rozmowie z CNN, że widział te filmy i był nimi tak zaniepokojony, że skontaktował się z dowódcami IDF. Odpowiedziano mu, że winni żołnierze zostaną ukarani, ale dopiero wtedy, gdy zakończą się walki.

W czwartek, komentując film, na którym izraelscy żołnierze śpiewali żydowskie modlitwy przez głośniki meczetu w okupowanym mieście Jenin na Zachodnim Brzegu, dowództwo IDF oświadczyło, że odsunęło osoby biorące udział w zdarzeniu od działań operacyjnych i zostaną one „odpowiednio zdyscyplinowane”.

Izraelczycy popierają swoje wojsko

Izrael rozpoczął wojnę po ataku terrorystycznym Hamasu na Izrael 7 października, w którym zginęło ponad 1200 osób, a około 240 wzięto jako zakładników.

Według kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia w Gazie od początku wojny w izraelskich atakach na tę enklawę zginęło 18 412 osób. Chociaż nie można zweryfikować tej liczby, IDF twierdzi, że w ciągu pierwszych sześciu tygodni wojny uderzyło w ponad 22 000 celów w Gazie.

Społeczeństwo izraelskie w dalszym ciągu w przeważającej mierze popiera IDF i jego działania w Gazie, pomimo rosnącej liczby ofiar izraelskich, międzynarodowego oburzenia i dramatycznej sytuacji cywilów w Strefie Gazy.

Filmy opisywane przez CNN zostały zamieszczone w internecie najprawdopodobniej przez samych żołnierzy.  Filmują siebie, jak palą żywność w miejscu, w którym sytuacja humanitarna jest obecnie tak zła, że organizacje międzynarodowe ostrzegają, że ludziom grozi śmierć głodowa.

Choć IDF twierdzi, że nie bierze za cel cywilów, na filmach widać, że niektórzy żołnierze nie szanują życia zwykłych mieszkańców Gazy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Atak na Charków. Rosjanie zniszczyli wieżę telewizyjną
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
Azerbejdżan–Armenia: Nowa granica albo nowa wojna. Jest też inna kość niezgody
Konflikty zbrojne
Rosja chwali się kolejną zdobyczą na Ukrainie. Drugi taki komunikat w ciągu 48 godzin
Konflikty zbrojne
Siergiej Ławrow straszy wojną atomową. W tle pomoc USA dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Baza USA w Syrii ostrzelana z terytorium Iraku