Izrael i Hamas bliskie zawieszenia broni. Znane szczegóły porozumienia

Izrael i Hamas zawieszą działania wojenne na pięć dni, a zakładnicy będą zwalniani grupami. Jednak premier Izraela zapowiada, że po wygaśnięciu zawieszenia broni proces eliminacji zasobów Hamasu będzie kontynuowany.

Publikacja: 22.11.2023 00:08

Zdjęcie zrobione z pozycji w pobliżu Sderot przy granicy ze Strefą Gazy. Izrael bombarduje północne

Zdjęcie zrobione z pozycji w pobliżu Sderot przy granicy ze Strefą Gazy. Izrael bombarduje północne terytorium Palestyny, 21 listopada 2023

Foto: AFP

Od kilkunastu godzin Izrael i Hamas wydają się bliskie porozumienia w sprawie tymczasowego wstrzymania  działań wojennych i ustalenia szczegółów uwolnienia dziesiątek zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy w zamian za Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach.

Netanjahu miał zwołać gabinet wojenny na godzinę 18:00  czasu lokalnego, szerszy gabinet bezpieczeństwa o 19:00  i pełny gabinet o 20:00. Oświadczenie to było pierwszym potwierdzeniem ze strony Izraela, że bliskie jest zawarcie poważnego porozumienia w sprawie uwolnienia części z około 240 zakładników przetrzymywanych przez grupy terrorystyczne w Gazie od 7 października.

Ale kiedy Netanjahu zwołał swój gabinet na głosowanie, obiecał wznowić izraelską ofensywę przeciwko Hamasowi, gdy tylko wygaśnie rozejm. - Jesteśmy w stanie wojny i będziemy ją kontynuować – powiedział. - Będziemy kontynuować, dopóki nie osiągniemy wszystkich naszych celów.

Czytaj więcej

Wojna w Izraelu: Porozumienie ws. zawieszenia broni coraz bliżej?

Dwie skrajnie prawicowe partie miały głosować przeciwko porozumieniu, ale uznano, że zostanie ono prawdopodobnie zatwierdzone znaczną większością głosów przez 38-osobowy pełny gabinet.

Netanjahu przyznał, że gabinet stanął przed trudną decyzją, ale poparcie dla zawieszenia broni jest słuszne. 

Rząd nie ogłasza oficjalnie warunków porozumienia

Szczegóły oczekiwanego porozumienia o zawieszeniu broni nie zostały ujawnione przez rząd. Izraelskie media podały natomiast, że porozumienie będzie obejmować pięciodniowe wstrzymanie izraelskiej ofensywy w Gazie.

Anonimowe źródło z izraelskiego rządu wyjaśniło reporterom we wtorek wieczorem, że zgodnie z umową oczekuje się uwolnienia 50 żyjących obywateli Izraela, głównie kobiet i dzieci, w grupach liczących 12–13 osób dziennie. W zamian Izrael zwolni palestyńskie kobiety i nieletnich z więzień i odwiezie je do miejsc wcześniejszego zamieszkania, głównie na Zachodnim Brzegu i Wschodniej Jerozolimie, wstrzyma walki na cztery dni i umożliwi dopływ większej ilości paliwa do Strefy Gazy.

Czytaj więcej

Izraelskie dzieci śpiewają o niszczeniu Strefy Gazy

Źródło podało, że wszystkie izraelskie agencje bezpieczeństwa – IDF, Shin Bet i Mossad – popierają powstające porozumienie. Urzędnik powiedział, że Netanjahu nalegał, aby pewne elementy były częścią porozumienia, w tym możliwość ciągłego uwalniania zakładników nawet po 4–5-dniowej przerwie, zobowiązanie Hamasu do zidentyfikowania i zlokalizowania zakładników przetrzymywanych przez inne grupy terrorystyczne w Strefie Gazy i odmowa uwolnienia więźniów palestyńskich skazanych za morderstwo.

Wojna zostanie wstrzymana po uwolnieniu pierwszej grupy zakładników

Izrael wstrzyma wojnę z Hamasem w Gazie, gdy tylko uwolniona zostanie pierwsza grupa zakładników, i wznowi kampanię mającą na celu wyeliminowanie potencjału wojskowego  Hamasu w Gazie, gdy tylko etapowy proces zwalniania zakładników zostanie zakończony.

Oczekuje się, że gdy rząd zatwierdzi porozumienie, wejdzie ono w życie zaledwie 24 godziny później, aby umożliwić składanie odwołań do Sądu Najwyższego od decyzji o uwolnieniu więźniów palestyńskich, przy czym pierwsza fala uwolnień zakładników spodziewana jest najwcześniej dopiero w czwartek.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w ciągu tygodni izraelskich nalotów i inwazji naziemnej zginęło ponad 11 000 Palestyńczyków, w tym dwie trzecie kobiet i nieletnich, a ponad 2700 osób uznano za zaginione. Ministerstwo twierdzi, że nie było w stanie zaktualizować swoich danych od 11 listopada z powodu załamania się sektora zdrowia.

Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji wchodzi w życie. Cały naród ma bronić ojczyzny
Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu