23:39
21.10.2023

Kończymy relację

Kolejne wiadomości z Ukrainy już w niedzielę rano.

23:18
21.10.2023

Generał Tarnawski w strefie działań bojowych, rozmawiał z dowódcami brygad

Dowódca grupy Tawria generał brygady Oleksandr Tarnawski złożył roboczą wizytę w obwodzie donieckim, gdzie spotkał się z brygadami bojowymi zaangażowanymi w walkę z rosyjskim najeźdźcą.

„Wróg wzmógł swoje wysiłki, ponosząc ogromne straty. Omówiłem niuanse naszych dalszych działań z dowódcami na miejscu. Zadanie zostało postawione” – powiedział Tarnawski.

22:57
21.10.2023

W ataku rakietowym Rosji na pocztę  zginęło 6 osób, a 14 zostało rannych

Rosyjski pocisk uderzył w urząd pocztowy w Charkowie, zabijając sześć osób i raniąc co najmniej 14 - poinformował gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Siniehubow.

22:34
21.10.2023

Biden: Izrael i sukces Ukrainy kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego USA

Prezydent USA Joe Biden przypomniał obywatelom amerykańskim, że kontynuacja wsparcia dla Ukrainy i Izraela pozostaje kluczowa w szczególności dla Stanów Zjednoczonych, nazywając to kwestią „bezpieczeństwa narodowego”.

22:02
21.10.2023

Siły rosyjskie stosują w Awdijiwce nową taktykę, zdalnie sterowane pojazdy

Według doniesień rosyjskie wojska dostosowują swoją taktykę, kopiąc tunele w celu przeprowadzania ataków z bliższych pozycji i używając bezzałogowych pojazdów naziemnych -  powiedział Anton Kotsukon, rzecznik 110. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej.

21:30
21.10.2023

Rosja: Poparcie dla wojny w Ukrainie jest wciąż silne

Czytaj więcej

Sondaż Centrum Lewady: 73 procent Rosjan popiera wojnę
20:51
21.10.2023

Umerow rozmawiał z Austinem w sprawie dostawy ATACMS

Minister obrony Rustem Umerow podziękował przywódcom USA za dostarczenie na Ukrainę wojskowych systemów rakiet taktycznych dalekiego zasięgu (ATACMS) podczas rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

20:18
21.10.2023

Spotkanie w ramach Formuły Pokoju na Ukrainie odbędzie się w przyszłym tygodniu na Malcie

Malta będzie gospodarzem spotkania w ramach ukraińskiej formuły pokojowej w dniach 28–29 października - ogłosiło  maltańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

19:46
21.10.2023

Wywiad USA o ingerencji Rosji w wybory na całym świecie

Czytaj więcej

Amerykański wywiad: Kreml miesza w wyborach na całym świecie
19:13
21.10.2023

Wojsko: Siły rosyjskie prowadzące „złożoną” wojnę powietrzną na południu

Siły rosyjskie stosują skomplikowaną taktykę powietrzną, aby atakować cele na południu Ukrainy - powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Południowego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy.

18:35
21.10.2023

Lotnisko Boryspol planuje wznowić działalność w ciągu miesiąca od zakończenia wojny

Największe lotnisko Ukrainy, kijowski Boryspol International, jest przygotowane do wznowienia lotów w ciągu miesiąca po zakończeniu wojny - powiedział dyrektor generalny lotniska Oleksij Dubrewski w wywiadzie dla Politico.

18:03
21.10.2023

Mężczyzna zginął w wyniku ostrzału Nikopola

Mężczyzna zginął, gdy siły rosyjskie ostrzelały Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim ciężką artylerią - poinformował  Serhij Łysak, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Dniepropietrowsku.

„Znowu strata... Wróg uderzył w Nikopol ciężką artylerią, oddając w stronę miasta kilka pocisków. Zginął człowiek” – napisał Łysak.

17:29
21.10.2023

Premier Szmyhal: Ukraina wydała w tym roku na obronność ponad 27 miliardów dolarów

Ukraina wydała ponad 1 bilion hrywien (27,4 miliarda dolarów) na obronność w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku - poinformował premier Denys Shmyhal.

17:05
21.10.2023

Jens Stoltenberg rozmawiał z Erdoganem

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem na temat terroryzmu, sytuacji na Bliskim Wschodzie i przystąpienia Szwecji do NATO.

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę. Członkostwo Finlandii zostało przypieczętowane w kwietniu, co stanowiło historyczną ekspansję zachodniego bloku obronnego, ale kandydatura Szwecji została wstrzymana przez Turcję i Węgry.

Turcja stwierdziła, że Szwecja musi podjąć więcej kroków na swoim terytorium, aby ukrócić Partię Pracujących Kurdystanu (PKK), którą UE i USA również uważają za grupę terrorystyczną.

16:25
21.10.2023

UEFA ukarała Litwę grzywną za piłkarskie skandowanie przeciwko Putinowi

Litewska Federacja Piłki Nożnej odwołała się od kary w wysokości 10 000 euro nałożonej przez UEFA po tym, jak kibice skandowali podczas meczu obraźliwe hasła na temat rosyjskiego dyktatora Władimira Putina – poinformował litewski portal LRT.lt. .

15:47
21.10.2023

Telefoniczna rozmowa prezydentów Ukrainy i Turcji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoğanem, dziękując mu „za nieustanne wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Powiedział, że omówili szereg tematów, w tym bezpieczeństwo żywnościowe i sytuację na Bliskim Wschodzie.

15:19
21.10.2023

Kolejnych troje dzieci wróciło na Ukrainę

Trójka kolejnych dzieci została uratowana z Rosji i sprowadzona z powrotem na Ukrainę – napisał na X, dawniej Twitterze, komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu Dmytro Lubinets.

Kijów podał, że około 20 000 dzieci zostało zabranych z Ukrainy do Rosji lub na terytorium zajęte przez Rosję bez zgody rodziny lub opiekunów. Nazywa to zbrodnią wojenną, która odpowiada definicji ludobójstwa zawartej w Traktacie ONZ.

Moskwa, która w lutym ubiegłego roku rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, zaprzecza postawieniu oskarżenia i twierdzi, że chroniła bezbronne dzieci przed strefą działań wojennych.

14:53
21.10.2023

Deutsche Welle: W Europie słabnie wsparcie dla Ukrainy

"Solidarność z Ukrainą słabnie w Europie. Polski rząd zagroził czasowym ograniczeniem pomocy wojskowej z powodu niezadowolenia z taniego importu ukraińskiego zboża. W Słowacji, dotychczasowym dużym sojuszniku Ukrainy, zwycięzca wyborów Robert Fico powiedział w trakcie kampanii wyborczej, że pod jego przywództwem Słowacja  „nie dostarczy ani jednego naboju”. Jednocześnie wzywał do poprawy relacji z Rosją. Węgry nigdy nie brały udziału w sankcjach wobec Rosji i nadal importują rosyjski gaz. A premier Węgier, Viktor Orbán, próbuje utrudnić przyznanie dodatkowej pomocy finansowej Unii Europejskiej dla Ukrainy" - pisze w analizie Deutsche Welle.

Czytaj więcej

Ukraina obawia się zmęczenia wojną na Zachodzie
14:17
21.10.2023

Sankcje mogą wreszcie objąć rosyjskie diamenty

W Brukseli ruszyły negocjacje w sprawie kolejnego, 12, pakietu antyrosyjskich sankcji. Pewne jest już wprowadzenie zakazu handlu diamentami z Rosji. Jego ogłoszenie spodziewane jest w najbliższych dniach.

Czytaj więcej

Powstaje 12 pakiet sankcji; rośnie nerwowość na Kremlu
13:48
21.10.2023

Daniłow o warunkach zawieszenia broni

 - Ukraina nie będzie negocjować zawieszenia broni z Rosją, dopóki Moskwa nie zwróci okupowanych terytoriów Ukrainy - powiedział Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy w wywiadzie udzielonym japońskiej agencji prasowej Kyodo News. Wyraził też przekonanie, że sytuacja ulegnie zasadniczej zmianie, gdy tylko przybędą z Zachodu myśliwce F-16, które mają wzmocnić obronę powietrzną Ukrainy. Jednocześnie stwierdził, że trudno przewidzieć jak wiele czasu potrzeba na powrót całego terytorium Ukrainy okupowanego przez Rosję. Daniłow starał się rozwiać obawy, jakoby międzynarodowa uwaga i wsparcie dla Ukrainy słabły w obliczu eskalacji sytuacji między Izraelem a Hamasem na Bliskim Wschodzie. „Nie doszło do ograniczenia komunikacji ze Stanami Zjednoczonymi i Europą. Współpraca trwa, codziennie otrzymujemy pomoc” – podkreślił.

13:22
21.10.2023

USA wspierają finansowo Mołdawię

W związku z agresją Rosji na Ukrainę administracja USA przekazała sąsiedniej Mołdawii pomoc w wysokości 700 mln dolarów, poinformował ambasador Stanów Zjednoczonych w Kiszyniowie Kent Logsdon.

12:53
21.10.2023

Ciężkie walki pod Awdijiwką. Rosjanie wznowili ataki

Rosjanie atakują Awdijiwkę z południowej i północnej flanki - podaje rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Kowalow. Wróg wznowił działania szturmowe i nie rezygnuje z prób otoczenia Awdijiwki, ale ukraińscy żołnierze utrzymują obronę i zadają wrogowi liczne straty. Ukraiński ekspert wojskowy Petro Czernyk mówi, że zdobycie miasta to nowy priorytet Putina. Rosjanie nie osiągnęli swojego strategicznego celu, czyli zlikwidowania ukraińskiej państwowości, dlatego chcą zrealizować plan minimum całkowitego zdobycia Donbasu, a Awdijiwka to brama do zajęcia całości obwodu donieckiego - dodaje Czernyk.

12:10
21.10.2023

Władimir Putin w Rostowie nad Donem. Oglądał białe mapy

Władimir Putin odwiedził dowództwo rosyjskich wojsk w Rostowie nad Donem, gdzie spotkał się z szefem sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem. Opublikowane zdjęcie z tego spotkania skomentował ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Anton Geraszczenko: "Putin i Gierasimow posługują się bardzo dziwnymi mapami - nic na nich nie widać. Specjalne soczewki? Specjalny atrament?"

11:40
21.10.2023

Rosja chce od Indii płatności w... chińskiej walucie

Rosja ma nadwyżkę rupii, którą z trudem wykorzystuje, a jednocześnie jej popyt na juana gwałtownie wzrósł w zeszłym roku, w związku z rosnącym uzależnieniem gospodarki od importu Chin. Indyjskie rafinerie płacą za import rosyjskiej ropy głównie w dirhamach – walucie Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz w dolarach amerykańskich i w niewielkiej części także w rupiach. I chcą pozostać przy obecnych ustaleniach.

Czytaj więcej

Rosja chce od Indii płatności w juanach. Rząd w Delhi mówi „niet”.
11:07
21.10.2023

Niemcy przeznaczą dla Ukrainy dodatkowe 200 mln euro

Sekretarz stanu ds. gospodarki Niemiec Jochen Flasbarth zapowiedział podczas wizyty na Ukrainie, że Niemcy przeznaczą dodatkowe 200 mln euro na odbudowę kraju. Według agencji DPA suma zostanie przeznaczona „na edukację, zdrowie, zaopatrzenie w wodę pitną, a także na odbudowę miast".

10:38
21.10.2023

Brytyjskie Ministerstwo Obrony: Putin chwali się Kindżałami ze względów strategicznych

Niedawne ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina patroli odrzutowców uzbrojonych w rakiety Kindżał nad Morzem Czarnym miało głównie na celu przekazanie informacji strategicznych. Rzeczywiste działania Kindżałów były niewielkie, poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

09:21
21.10.2023

Straż Graniczna: Do Polski z Ukrainy wjechało 27,9 tys. osób

Minionej doby z Ukrainy do Polski odprawiono 27,9 tys. osób, a 24,1 tys. z Polski do Ukrainy – poinformowała Straż Graniczna. Od początku agresji Rosji na Ukrainę odnotowano 16 mln 470 tys. wjazdów do Polski i 14 mln 680 tys. wyjazdów na Ukrainę.

08:50
21.10.2023

Dwie ofiary śmiertelne ataku w Krzywym Rogu

Rosyjski ostrzał rakietowy Krzywego Rogu spowodował śmierć dwóch osób - informuje Ukrinform.

08:22
21.10.2023

Rosja: Wagnerowcy patronami szkół

W rosyjskich szkołach najemnicy z grupy Wagnera, w tym także osądzeni za zabójstwa, wygłaszają prelekcje, zostają też patronami szkół - poinformował portal Radia Swoboda.

07:54
21.10.2023

Wybuch w Krzywym Rogu

W nocy w Krzywym Rogu doszło do eksplozji. Rosja wystrzeliła w stronę miasta rakiety i drony – informuje szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Dniepropietrowsku Siergiej Łysak. W wyniku ataku doszło do zniszczeń w infrastrukturze przemysłowej, uszkodzone zostały trzy domy.

07:27
21.10.2023

ISW o rosyjskiej ofensywie w pobliżu Awdijiwki

"Siły rosyjskie rozpoczęły 20 października ponowny atak ofensywny w pobliżu Awdijiwki i nieznacznie posunęły się do przodu. To dowodzi, że rosyjskie dowództwo wojskowe nadal jest zaangażowane w operacje ofensywne w tym rejonie pomimo ciężkich strat sprzętowych i personalnych" - to informacje z najnowszego raportu Instytutu Studiów nad Wojną.

07:03
21.10.2023

Nowy głównodowodzący rosyjskich sił powietrznych

"Generał pułkownik Wiktor Afzałow został mianowany głównodowodzącym rosyjskich sił powietrznych" - podała rosyjska państwowa agencja RIA Novosti. Zastąpił on Siergieja Surowikina, który zniknął z życia publicznego po krótkim puczu grupy Wagnera. Generał, który miał sprzyjać oddziałom Jewgienija Prigożyna, trafił do aresztu domowego. Potem, we wrześniu został mianowany szefem komitetu koordynacyjnego Wspólnoty Niepodległych Państw ds. obrony powietrznej.

06:36
21.10.2023

Ursula von der Leyen:  Demokracje muszą trzymać się razem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i przywódcy Unii Europejskiej są jednomyślni w sprawie wojny między Izraelem a Hamasem oraz ataku Rosji na Ukrainę "Te konflikty pokazują, że demokracje muszą trzymać się razem” - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przewodnicząca oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel spotkali się z Joe Bidenem w Białym Domu. Szczyt Unia Europejska - USA zwołano w związku ze światowymi kryzysami.

06:19
21.10.2023

Walki w rejonie Awdijiwki

Ukraińskie jednostki specjalne zniszczyły w rejonie Awdijiwki dwa rosyjskie czołgi i cztery transportery opancerzone. Jak poinformowało dowództwo sił specjalnych, w walkach użyto dronów i amerykańskich pocisków przeciwpancernych "Javelin". Zginęło kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy.

06:00
20.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 604