00:11
21.10.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:44
21.10.2023

Daniłow: Ukraina będzie otrzymywać rakiety ATACMS, dopóki nie wyzwoli wszystkich swoich terytoriów

- Ukraina będzie nadal otrzymywać rakiety ATACMS, dopóki nie odzyska wszystkich swoich terytoriów, a kwestia ta jest kluczowa w negocjacjach między prezydentami Ukrainy a Stanami Zjednoczonymi - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego radia sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Oleksij Daniłow.

Dodał, że Ukraina ma umowę z  partnerami, że używa rakiet wyłącznie na terytorium swojegokraju, który jest obecnie czasowo okupowany przez terrorystów.

Odnosząc się do dalszych dostaw amerykańskiej broni, Daniłow podkreślił:  - Z pewnością będzie kontynuowane, dopóki nie wyzwolimy naszych terytoriów. Do tego czasu dostawy broni nie zostaną wstrzymane.

23:21
21.10.2023

Energetycy przywracają dziennie dostawę energii elektrycznej dla 16,5 tys. odbiorców

19 października 2023 roku ukraińscy elektrycy przywrócili dostawy energii elektrycznej dla 16,5 tys. odbiorców, którzy w wyniku działań wojennych zostali pozbawieni prądu.

„W ciągu ostatniej doby inżynierowie energetyczni przywrócili dostawy energii elektrycznej dla 16,5 tys. odbiorców. Większość z nich to mieszkańcy obwodów donieckiego i zaporoskiego” – czytamy w raporcie Ministerstwa Energetyki.

22:53
20.10.2023

Projekt Europejskiej Granicy: Ukraina ma nadzieję na otwarcie wspólnych punktów kontrolnych z Polską

Po wspólnym spotkaniu rządów Ukrainy i Rumunii oba kraje zgodziły się rozpocząć prace nad utworzeniem wspólnych punktów kontrolnych. W związku z tym premier Ukrainy Denys Szmyhal wyraził nadzieję, że w najbliższej przyszłości podobne punkty kontrolne zostaną utworzone z Polską.

- Odbyliśmy niezwykle produktywne rozmowy z premierem Marcelem Ciolacu. Jednym z najważniejszych porozumień była decyzja o rozpoczęciu prac nad utworzeniem wspólnych punktów kontrolnych – zauważył Szmyhal.

Jego zdaniem znacznie przyspieszy to przekraczanie granic, zmniejszy ryzyko nadużyć i ułatwi życie ukraińskim przedsiębiorcom i obywatelom.

- To jeden z priorytetów naszego sztandarowego projektu, jakim jest Granica Europejska. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości zostaną utworzone podobne wspólne punkty kontrolne z Polską   – dodał Szmyhal.

22:19
20.10.2023

Służby celne i Ministerstwo Obrony Ukrainy ujawniły kradzież pomocy zagranicznej

Jedna trzecia pomocy humanitarnej przekazanej w tym roku ukraińskiemu wojsku nie dotarła do jednostek wojskowych. Takie są wyniki kontroli przeprowadzonej przez Służbę Celną Ukrainy wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej – podała agencja UNIAN.

W ciągu 9 miesięcy 2023 r. zweryfikowano ponad 9 tys. faktów otrzymania pomocy humanitarnej dla 200 jednostek wojskowych. Jak wynika z oficjalnego komunikatu organów inspekcyjnych, w trzech tysiącach przypadków nie znaleziono dowodów na otrzymanie pomocy humanitarnej zgodnie z przeznaczeniem.

Państwowa Służba Celna Ukrainy już w czerwcu br. podała, że ​​od początku 2023 r. zarejestrowała 653 przypadki zaginięcia ładunków humanitarnych na cele wojskowe. Brakujący ładunek obejmował płyty do kamizelek kuloodpornych, noktowizorów, kamer termowizyjnych, dronów i pojazdów.

21:55
20.10.2023

W Tadżykistanie rozbił się rosyjski wojskowy Ił-76

Rosyjski wojskowy samolot transportowy Ił-76 rozbił się w bazie lotniczej Gissar w Tadżykistanie. Załoga przeżyła.

21:30
20.10.2023

Nowym głównodowodzącym Rosyjskich Sił Powietrznych i Kosmicznych został Wiktor Afzałow.

„Generał pułkownik Wiktor Afzałow został mianowany głównodowodzącym Sił Powietrznych i Kosmicznych. Przed nominacją pełnił tę funkcję” – podało źródło agencji RIA Nowosti..

RIA Novosti pisze, że Afzałow przeszedł drogę od szefa załogi wydziału kontroli bojowej dywizji rakiet przeciwlotniczych korpusu obrony powietrznej do szefa sztabu - pierwszego zastępcy dowódcy sił powietrznych i armii obrony powietrznej. W lipcu 2017 roku został mianowany dowódcą Sił Powietrznych i Armii Obrony Powietrznej Wschodniego Okręgu Wojskowego, a w sierpniu 2018 roku szefem Dowództwa Głównego Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji.

Przed Afzałowem naczelnym dowódcą  Sił Powietrznych i Kosmicznych był generał armii Siergiej Surowikin, który zniknął z przestrzeni publicznej, gdy założyciel PMC Wagnera, Jewgienij Prigożin, podjął próbę buntu. 

21:05
20.10.2023

Estoński wywiad: Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy, gromadzi amunicję artyleryjską

Według estońskiej armii głównymi kierunkami ataku Rosji na Ukrainie są obecnie dwa odcinki frontu – Awdijewka-Marinka i Kupiańsk-Łyman. Jeśli latem notowano na tych terenach 20-40 ataków dziennie, to obecnie na tym odcinku frontu ma miejsce średnio 76 ataków.

Estoński wywiad uważa, że Rosja nazywa te działania aktywną obroną, prawdopodobnie maskując dotychczasowe nieudane działania ofensywne, aby przykryć przygotowanie nowej ofensywy.

O tej wersji świadczy fakt, że z Korei Północnej do Rosji dostarczono 350 000 pocisków artyleryjskich. Według szefa estońskiego wywiadu wojskowego jest to znaczące uzupełnienie magazynów, gdyż w Rosji musiało pozostać zaledwie około czterech milionów pocisków.

20:44
20.10.2023

BBC i Mediazona potwierdzają śmierć 34 857 rosyjskich żołnierzy

Dziennikarze rosyjskiego serwisu BBC i Mediazona wraz z zespołem ochotników potwierdzili śmierć 34 857 rosyjskich żołnierzy w wojnie na Ukrainie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni lista powiększyła się o 953 nazwiska.

Najbardziej wzrosły straty wśród zmobilizowanych. W sumie dziennikarze znaleźli w otwartych źródłach 4056 nekrologów poświęconych tym, którzy zostali wysłani na wojnę w wyniku mobilizacji. Od czerwca 2023 r., czyli od rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy, zginęło ich ponad tysiąc.

W czasie wojny zginęło 6410 więźniów i 3532 ochotników.

20:13
20.10.2023

Rosja rozwiązała umowę o współpracy transgranicznej z Finlandią

Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał rozporządzenie o rozwiązaniu umowy o współpracy granicznej z Finlandią. O zmianach Helsinki zostaną powiadomione przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

19:47
20.10.2023

Ukraińskie Siły Zbrojne: północna granica Ukrainy jest chroniona przez setki tysięcy min przeciwpancernych

Na północy Ukrainy, w operacyjnym rejonie dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy „Północ”, ustawiono prawie 500 tysięcy min przeciwpancernych, które mają zabezpieczyć ten kierunek przed inwazją z terytorium Białorusi. Poinformował o tym dowódca połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał broni Siergiej Najew. Według niego Rosja rozmieściła w pobliżu północnych granic Ukrainy grupę 19 tys. żołnierzy.

- Gęstość barier minowo-wybuchowych w naszej strefie odpowiedzialności wzrosła 16 razy – powiedział Najew. Według niego granica państwowa Ukrainy na północy powinna być „całkowicie nieprzekraczalna dla wrogich sił”.

19:12
20.10.2023

Bałtyk nie dla Rosjan?

Prezydent Łotwy wezwał szefów NATO, aby zastanowili się nad zamknięciem Morza Bałtyckiego dla rosyjskich statków.

Czytaj więcej

Łotwa wyrzuca rosyjskie statki z Bałtyku. Jest jeden warunek
18:40
20.10.2023

Białoruś. Władze chcą wzywać do wojska smsami

Według rządowego projektu ustawy powiadomienie będzie wykorzystywane nie tylko w przypadku mobilizacji, ale także przy wezwaniu na trening mobilizacyjny.

Zgodnie z projektem operatorzy komórkowi będą zobowiązani w ciągu tygodnia przekazywać informację o numerach abonentów na żądanie komisariatów wojskowych.

18:17
20.10.2023

Prezydent Łotwy: Europa musi zwiększyć produkcję broni na własne potrzeby i dla Ukrainy

„Czy nam się to podoba, czy nie, Europa musi się uzbroić” – powiedział na antenie kanału TV3 prezydent Łotwy Edgars Rinkevics, dodając, że same slogany nie wystarczą i członkowie UE muszą być gotowi zaakceptować realne koszty.

Rinkevics spotkał się 20 października w Rydze z komisarzem UE Thierrym Bretonem, aby omówić rozwój przemysłu obronnego bloku.

17:53
20.10.2023

Pistorius: Wojna w Izraelu nie ograniczy wsparcia dla Ukrainy

Boris Pistorius, niemiecki minister obrony, zapewnił, że obecna eskalacja na Bliskim Wschodzie po ataku radykalnego islamistycznego ugrupowania Hamas na Izrael nie ograniczy niemieckiego wsparcia dla Ukrainy.

- Nie widzę żadnej konkurencji między krajami w zakresie sprzętu wojskowego – powiedział Boris Pistorius.

Zauważył również, że Izrael jest „bardzo dobrze wyposażony”. Ponadto, według Borisa Pistoriusa, Ukraina i Izrael mają bardzo różnych przeciwników, a co za tym idzie, mają różne potrzeby militarne.

17:17
20.10.2023

Niemcy wysyłają na Ukrainę kolejne działa przeciwlotnicze Gepard

Według niemieckiego rządu Niemcy zapewniły Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej.

Najnowsza partia pomocy obejmuje m.in. drony i samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, których Ukraina używa do niszczenia rosyjskich kamikadze oraz drony zwiadowcze.

W zeszłym tygodniu Niemcy dostarczyły na Ukrainę trzy samobieżne systemy obrony powietrznej Gepard, oprócz dostarczonych wcześniej 46 Gepardów. Niemiecki rząd dostarczył także Ukrainie drony rozpoznawcze, takie jak 20 RQ-35 Heidrun (Ukraina wcześniej otrzymała od Niemiec 80 dronów Heidrun) i Vector (Niemcy dostarczyły wcześniej 104 takie drony Vector).

Ponadto w ciągu ostatniego tygodnia Niemcy dostarczyły Ukrainie jedną układarkę mostów BEAVER, trzy ciągniki HX81 z trzema naczepami, 13 pojazdów straży granicznej i około 3900 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich dymnych DM125.

16:56
20.10.2023

Media: Rumunia zainstaluje system obrony przed dronami

Rumunia zainstaluje system antydronowy wzdłuż granicy z Ukrainą, poinformowały 20 października rumuńskie media Digi24, powołując się na źródła rządowe.

System zostanie dostarczony przez anonimowe „państwo partnerskie za zgodą NATO”.

System antydronowy to najnowszy z szeregu nowych środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez Rumunię w celu ochrony ludności zamieszkującej okolice Dunaju, który stanowi część granicy kraju z Ukrainą.

Po drugiej stronie brzegu rzeki znajdują się ukraińskie porty, które regularnie są celem rosyjskich ataków.

16:37
20.10.2023

Rosjanie mają kłopot z kredytami

We wrześniu rosyjskie banki odrzuciły rekordową liczbę - aż 63 procent wniosków kredytowych , a na początku października – ponad 80 procent.

Czytaj więcej

Kreml utrudnia kredytowanie Rosjan. Banki masowo odrzucają wnioski
16:21
20.10.2023

Sztorm wyrzucił minę na plażę w Czarnomorsku w obwodzie odeskim

Poinformował o tym na Facebooku mer Czarnomorska Wasyl Huliajew.

Mer ostrzegł, że ze względu na sztormową pogodę nie są wykluczone przypadki wyrzucenia na brzeg innych obiektów wybuchowych.

15:59
20.10.2023

AIDS. "Na Ukrainie mamy jedną z większych epidemii w regionie"

- Problem z HIV wciąż jest ogromny. Ludzie ciągle się zakażają. Epidemia w Polsce rozwija się. Co roku liczba pacjentów z HIV wzrasta o 7 proc. - mówi prof. dr hab. n. med. Justyna Kowalska. Dodaje, że do systemu polskiego dopisano prawie 4 tysiące osób, głównie takie które były już leczone na Ukrainie.

Czytaj więcej

"Do polskiego systemu trafiło 3500 zakażonych z Ukrainy". Profesor Justyna Kowalska o aktualnej sytuacji na froncie wojny z epidemią HIV i AIDS
15:39
20.10.2023

Spotkanie Zełenskiego z dowódcami

Podczas roboczej wizyty w obwodzie chersońskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z dowódcami wojskowymi i omówił kluczowe obszary działań bojowych - podało biuro prasowe ukraińskiego prezydenta. W spotkaniu wziął udział m.in. naczelny dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych generał Wałerij Załużny.

15:16
20.10.2023

Rozmowa Scholza z Zełenskim

Rzecznik niemieckiego rządu podał, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas rozmowy politycy omówili aktualną sytuację na Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom za wsparcie, Olaf Scholz potwierdził solidarność z Kijowem wobec agresji ze strony Rosji - podano.

14:50
20.10.2023

Na Ukrainę wróciło 14 zabytków

Ukraiński resort kultury podał, że na Ukrainę wróciło 14 zabytków (egzemplarze starożytnej broni), zrabowanych wcześniej przez Rosjan z okupowanych terenów kraju.

14:20
20.10.2023

Doniesienia o wysokich stratach Rosjan

Ukraińskie wojsko podało, że na kierunku tawrijskim w ciągu doby zniszczono 143 jednostki sprzętu wojskowego. Rosjanie mieli też w tym rejonie stracić 1051 żołnierzy, a dwóch rosyjskich wojskowych dostało się do niewoli.

13:50
20.10.2023

Na Białorusi są trzy rosyjskie samoloty bojowe i dwa samoloty rozpoznania

Informacje takie przekazał w rozmowie z agencją Ukrinform gen. Serhij Najew, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania ukraińskich wojsk "Północ".

13:39
20.10.2023

Od 1 lipca Ukraina wyeksportowała ponad 8 mln to zbóż i jarzyn

Informacje takie podaje ukraiński resort rolnictwa. Kwestia eksportu ukraińskiego zboża jest przyczyną napięcia między m.in. Polską a Ukrainą - Polska wprowadziła jednostronne embargo na wwóz ukraińskiego zboża do naszego kraju, po tym jak embargo takie zniosła UE.

13:29
20.10.2023

Kreml określa słowa Bidena o Putinie mianem "nieakceptowalnych"

- Generalnie temat Putina w retoryce przedstawicieli amerykańskiego establishmentu, poczynając od niskiego, poprzez średni, po najwyższy szczebel, jest czymś stałym, nazwisko Putina jest integralną częścią wewnętrznego życia politycznego w USA. Widzimy to, przyznajemy to, widać to gołym okiem - mówił Dmitrij Pieskow, pytany o słowa Joe Bidena, w tym o porównanie Putina do Hamasu.

Czytaj więcej

Joe Biden porównuje Władimira Putina do Hamasu. Jest reakcja Kremla
13:01
20.10.2023

Na północnej granicy Ukrainy stacjonuje 19 tys. rosyjskich żołnierzy

Informacje takie przekazał w rozmowie z agencją Ukrinform gen. Serhij Najew, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania ukraińskich wojsk "Północ". 19 tys. rosyjskich żołnierzy stacjonuje w obwodach briańskim, kurskim, biełgorodzkim. Rosjanie mają prowadzić rozpoznanie pogranicza, prowadzą też ostrzał rejonów przygranicznych - poinformował gen. Najew.

12:29
20.10.2023

Cztery szkoły, uszkodzone w rosyjskich atakach na Charków, nie mogą zostać odrestaurowane

Dyrektor Departamentu Edukacji w Charkowskiej Radzie Miejskiej, Ołha Demenko poinformowała Ukrinform, że odrestaurowane nie mogą zostać szkoły numer 134, 46, 47 i 17. Wszystkie te szkoły mają być wzniesione od nowa.

12:10
20.10.2023

Spotkanie Viktora Orbana z Władimirem Putinem w Pekinie "zaniepokoiło" USA

Oświadczenie w tej sprawie wydał ambasador USA na Węgrzech.

Czytaj więcej

USA "zaniepokojone" spotkaniem Viktora Orbana z Władimirem Putinem
11:30
20.10.2023

W okupowanym Melitopolu w powietrze wyleciał samochód rosyjskich szabrowników

Informacje takie przekazuje ukraiński mer okupowanego miasta Iwan Fedorow. Fedorow napisał, że w nocy doszło do eksplozji samochodu, do którego trzech rosyjskich szabrowników pakowało majątek ukradziony z opuszczony przez mieszkańców miasta mieszkań. Eksplozja miała być skutkiem działania ukraińskiego ruchu oporu.

11:28
20.10.2023

Tania ropa płynie do Chin z Rosji

Chiny bez skrupułów wykorzystują wojnę w Ukrainie do tanich zakupów w Rosji. W okresie styczeń-wrzesień Chiny zaimportowały z Rosji 79,9 mln ton ropy za łączną kwotę 43,56 mld dolarów. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku import wyniósł 64,24 mln ton, co oznacza wzrost o 24,42 proc.

Czytaj więcej

Tania ropa z Rosji płynie do Chin. W zamian Kreml dostanie cenne technologie
10:46
20.10.2023

Z Izraela ewakuowano kolejnych 79 obywateli Ukrainy

Ambasada Ukrainy w Izraelu poinformowała o tym na swoim profilu na Facebooku. Ukraińcy z Izraela wylecieli samolotem z lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie i wylądowali na lotnisku w Bukareszcie.

10:18
20.10.2023

Rosjanie szykują dla MKOl-u konkurencję i zapraszają do współpracy

- Jesteśmy gotowi do współdziałania ze wszystkimi, którzy podzielają tradycyjne wartości oraz zasady sportu - zapewnia Władimir Putin.

Czytaj więcej

Władimir Putin zorganizuje igrzyska. Świat sportu przed wielką próbą
10:04
20.10.2023

Ukraińscy partyzanci informują o przesuwaniu przez Rosjan oddziałów w rejon Kupiańska

Partyzanci z ruchu ATESZ podali, że Rosjanie przesuwają w rejon frontu jednostki z zaplecza frontu w obwodzie ługańskim. Jednocześnie partyzanci z ruchu ATESZ mieli dokonać licznych aktów sabotażu, w czasie których zniszczyli trzy ciężarówki, dwie cysterny i trzy autobusy używane przez rosyjską armię.

10:02
20.10.2023

Rosjanie podają, że dwie osoby zginęły w ostrzale okupowanej części obwodu chersońskiego

Jak podają Rosjanie dwie osoby zginęły w ostrzale wsi Ałeszki i Peschanowka.

09:24
20.10.2023

Za euro trzeba płacić w Moskwie 102 ruble

Euro jest najsłabsze wobec rubla od 28 września.

08:55
20.10.2023

Zełenski wyraził wdzięczność wywiadowi Straży Granicznej Ukrainy

Prezydent Ukrainy przekazał podziękowania na Facebooku w związku z 20 rocznicą utworzenia służby wywiadowczej Straży Granicznej Ukrainy.

08:31
20.10.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało ponad 16,45 mln osób

Tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 25,8 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 22,9 tys. osób a od 24 lutego 2022 roku - 14,66 mln osób.

08:28
20.10.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali Konstanynówkę w obwodzie donieckim

Na miasto miały spaść cztery rakiety. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych i budynek szkoły.

08:05
20.10.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan zginęła jedna osoba

Dwie osoby zostały ranne w rosyjskim ostrzale - wynika z informacji przekazanych przez p.o. gubernatora obwodu donieckiego, Ihora Moroza.

07:56
20.10.2023

Na Morzu Czarnym pojawił się rosyjski okręt podwodny uzbrojony w pociski Kalibr

Informacje takie przekazała Natalia Humeniuk, szefowa biura prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe". Humeniuk mówiła też, że Rosjanie na Morzu Czarnym działają jedynie na wodach, które "uważają za obecnie warunkowo bezpieczne" - między wschodnim wybrzeżem Krymu a Noworosyjskiem. 

07:10
20.10.2023

Rosjanie zbombardowali dwie wsie w obwodzie chersońskim

Informacje takie przekazuje chersońska administracja obwodowa. W ciągu doby obwód chersoński był ostrzelany 97 razy, a na sam Chersoń spadło 36 pocisków. W wyniku ostrzału rannych zostało siedem osób. W nocy dwie wsie w obwodzie chersońskim zostały zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo.

06:45
20.10.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 292 060 żołnierzy, 5 047 czołgów, 9 557 pojazdów opancerzonych, 7 012 zestawów artyleryjskich, 822 wyrzutnie rakiet, 548 zestawów przeciwlotniczych, 320 samolotów, 324 śmigłowce, 5 326 bezzałogowych statków powietrznych, 1 535 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 9 370 pojazdów (w tym cystern), 985 jednostek sprzętu specjalnego.

06:22
20.10.2023

Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, pisze o eksplozjach słyszanych w mieście

Eksplozje miały rozlec się na przedmieściach miasta ok. północy, w rejonie rosyjskiej bazy wojskowej utworzonej na terenie tutejszego lotniska.

05:55
20.10.2023

Chorwacja przekazała swoje śmigłowce Mi-8 Ukrainie

Informację tę podano w czasie spotkania chorwackiego ministra obrony, Mario Banožicia i sekretarza obrony USA, Lloyda Austina. Austin podziękował Chorwacji za wsparcie dla Ukrainy i podkreślił jak ważny jest jej wkład w tę pomoc.

05:37
20.10.2023

Pentagon: Ukraina może używać pocisków ATACMS tylko na swoim terytorium

Rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder poinformował, że przekazane Ukrainie przez USA pociski ATACMS mogą być używane do atakowania celów wyłącznie na terytorium uważanym przez społeczność międzynarodową za terytorium Ukrainy.

05:12
20.10.2023

Joe Biden porównuje Hamas do Władimira Putina

- Hamas i Putin reprezentują różne zagrożenia, ale łączy je to, że chcą zniszczyć sąsiednie demokracje - mówił prezydent USA w czwartkowym orędziu.

Czytaj więcej

Joe Biden ostrzega: Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany może zagrozić Polsce
04:37
20.10.2023

Zełenski mówi, że rozmawiał z Bidenem o pociskach ATACMS

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówiąc w swoim wieczornym wystąpieniu o telefonicznej rozmowie z prezydentem USA, Joe Bidenem, poinformował, że rozmowa dotyczyła m.in. "wspólnych kroków w obronie wolności". - Omawialiśmy pomoc w zakresie obronności, w tym fakt, że pociski ATACMS mogą pomóc nam przyspieszyć wyzwolenie Ukrainy od okupantów. Oczywiście, rozmawialiśmy też o zachowaniu pomocy dla Ukrainy w przyszłym roku - o znaczącym pakiecie wsparcia dla naszego kraju - mówił ukraiński prezydent.

04:35
20.10.2023

Ukraińska Straż Graniczna pokazała skutki uderzenia rosyjskiego drona-kamikadze w jedno ze stanowisk ukraińskiej obrony

Nagranie pochodzi z rejonu Awdijiwki.

04:33
20.10.2023

W ciągu doby Rosjanie 24 razy ostrzelali obwód sumski

Na terenie obwodu rozległo się w ciągu 24 godzin 188 eksplozji. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba - podaje sumska obwodowa administracja wojskowa na swoim profilu na Facebooku.

04:31
20.10.2023

Joe Biden rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim

W czasie rozmowy Biden zapewnił Zełenskiego, że zarówno demokraci, jak i republikanie, są gotowi nadal dostarczać pomocy wojskowej Kijowowi - podał Biały Dom.

04:28
20.10.2023

Władimir Putin odwiedził dowództwo rosyjskich sił zbrojnych w Rostowie nad Donem

Informacje takie przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. W czasie wizyty Putina w dowództwie szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow, przekazał Putinowi informacje o sytuacji w rosyjskiej armii.

04:23
20.10.2023

Kim Dzong Un, w czasie spotkania z Siergiejem Ławrowem, wyraził "gotowość do pełnego wdrożenia" porozumień zawartych z Putinem

Informacje takie przekazuje agencja KCNA. Z depeszy północnokoreańskiej agencji wynika, że Kim Dzong Un i Siergiej Ławrow w czasie spotkania w Pjongjangu "zgodzili się w najważniejszych kwestiach dotyczących obustronnych interesów". "To dotyczyło pytań o proaktywną odpowiedź obu krajów (...) na trudną sytuację w regionie i na arenie międzynarodowej, w oparciu o mocne polityczne i strategiczne wzajemne zaufanie oraz systematycznego rozszerzania dwustronnych stosunków (...)" - pisze KCNA. Kim Dzong Un miał przy tym wyrazić "niezachwiane stanowisko" partii i rządu Korei Północnej, by "w pełni wdrożyć porozumienia" zawarte z Władimirem Putinem w czasie wizyty Kima w Rosji.

04:22
20.10.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 603