Reklama

Urzędnik egipskiego wywiadu: Ostrzegaliśmy Izrael. Netanjahu to zignorował

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu zaprzeczyło zarzutom, że zostało ostrzeżone o możliwej operacji przed bezprecedensowym atakiem terrorystycznym przeprowadzonym w ten weekend przez terrorystów z Hamasu.

Publikacja: 09.10.2023 23:56

Izraelskie bombardowanie Gazy, 9 października

Izraelskie bombardowanie Gazy, 9 października

Foto: AFP

amk

W sobotę izraelska armia została w pełni zaskoczona, gdy setki terrorystów powiązanych z Hamasem, grupą terrorystyczną z siedzibą w Gazie, oraz bojownicy powiązani z innymi grupami przeprowadziły zmasowany atak na południu Izraela.

Walki wciąż trwają. Dotychczas potwierdzono śmierć około 900 osób, 2,6 tys. zostało rannych.

Czytaj więcej

Atak Hamasu: Jak odpowie Izrael? Czy będzie inwazja na Strefę Gazy?

Izrael zapowiedział, że zbada katastrofalną porażkę wywiadu.

Na atak Hamasu, nazywany przez Palestyńczyków "Burzą Al-Aksa", Izrael odpowiedział operacją "Żelazne Miecze". Trwają naloty na Strefę Gazy, bombardowana jest stolica Gaza. Cały obszar został odcięty przez Izrael od wody, elektryczności i dostaw żywności.

Reklama
Reklama

Po stronie palestyńskiej potwierdzono śmierć prawie 690 osób, 3,7  tys. jest rannych.

Egipski wywiad ostrzegał?

Urzędnik egipskiego wywiadu powiedział, że jego kraj ostrzegł Izrael, że może się wydarzyć „coś poważnego”, chociaż zarówno urzędnicy amerykańscy, jak i izraelscy zaprzeczają,  jakoby takie ostrzeżenie miało miejsce.

Czytaj więcej

Atak Hamasu. „Nie mamy pojęcia, jak to się mogło stać"

 - Ostrzegaliśmy ich, że nadchodzi eksplozja sytuacji, i to już wkrótce, i będzie ona duża. Jednak nie docenili takich ostrzeżeń – powiedział Associated Press urzędnik z Egiptu, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Biuro Netanjahu zaprzecza

Biuro Netanjahu zaprzeczyło, że Egipt ostrzegał Izrael przed możliwym atakiem.

„Z Egiptu nie nadeszła żadna  wiadomość, a premier nie rozmawiał ani nie spotykał się z szefem wywiadu od czasu powołania rządu – ani pośrednio, ani bezpośrednio. To całkowicie fałszywa wiadomość” – czytamy w oświadczeniu.

Reklama
Reklama

Starszy urzędnik administracji Bidena powiedział, że Stany Zjednoczone nie otrzymały informacji wywiadowczych wskazujących, że atak jest nieuchronny.

USA nie mają dowodów na zaangażowanie Iranu

Istnieją także sprzeczne informacje na temat stopnia zaangażowania Iranu w ataki terrorystyczne Hamasu. Iran pochwalił działania bojowników, chociaż urzędnicy izraelscy i amerykańscy twierdzą, że nie widzieli informacji wywiadowczych wskazujących, że Teheran pomagał zaplanować atak.

W niedzielę „Wall Street Journal” doniósł, że oficerowie irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej spotkali się w zeszłym tygodniu w Bejrucie z Hamasem, ostatecznie zatwierdzając szczegóły planowanego ataku, ale  administracja Bidena zaprzeczyła tym twierdzeniom.

- Nie mamy w tej chwili żadnych bezpośrednich danych wywiadowczych, które wskazywałyby na bezpośrednie zaangażowanie Iranu w ten atak terrorystyczny – powiedział w poniedziałek rano w CNN rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

Zapowiedział, że sprawa będzie nadal badana, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnego udziału Iranu lub jakiegokolwiek innego kraju w planowaniu ataku przez Hamas.

Konflikty zbrojne
USA nie chcą już angażować się w światowe konflikty. Pete Hegseth przedstawił nowe priorytety USA
Konflikty zbrojne
Zelenski w dwugodzinnej rozmowie z doradcami Trumpa. Trudne negocjacje o pokój
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1382
Konflikty zbrojne
„Bez oddawania terytorium”. Gen. Ołeksandr Syrski o warunku „sprawiedliwego pokoju” dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Konflikty zbrojne
Rosja wciąż uzupełnia armię, aby zastąpić tych, którzy zginęli. Jak jej się to udaje?
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama