CNN: Wywiad USA wiedział, że Jewgienij Prigożyn przygotowuje się do ataku

Przedstawiciele wywiadu USA uważali od pewnego czasu, że Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, planuje rzucenie poważnego wyzwania rosyjskiemu kierownictwu wojskowemu - twierdzą trzy źródła, na które powołuje się CNN.

Publikacja: 24.06.2023 21:10

Najemnik z Grupy Wagnera w Rostowie

Najemnik z Grupy Wagnera w Rostowie

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 486

Z informacji CNN wynika jednocześnie, że wywiad USA nie wiedział jaki będzie ostateczny cel takiej konfrontacji.

Bunt Jewgienija Prigożyna w Rosji: Co wiedziały zachodnie wywiady?

Przedstawiciele wywiadu, przedstawiając w ubiegłym tygodniu raport przedstawicielom Kongresu, mówili o niepokojących ruchach jednostek Grupy Wagnera i gromadzeniu przez nie sprzętu w pobliżu granic Rosji - twierdzą dwa źródła CNN. 

Czytaj więcej

Łukaszenko wynegocjował zatrzymanie się wojsk Prigożyna

Przedstawiciele wywiadu USA i państw Zachodu obserwowali oznaki tego, że Prigożyn czyni przygotowania do konfrontacji z rosyjskimi władzami, gromadząc broń i amunicję - twierdzi jeden z przedstawicieli zachodniego wywiadu i druga osoba, znająca ustalenia wywiadu.

Bunt w Rosji: Tempo wydarzeń zaskoczyło Amerykanów

Rozmówca CNN twierdzi, że skargi Prigożyna na to, że jego jednostki nie otrzymują wystarczających ilości amunicji prowadząc działania na Ukrainie, były celowym wprowadzeniem w błąd, które miało stworzyć podstawy do rzucenia wyzwania militarnego władzom Rosji.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski: Władimira Putina nie ma już w Moskwie

Źródło znające ustalenia wywiadu twierdzi, że "wszystko zdarzyło się bardzo szybko" i trudno było stwierdzić, na ile poważnie Prigożyn zamierzał zagrozić rosyjskiej armii i gdzie chciał skierować swoje jednostki.

Przedstawiciele administracji USA byli zaskoczeni tempem rozwoju sytuacji w Rosji, związanej z buntem Jewgienija Prigożyna

Z informacji CNN wynika, że przedstawiciele administracji USA byli zaskoczeni tempem rozwoju sytuacji w Rosji, związanej z buntem Jewgienija Prigożyna, który rozpoczął się w piątek wieczorem i eskalował w sobotę. Wielu przedstawicieli administracji USA miało odwołać planowane podróże międzynarodowe, by wziąć udział w nadzwyczajnych posiedzeniach różnych organów administracji, w związku z sytuacją w Rosji.

Przez całą sobotę najemnicy Grupy Wagnera maszerowali na Moskwę, gdy wieczorem - niespodziewanie - pojawił się komunikat strony białoruskiej, że Aleksandr Łukaszenko wynegocjował z Prigożynem odwrót jego jednostek. Chwilę później Prigożyn ogłosił, że jednostki Grupy Wagnera wracają do baz, by uniknąć rozlewu krwi.

Konflikty zbrojne
David Cameron w Izraelu. Zapowiada sankcje wobec Iranu
Konflikty zbrojne
Ukraina oskarża Rosję o użycie zakazanej broni do "oczyszczania okopów"
Konflikty zbrojne
Rosyjskie Iskandery spadły na Czernihów. Są ofiary, są zniszczenia. "Nie musiało do tego dojść"
Konflikty zbrojne
Rakiety Izraela pozbawiły palestyńskie rodziny szans na zapłodnienie metodą in vitro
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
BBC potwierdza rosyjskie straty. Przekroczono kolejną granicę