Ujawnione dokumenty Pentagonu pokazują, jak USA szpiegują wrogów i sojuszników

Ściśle tajne dokumenty Pentagonu, które wyciekły do sieci w ostatnich tygodniach, wskazują na to, jak Stany Zjednoczone szpiegują zarówno sojuszników, jak i wrogów.

Publikacja: 10.04.2023 07:28

Ujawnione dokumenty Pentagonu pokazują, jak USA szpiegują wrogów i sojuszników

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 411

Niektóre z dokumentów, które według urzędników amerykańskich są autentyczne, ujawniają zakres podsłuchiwania przez USA kluczowych sojuszników, w tym Korei Południowej, Izraela i Ukrainy.

Inne ujawniają stopień, w jakim USA przeniknęły do rosyjskiego Ministerstwa Obrony i grupy Wagnera, w dużej mierze poprzez przechwyconą komunikację i ludzkie źródła, które mogą być teraz odcięte lub zagrożone.

Jeszcze inne ujawniają kluczowe słabości ukraińskiego uzbrojenia, obrony przeciwlotniczej oraz liczebności i gotowości batalionów w krytycznym momencie wojny, gdy siły ukraińskie przygotowują się do rozpoczęcia kontrofensywy przeciwko Rosjanom.

Ukraina już zmieniła niektóre ze swoich planów wojskowych z powodu przecieku - powiedziało CNN źródło bliskie ukraińskiemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Pentagon powołał "międzyagencyjny zespół", który ma ocenić wpływ przecieku - powiedziała w niedzielę zastępca sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh.

Czytaj więcej

Wyciek tajnych dokumentów wojskowych. USA wskazują na Rosjan

"Departament Obrony kontynuuje analizę i ocenę ważności sfotografowanych dokumentów, które krążą na portalach społecznościowych i które wydają się zawierać wrażliwe i ściśle tajne materiały" - przekazała Singh w oświadczeniu. 

Dokumenty pojawiły się w sieci w zeszłym miesiącu na platformie mediów społecznościowych Discord. Są to zdjęcia pogniecionych dokumentów. Wygląda to tak, jakby były pospiesznie złożone i wepchnięte do kieszeni.

Choć szpiegowanie jest nieuniknioną częścią tego, jak amerykańskie służby wywiadowcze zbierają informacje na całym świecie, dyplomaci z niektórych z wymienionych krajów powiedzieli CNN, że to frustrujące - i szkodliwe dla reputacji USA - widzieć te informacje ujawnione publicznie.

Sojusznicy USA dokonują oceny szkód, starając się ustalić, czy jakiekolwiek ich własne źródła i metody zostały naruszone przez wyciek.

- Oczekujemy, że USA podzielą się z nami oceną szkód w najbliższych dniach, ale nie możemy czekać na ich ocenę. W tej chwili robimy naszą własną - powiedział urzędnik z kraju, który jest częścią porozumienia o wymianie informacji wywiadowczych Five Eyes z USA, obejmującego Australię, Kanadę, Nową Zelandię i Wielką Brytanię.

- Przeglądamy te dokumenty, aby dowiedzieć się, czy jakakolwiek część danych wywiadowczych pochodzi z naszej bazy - powiedział urzędnik.

Stacja CNN przejrzała 53 wyciekłe dokumenty, z których wszystkie wydają się być utworzone między połową lutego a początkiem marca. Jeden z dokumentów ujawnia, że USA szpiegowały Zełenskiego. 

Raport amerykańskiego wywiadu, który pochodzi z wywiadu sygnałowego, stwierdza, że Zełenski pod koniec lutego "zasugerował uderzenie w rosyjskie miejsca rozmieszczenia w rosyjskim obwodzie rostowskim" za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, ponieważ Ukraina nie ma broni dalekiego zasięgu zdolnej do osiągnięcia tak daleko.

Wywiad sygnałowy obejmuje przechwyconą komunikację i jest definiowany przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego jako "wywiad pochodzący z sygnałów elektronicznych i systemów używanych przez zagraniczne podmioty, takich jak systemy komunikacyjne, radary i systemy broni".

Wywiad mógłby wyjaśnić publiczne komentarze USA o tym, że nie chcą dać Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu z powodu obaw, że Kijów użyje ich do uderzenia wewnątrz Rosji. Ukraina zobowiązała się nie używać do tego celu broni dostarczonej przez USA.

Inny raport wywiadu stwierdza, że Chiny mogą wykorzystać ukraińskie ataki na cele w głębi Rosji "jako okazję do przedstawienia NATO jako agresora i mogą zwiększyć swoją pomoc dla Rosji, jeśli uznają, że ataki były znaczące."

Jeszcze inny dokument opisuje, z niezwykłą szczegółowością, rozmowę dwóch wysokich rangą południowokoreańskich urzędników ds. bezpieczeństwa narodowego na temat obaw Rady Bezpieczeństwa Narodowego tego kraju dotyczących prośby USA o amunicję.

Urzędnicy obawiali się, że dostarczenie amunicji, którą USA miałyby następnie wysłać na Ukrainę, naruszyłoby południowokoreańską politykę niedostarczania śmiercionośnej pomocy krajom w stanie wojny. Według dokumentu, jeden z urzędników zasugerował wtedy sposób obejścia polityki bez jej faktycznej zmiany - poprzez sprzedaż amunicji do Polski.

Inny dokument ujawnia, co USA sądzą o zamiarach niektórych krajów europejskich, aby przekazać myśliwce Ukrainie, która prosi o nie od ponad roku.

23 lutego, według raportu, Bułgaria wyraziła chęć przekazania Ukrainie swojej floty odrzutowców MiG-29 - co jest "wyzwaniem", jak oceniono w raporcie, ponieważ pozostawi Bułgarię bez myśliwców, które mogłyby wypełnić jej misje pilnowania powietrza do czasu dostarczenia amerykańskich F-16, "co jest odległe o co najmniej rok".

Dokumenty pokazują, że USA były w stanie przechwycić rosyjskie plany ataku, aż do tego, które dokładnie elektrownie cieplne, podstacje elektryczne i mosty kolejowe i samochodowe siły rosyjskie planowały zaatakować wewnątrz Ukrainy i kiedy.

USA były również w stanie przechwycić rosyjską strategię zwalczania czołgów NATO, które miały wjechać na Ukrainę od kwietnia. Plan "wzywał do ustanowienia trzech stref ognia w oparciu o zasięg - długi, średni i krótki - przy czym każda strefa była objęta określonym uzbrojeniem i typami jednostek" - czytamy w raporcie amerykańskiego wywiadu.

Niektóre z dokumentów, które według urzędników amerykańskich są autentyczne, ujawniają zakres podsłuchiwania przez USA kluczowych sojuszników, w tym Korei Południowej, Izraela i Ukrainy.

Inne ujawniają stopień, w jakim USA przeniknęły do rosyjskiego Ministerstwa Obrony i grupy Wagnera, w dużej mierze poprzez przechwyconą komunikację i ludzkie źródła, które mogą być teraz odcięte lub zagrożone.

Pozostało 93% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?