Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.12.2024 00:42 Publikacja: 16.02.2023 13:42
Ukraińscy żołnierze podczas szkolenia (fot. ilustracyjna)
Foto: PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
W spotkaniu, podczas którego ogłoszono formowanie się pierwszej jednostki specjalnej złożonej z Polaków, wzięli udział przedstawiciel ukraińskiego resortu obrony, organizator jednostki (obywatel Polski), kilku polskich ochotników oraz komendant i szef sztabu walczącego po stronie Ukrainy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego - podał Onet informując, że do spotkania doszło w środę w Kijowie oraz zastrzegając, że "ze względów bezpieczeństwa" opisywane osoby "pozostają anonimowe".
Według portalu, formowana jednostka nie będzie częścią Międzynarodowego Legionu Terytorialnej Obrony Ukrainy, w którym do tej pory po stronie Kijowa walczyli m.in. ochotnicy z Polski. "Będzie to niezależna od tego legionu jednostka specjalna, podlegająca bezpośrednio pod Ministerstwo Obrony Ukrainy" - czytamy. Onet napisał, że prawdopodobnie nowa jednostka będzie nazywała się Polski Legion Ochotniczy.
W ponad tydzień po ucieczce Baszara Asada sytuacja nadal jest niejasna. Rosjanie ściągają wojska z głębi kraju do dwóch baz na wybrzeżu. Nadal nie wiadomo, czy wyjadą.
Minister obrony Rosji Andriej Biełousow oświadczył, że na Ukrainie wojska rosyjskie szybko posuwają się do przodu. Władimir Putin ocenił, że doszło do korzystnego dla Rosji przełomu.
Minister obrony Holandii Ruben Brekelmans w rozmowie z dziennikiem „Trouw” mówił o konieczności podjęcia przez Europę inicjatywy ws. negocjacji pokojowych między Ukrainą a Rosją zanim Donald Trump zostanie zaprzysiężony jako prezydent USA.
Prezydent Wołodymyr Zełenski „zdecydowanie, ale uprzejmie” odrzucił propozycję rozmowy telefonicznej z premierem Viktorem Orbánem w sprawie omówienia zawieszenia broni na Boże Narodzenie - stwierdził węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Doradca Zełenskiego zaprzecza.
Wczesnym rankiem 15 grudnia drony zaatakowały Grozny w Czeczenii. Jeden z bezzałogowców uderzył w budynek - podają ukraińskie media, powołując się na niezależne kanały w serwisie Telegram.
Po raz pierwszy w historii mamy olbrzymi problem deficytu w budżecie narodowego płatnika. I to nie wynika z niczego innego, jak tylko z rabunkowej gospodarki na NFZ-cie, którą brutalnie wykorzystano do celów politycznych pod koniec poprzedniej kadencji. Niedobór środków w systemie publicznym to sytuacja, która w sposób szczególny uzasadnia funkcjonowanie prywatnych ubezpieczycieli i prywatnego sektora opieki zdrowotnej, gdyż sektor prywatny ułatwia pacjentom dostęp do świadczenia opieki zdrowotnej. Sektor prywatny oferuje także pacjentom gwarancję przewidywalnych terminów oczekiwania na poszczególne konsultacje lekarskie oraz wiele innych korzyści – mówi prezes Zarządu PZU Zdrowie dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Niemieckie SPD w swoim programie wyborczym wyklucza możliwość przekazania pocisków Taurus Ukrainie.
Minister finansów Kanady Chrystia Freeland podała się do dymisji. Powodem były różnice zdań, jakie miała z premierem Justinem Trudeau na temat problemów gospodarczych.
Nowa trasa połączy od 30 lipca przyszłego roku Wrocław z Kiszyniowem w Mołdawii. Loty planuje węgierska niskokosztowa linia lotnicza Wizz Air.
Obławę na członków rodzin więźniów politycznych prowadzą od rana we wszystkich regionach Białorusi KGB i milicja. Funkcjonariusze przeszukują domy i mieszkania, przesłuchują ludzi i konfiskują komputery.
Rozwój bezzałogowych technologii nieustannie przyspiesza, a dowodem na to jest ostatni wynalazek opracowany przez chińskich inżynierów. Wcześniej ta sztuka nie udała się Amerykanom.
Student krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego pozwał uczelnię z powodu niezdanego egzaminu. Sąd orzekł na jego korzyść, a decyzję o skreśleniu z listy studentów uchylono.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas