Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 343

"Wprowadzenie rosyjskich sił konwencjonalnych na linię frontu w Bachmucie (...) pozwoliło utrzymać inicjatywę Rosjanom prowadzącym działania wokół miasta" - czytamy w analizie think tanku, który przyznaje, że jego wcześniejsza ocena, iż rosyjska ofensywa w rejonie Bachmutu osiągnęła punkt kulminacyjny była "nieprecyzyjna".

W najnowszej analizie czytamy, że punkt kulminacyjny osiągnęła ofensywa najemników z Grupy Wagnera, ale rosyjskie dowództwo skierowało w rejon Bachmutu wystarczające siły konwencjonalne, by ożywić działania ofensywne.

"Dowódca ukraińskiej jednostki walczącej w Bachmucie, Denys Jarosławskij potwierdził, że 'wysoko wykwalifikowane' rosyjskie jednostki konwencjonalne wzmacniają obecnie jednostki szturmowe Grupy Wagnera w działaniach mających na celu okrążenie Bachmutu" - czytamy w analizie.

Czytaj więcej

USA: Nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Kijów dostanie pociski dalekiego zasięgu?

"Kolejny ukraiński dowódca z jednostki frontowej, Wołodymyr Nazarenko także potwierdza obserwacje ISW, że Rosjanie skierowali jednostki powietrzno-desantowe do natarcia na Bachmut" - pisze ISW.

Think tank podkreśla, że Rosjanie prowadzą działania ofensywne na północny-wschód i południowy-wschód od Bachmutu i "osiągają ograniczone sukcesy".

ISW podkreśla, że nie spodziewa się rychłego upadku Bachmutu, ale - jak dodają analitycy z think tanku - ukraińskie dowództwo może zdecydować się na wycofanie z miasta, by nie ryzykować wysokich strat. "Jest nadzwyczaj nieprawdopodobne, by Rosjanie byli w stanie zaskoczyć ukraińskie siły w Bachmucie okrążeniem" - czytamy w analizie.

Czytaj więcej

Donbas: Rosjanie czynią postępy, natarcie na Bachmut i Wuhłedar

Think tank cytuje Jarosławskiego, który mówi, że ukraińskie dowództwo przeprowadzi proces kontrolowanego wycofania sił z Bachmutu, by ratować życie ukraińskich żołnierzy, prawdopodobnie w sytuacji, gdy dowództwo uzna, iż okrążenie miasta jest bliskie. ISW odnotowuje przy tym, że rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy, Serhij Czerewaty 31 stycznia podkreślał, że Ukraińcy nadal są w stanie skutecznie dostarczać zaopatrzenie jednostkom walczącym w Bachmucie i dodał, że ukraińskie dowództwo przygotowało kilka planów ewentualnościowych w związku z sytuacją w Bachmucie. Czerewaty dodał, że Rosjanie nadal ponoszą duże straty w rejonie Bachmutu i dodał, że w przeszłości straty poniesione przez Rosjan w czasie natarcia na Siewierodonieck i Lisiczańsk pokrzyżowały rosyjskie plany dotyczące dalszych działań ofensywnych.

Rosjanie prowadzą działania ofensywne na północny-wschód i południowy-wschód od Bachmutu

Jednocześnie ISW ocenia, że rosyjski resort obrony może wycofać jednostki z Grupy Wagnera na front południowy, by obsadzić regularne jednostki armii w roli jedynych zdobywców Bachmutu w przypadku ewentualnego zdobycia miasta.

"Rosyjski resort obrony prawdopodobnie chce umniejszyć wpływy Grupy Wagnera na Ukrainie, pomimo tego, że Ministerstwo Obrony było zależne od sił Grupy Wagnera przy podtrzymaniu działań ofensywnych w rejonie Bachmutu od lipca" - czytamy w analizie.