Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 281

- Uważnie monitorujemy współpracę między dwoma krajami (Rosją a Chinami - red.), z zaniepokojeniem - powiedział Matsuno.

Szef gabinetu premiera zapowiedział też, że Japonia będzie "zdecydowanie chronić" swojego terytorium.

30 listopada, w reakcji na pojawienie się chińskich i rosyjskich samolotów w pobliżu Japonii, tamtejsze lotnictwo (Powietrzne Siły Samoobrony) poderwały myśliwce.

Dwa chińskie bombowce H-6 przeleciały nad Cieśniną Cuszimską, nadlatując od strony Morza Wschodniochińskiego w kierunku Morza Japońskiego nad ranem, po czym skierowały się na północ, po czym dwa podejrzane rosyjskie samoloty zmieniły kierunek lotu z południowego i skierowała się na północ, w kierunku wód Morza Japońskiego - podawał resort obrony Japonii.

Czytaj więcej

Japonia podrywa myśliwce z powodu bombowców z Chin i samolotów z Rosji

Jednocześnie resort obrony Rosji poinformował, że rosyjskie i chińskie samoloty strategiczne patrolowały przestrzeń powietrzną w rejonie Morza Japońskiego i Morza Wschodniochińskiego. W patrolach miały uczestniczyć rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 (zdolne do przenoszenia broni jądrowej). Rosyjskie bombowce strategiczne miały znajdować się w powietrzu przez ok. 8 godzin. "W czasie niektórych etapów lotu strategicznym bombowcom towarzyszyły myśliwce innych państw". "Po raz pierwszy w czasie wspólnego patrolu rosyjskie samoloty wylądowały na lotnisku w Chińskiej Republice Ludowej" - podaje też resort obrony Rosji.

24 maja sześć bombowców strategicznych z Rosji i Chin przeleciało nad wodami w pobliżu Japonii - podawało Ministerstwo Obrony Japonii.

Współpraca wojskowa Rosji i Chin jest coraz intensywniejsza

Zdaniem Tokio tamta demonstracja była wyrazem sprzeciwu wobec szczytowi grupy Quad (Japonia, USA, Indie, Australia), który odbywał się w Tokio.

W ostatnim czasie współpraca wojskowa Rosji i Chin jest coraz intensywniejsza. We wrześniu Pekin wysłał 2 tys. żołnierzy, 300 pojazdów wojskowych, 21 samolotów bojowych i trzy okręty na wspólne ćwiczenia z rosyjską armią. Był to pierwszy przypadek, gdy Chińczycy wysłali na ćwiczenia z Rosjanami przedstawicieli trzech rodzajów sił zbrojnych.