Japonia "poważnie zaniepokojna" wspólnymi patrolami bombowców z Chin i Rosji

Japonia poinformowała Chiny i Rosję o "poważnych obawach" w związku z częstymi, wspólnymi patrolami rosyjskich i chińskich sił powietrznych w rejonie Morza Japońskiego - oświadczył Hirokazu Matsuno, szef gabinetu premiera kraju, Fumio Kishidy.

Publikacja: 01.12.2022 10:30

Bombowiec H-6

Bombowiec H-6

Foto: http://www.mod.go.jp/js/Press/press2015/press_pdf/p20151127_02.pdf, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 281

- Uważnie monitorujemy współpracę między dwoma krajami (Rosją a Chinami - red.), z zaniepokojeniem - powiedział Matsuno.

Szef gabinetu premiera zapowiedział też, że Japonia będzie "zdecydowanie chronić" swojego terytorium.

30 listopada, w reakcji na pojawienie się chińskich i rosyjskich samolotów w pobliżu Japonii, tamtejsze lotnictwo (Powietrzne Siły Samoobrony) poderwały myśliwce.

Dwa chińskie bombowce H-6 przeleciały nad Cieśniną Cuszimską, nadlatując od strony Morza Wschodniochińskiego w kierunku Morza Japońskiego nad ranem, po czym skierowały się na północ, po czym dwa podejrzane rosyjskie samoloty zmieniły kierunek lotu z południowego i skierowała się na północ, w kierunku wód Morza Japońskiego - podawał resort obrony Japonii.

Czytaj więcej

Japonia podrywa myśliwce z powodu bombowców z Chin i samolotów z Rosji

Jednocześnie resort obrony Rosji poinformował, że rosyjskie i chińskie samoloty strategiczne patrolowały przestrzeń powietrzną w rejonie Morza Japońskiego i Morza Wschodniochińskiego. W patrolach miały uczestniczyć rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 (zdolne do przenoszenia broni jądrowej). Rosyjskie bombowce strategiczne miały znajdować się w powietrzu przez ok. 8 godzin. "W czasie niektórych etapów lotu strategicznym bombowcom towarzyszyły myśliwce innych państw". "Po raz pierwszy w czasie wspólnego patrolu rosyjskie samoloty wylądowały na lotnisku w Chińskiej Republice Ludowej" - podaje też resort obrony Rosji.

24 maja sześć bombowców strategicznych z Rosji i Chin przeleciało nad wodami w pobliżu Japonii - podawało Ministerstwo Obrony Japonii.

Współpraca wojskowa Rosji i Chin jest coraz intensywniejsza

Zdaniem Tokio tamta demonstracja była wyrazem sprzeciwu wobec szczytowi grupy Quad (Japonia, USA, Indie, Australia), który odbywał się w Tokio.

W ostatnim czasie współpraca wojskowa Rosji i Chin jest coraz intensywniejsza. We wrześniu Pekin wysłał 2 tys. żołnierzy, 300 pojazdów wojskowych, 21 samolotów bojowych i trzy okręty na wspólne ćwiczenia z rosyjską armią. Był to pierwszy przypadek, gdy Chińczycy wysłali na ćwiczenia z Rosjanami przedstawicieli trzech rodzajów sił zbrojnych.

Konflikty zbrojne
Departament Stanu potwierdza. Rakiety dalekiego zasięgu na Ukrainie na polecenie Joe Bidena
Konflikty zbrojne
Komisja Europejska szykuje 14. pakiet sankcji. Kary dla przewoźników ropy i broni
Konflikty zbrojne
Prof. Andrzej Zybertowicz: Polska w Nuclear Sharing? W tym przypadku Rosja ma powody, żeby się niepokoić
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowała Rosję rakietami dalekiego zasięgu. USA wysłały je "w tajemnicy"
Konflikty zbrojne
Łapówki i zdrada stanu w rosyjskim Ministerstwie Obrony. Zatrzymano zaufanego człowieka Szojgu