Czemu Rosjanie przerwali zmasowane ataki rakietowe? Wywiad Ukrainy mówi o trzech powodach

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki uważa, że Rosjanie przygotowują i magazynują rakiety, analizują nowe cele i prowadzą dodatkowe rozpoznanie przed kolejnym zmasowanym uderzeniem rakietowym.

Publikacja: 01.12.2022 07:27

Czemu Rosjanie przerwali zmasowane ataki rakietowe? Wywiad Ukrainy mówi o trzech powodach

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 281

Skibicki został zapytany, co spowodowało "pauzę" między zmasowanymi uderzeniami rakietowymi Rosji na Ukrainę. 

- Po pierwsze, następuje rozpoznanie uzupełniające tych celów, które zostały trafione. Po drugie, jest to klasyczne podejście: bada się obszary i cele, w które należy uderzyć. Po trzecie, rakiety są przygotowywane do użycia bojowego. To wymaga czasu - odpowiedział.

- A biorąc pod uwagę, że zapasy Federacji Rosyjskiej kurczą się, używane są stare rakiety z czasów sowieckich, trzeba je serwisować przed użyciem - dodał.

W ocenie Ukraińców, Rosjanie używali przestarzałych rakiet Kh-22, a dość duży odsetek z nich eksplodował w powietrzu i nie osiągał celów.

Skibicki powiedział, że rosyjskie wojska wykorzystały rezerwę strategiczną w przypadku niektórych broni, ponieważ "30% to próg, który zawsze powinien pozostać."

Czytaj więcej

Pentagon zapłaci 1,2 mld dolarów za produkcję zestawów NASAMS dla Ukrainy

- Z wraku użytych przez nich rakiet widzimy, że pociski zostały wyprodukowane w tym roku. To znaczy, że pociski zjeżdżają prosto z linii montażowej - stwierdził.

- Niestety Federacja Rosyjska nadal jest w stanie wyprodukować pewną liczbę rakiet manewrujących i innej broni, która jest używana przeciwko Ukrainie - dodał.

Dodatkowo Rosjanie mieli w ostatnim czasie transportować amunicję z Białorusi. - Przez dwa miesiące Rosja eksportowała amunicję artyleryjską 122 mm i 152 mm - mówił.

Według niego, nie ma danych o wyprowadzeniu z Białorusi rakiet typu Toczka-U. Skibicki zakłada, że Rosja ma jeszcze wystarczające zapasy, by uderzyć własną bronią. Jednocześnie, według niego, Kreml prowadzi negocjacje na temat dostaw broni i amunicji z innymi państwami.

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne