Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 275

Kanał 24 relacjonuje, że 18 listopada na odcinek frontu w kierunku wsi Biłohoriwka przywieziono 108 żołnierzy, zaciągniętych do wojska na podstawie ogłoszonej przez Putina "częściowej mobilizacji".

Żołnierze mieli wesprzeć walcząca na tym odcinku Grupę Wagnera Jewgienija Prigożyna.

Dowództwo nad zmobilizowanymi powierzono więźniom, których wagnerowcy zwerbowali obiecując zniesienie wieloletnich wyroków.

Oficjalnie kierownictwo „Wagnera” tłumaczy przekazanie dowodzenia koniecznością szkolenia i przekazywania doświadczenia bojowego.

Czytaj więcej

Rosja wysyła na wojnę morderców, kryminalistów i złodziei

"Dostarczeni" na front zmobilizowani wkrótce otrzymali rozkaz zajęcia pasa lasu - odmówili jednak, grożąc, ze poskarżą się na "nieodpowiednie traktowanie".

Jednocześnie część zmobilizowanych usiłowała udowodnić, że to więźniowie powinni zginąć w tej wojnie zamiast nich.

Do buntu jako takiego nie doszło, bo wagnerowcy rozstrzelali czterech żołnierzy, a pozostali ruszyli do walki. Próby szturmu na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy nie powiodły się. Na 105 zmobilizowanych z bitwy powróciło tylko 18.

Czytaj więcej

Putin planuje mobilizację kraju? Kreml zaprzecza

Do następnego dnia, jak informuje Kanał 24, przetrwało tylko trzech. Wagnerowcy mieli dodać narkotyki do racji żywnościowych żołnierzy, a następnie dokonać "demonstracyjnej masakry", zabijając 15 ze zmobilizowanych. 

Już 20 listopada dowództwo wysłało kolejnych stu zmobilizowanych mężczyzn w miejsce zmarłych.

Rosyjskie media informują, że Putin przed końcem roku wygłosi orędzie, w którym ogłosi kolejna mobilizację. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zaprzecza.