Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 272

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał mieszkańców kraju, aby oszczędzali prąd, zwłaszcza w tych częściach kraju, gdzie deficyty energii są największe - w Kijowie i obwodzie kijowskim, obwodzie winnickim, obwodzie sumskim, obwodzie tarnopolskim, obwodzie czerkaskim i obwodzie odeskim.

Od 10 października Rosja intensywnie atakuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy, w tym infrastrukturę energetyczną, pozbawiając Ukraińców dostaw prądu, wody i ogrzewania. Według Zełenskiego uszkodzona została połowa obiektów ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Zdaniem Serhija Kowalenki miliony Ukraińców muszą być przygotowane na codzienne przerwy w dostawach prądu co najmniej do końca marca.

- Gromadźcie ciepłe ubrania, koce, myślcie o opcjach, które pomogą wam przetrwać długie przerwy w dostawach prądu - powiedział Kowalenko. - Lepiej zrobić to teraz, niż potem cierpieć - dodał.

Władze Ukrainy wzywają do ewakuacji mieszkańców wyzwolonego niedawno Chersonia, w którym nie ma prądu, wody, ani ogrzewania.

Czytaj więcej

Wielka Brytania przekazuje Ukrainie nowoczesne pociski kierowane

O ewakuację prosi mieszkańców Chersonia, zwłaszcza seniorów, kobiety, dzieci i osoby niepełnosprawne, wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk. "Możecie ewakuować się na okres zimowy w bezpieczniejsze części kraju" - napisała Wereszczuk na swoim kanale w serwisie Telegram.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow mówił w ubiegłym tygodniu, że ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną są "konsekwencją niechęci władz w Kijowie do negocjacji z Rosją".

Ukraińska armia informowała w poniedziałek wieczorem, że Rosjanie podejmują próby nacierania w rejonie Bachmutu i Awdijiwki

Walki toczą się obecnie na Ukrainie głównie na wschodzie kraju, gdzie Rosja przerzuca jednostki wycofane z zachodniego brzegu Dniepru, w obwodzie chersońskim. Ukraińska armia informowała w poniedziałek wieczorem, że Rosjanie podejmują próby nacierania w rejonie Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. 

Rosjanie i Ukraińcy wzajemnie obwiniają się też o ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, kontrolowanej przez Rosjan od początku marca.

Wołodymyr Zełenski wezwał państwa NATO, aby zagwarantowały ochronę przed "rosyjskim sabotażem" w elektrowniach atomowych na Ukrainie.

Ukraińska spółka energetyczna, Energoatom, oskarża Rosję o ostrzeliwanie elektrowni w ramach "nuklearnego szantażu", co jest działaniem "zagrażającym całemu światu".