Rosja: Senatorowie chcą odbierać obywatelstwo za dezercję lub poddanie się

Grupa rosyjskich senatorów skierowała do Dumy poprawki do Ustawy o obywatelstwie Federacji Rosyjskiej, które zakładają odbieranie rosyjskiego obywatelstwa za przestępstwa związane ze służbą wojskową, takie jak dezercja czy dobrowolne oddanie się w niewolę w czasie obowiązywania mobilizacji lub prowadzenia działań bojowych przez Rosję.

Publikacja: 14.11.2022 14:16

Plakat z hasłem "Chwała bohaterom Rosji" na ulicy w Moskwie

Plakat z hasłem "Chwała bohaterom Rosji" na ulicy w Moskwie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

Senatorowie Andriej Kliszas, Gigorij Karasin, Wiktor Bondariew i Andriej Jackin przedstawili poprawki do obowiązujących przepisów, przewidujące pozbawienie nadanego wcześniej rosyjskiego obywatelstwa za szereg przestępstw związanych z pełnieniem służby wojskowej w czasie obowiązywania mobilizacji, stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego.

Zmiany w przepisach przewidują m.in. pozbawienie obywatelstwa za dezercję, dobrowolne oddanie się w niewolę, niewypełnienie przez podwładnego rozkazu przełożonego, odmowę służby wojskowej lub udziału w walkach, opór wobec przełożonego lub zmuszanie go do naruszenia reguł służby wojskowej, pobicie lub użycie przemocy wobec przełożonego w czasie wykonywania przez niego obowiązków służbowych, opuszczenie bez zgody jednostki lub miejsca służby, unikanie pełnienia służby wojskowej przez udawanie choroby lub w inny sposób.

Czytaj więcej

Szef MSZ Litwy: Zadeklarujmy, że pokój na Ukrainie ma być na warunkach Ukrainy

Ponadto senatorowie proponują pozbawianie nadanego wcześniej obywatelstwa Rosji za naruszenie zasad służby wojskowej mających na celu wykrycie na czas i odparcie niespodziewanego ataku na Federację Rosyjską lub zapewnienie jej bezpieczeństwa, naruszenie reguły pełnienia służby na granicy, służby wartowniczej (...), zniszczenie broni, amunicji lub sprzętu wojskowego lub utratę mienia wojskowego.

Popełnianie takich przewinień w czasie działań zbrojnych lub w okresie trwania mobilizacji stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - uważają autorzy poprawki.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim