Ponadto północnokoreańska artyleria wystrzeliła ok. 170 pocisków w stronę morza u wschodniego i zachodniego wybrzeża kraju - poinformowało Połączone Kolegium Szefów Sztabów Korei Południowej.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej potępiła Północ za eskalację napięcia. Działania Pjongjangu określiła mianem naruszenia dwustronnej umowy wojskowej z 2018 roku, która zakazuje "wrogich działań" w strefie granicznej.
Czytaj więcej
Korea Północna ukończyła wszystkie przygotowania techniczne do nowego testu broni atomowej w podziemnych tunelach na poligonie Punggye-ri - twierdzą przedstawiciele władz Korei Południowej.
Seul nałożył pierwsze od pięciu lat jednostronne sankcje na Koreę Północną, umieszczając na liście osób objętych sankcjami 15 obywateli Korei Północnej i 16 instytucji zaangażowanych w rozwój programu rakietowego.
Do wzrostu napięcia doszło po tym jak w środę Kim Dzong Un osobiście nadzorował test dwóch rakiet manewrujących dalekiego zasięgu, zdolnych - według Korei Północnej - do przenoszenia taktycznych głowic jądrowych. Rakiety miały skutecznie trafić w cel oddalony o 2 tysiące kilometrów.
Wyjątkowo intensywne testy rakietowe, prowadzone przez Koreę Północną w 2022 roku, rodzą obawy, że Pjongjang szykuje się do wznowienia testów broni atomowej - ostatni taki test, przeprowadzony przez Koreę Północną, miał miejsce w 2017 roku. Według niektórych analityków z Korei Południowej Północ może przeprowadzić test broni atomowej między 16 października a 7 listopada.
W piątek Korea Północna wystrzeliła rakietę o godzinie 1:49 czasu lokalnego. Rakieta przeleciała ok. 700 km z prędkością do 6 Machów.
Był to 41 test pocisku balistycznego przeprowadzony przez Koreę Północną w 2022 roku.
Nieco wcześnie, o 22:30 czasu lokalnego w czwartek, doszło do incydentu w czasie którego 10 północnokoreańskich samolotów wojskowych zbliżyło się na odległość 12 km do granicy morskiej między Koreami i na odległość 25 km do granicy lądowej.
Korea Południowa, w odpowiedzi, poderwała swoje myśliwce, w tym samoloty F-35A.