Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 198

Rosja 24 lutego dokonała niesprowokowanej inwazji na Ukrainę, atakując sąsiada z trzech stron, w tym z terytorium Białorusi. W czasie trwającej już od ponad pół roku wojny Rosjanie regularnie atakują na Ukrainie cele cywilne, w tym szkoły i szpitale. Rosyjscy żołnierze są też oskarżani o liczne zbrodnie wojenne - m.in. o gwałty na kobietach, torturowanie i zabijanie cywilów.

"Zwracamy uwagę na doniesienia, które pojawiły się w niektórych agencjach informacyjnych, na temat MSZ Rosji, mówiące o domniemanym rychłym wprowadzeniem przez rosyjską stronę wiz dla obywateli Ukrainy. To jest całkowicie błędne i nie oddaje prawdziwego nastawienia strony rosyjskiej" - napisała Zacharowa w oświadczeniu opublikowanym przez MSZ Rosji.

Czytaj więcej

Misja ONZ: Rosja uniemożliwia dostęp do jeńców wojennych

Zacharowa przypomniała, że Kijów zdecydował się wcześniej wycofać z rosyjsko-ukraińskiego porozumienia międzyrządowego ws. ruchu bezwizowego dla obywateli obu państw i ogłosił zakaz wjazdu Rosjan na Ukrainę bez wiz od 1 lipca.

Nie mamy w planach stawiania dodatkowych trudności przed zwykłymi Ukraińcami, w tym uchodźcami, którzy szukają ochrony w Rosji

Oświadczenie Marii Zacharowej

"Konkretna odpowiedź strony rosyjskiej jest obecnie wypracowywana. Jednakże podejmując decyzję nie zamierzamy odwzorowywać tego działania" - dodała.

Według Zacharowej podejmując decyzję w tej kwestii, Moskwa będzie kierować się przede wszystkim swoim interesem i względami humanitarnymi.

"Nie mamy w planach stawiania dodatkowych trudności przed zwykłymi Ukraińcami, w tym uchodźcami, którzy szukają ochrony w Rosji przed prześladowaniami ukraińskich nacjonalistów. Nie zapominamy o więziach rodzinnych i innych, które łączą mieszkańców obu państw" - dodała rzeczniczka MSZ Rosji.