Putin: Działania ukraińskich władz w Donbasie to zbrodnia przeciwko ludzkości

- Moglibyśmy uniknąć kryzysów takich jak obecny w Donbasie, który dzieje się w celu ochrony jego mieszkańców przed ludobójstwem - a dla działań kijowskiego reżimu nie może być innej definicji niż zbrodnia przeciwko ludzkości - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Publikacja: 30.06.2022 12:04

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Prezydent Rosji Władimir Putin w czwartek zwrócił się do uczestników Międzynarodowego Forum Prawniczego w Sankt Petersburgu.

- To prawda, obecnie kształtuje się wielobiegunowy system stosunków międzynarodowych. Jest to proces nieodwracalny, dzieje się na naszych oczach i ma charakter obiektywny. Stanowisko Rosji i wielu innych krajów jest takie, że ten demokratyczny, bardziej sprawiedliwy porządek świata powinien być budowany na podstawie wzajemnego szacunku i zaufania oraz oczywiście na ogólnie przyjętych zasadach prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych - mówił Putin.

- Kryzysy zdarzają się nie dlatego, że prawo jest wadliwe, ale z powodu prób zastąpienia prawa dyktatem, a norm międzynarodowych jurysdykcją krajową niektórych państw lub grup państw, przy świadomej odmowie przestrzegania podstawowych zasad prawa - sprawiedliwości, sumienności, równości i człowieczeństwa. To nie są tylko ideały prawne, ale wartości, które odzwierciedlają różnorodność naszej cywilizacji - kontynuował.

Czytaj więcej

Przywódcy G7 wyśmiewali wizerunek Putina. Prezydent Rosji odpowiedział

Putin przekonywał, że "niektóre państwa nie są gotowe zaakceptować utraty swojej supremacji na arenie międzynarodowej i dążą do zachowania niesprawiedliwego modelu jednobiegunowego".

- Pod przykrywką tego, co nazywają porządkiem opartym na zasadach i innymi wątpliwymi koncepcjami, próbują kontrolować i kierować procesami globalnymi według własnego uznania, trzymając się kursu tworzenia zamkniętych bloków i koalicji, które podejmują decyzje na korzyść jednego państwa - Stanów Zjednoczonych - stwierdził.

- Rosja jest otwarta na dialog w sprawie zapewnienia stabilności strategicznej, zachowania umów o nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i poprawy sytuacji w zakresie kontroli zbrojeń. Skupiamy się na połączeniu wysiłków w kluczowych kwestiach, takich jak polityka klimatyczna, walka z głodem, zapewnienie stabilności na rynkach żywności i energii oraz uczciwe zasady w handlu międzynarodowym - deklarował.

Czytaj więcej

Johnson mówił o tym co by było, gdyby Putin był kobietą. Putin odpowiedział

Zdaniem prezydenta Rosji, dzięki przestrzeganiu prawa i współpracy udałoby się uniknąć kryzysu w Donbasie. - Dzieje się on w celu ochrony jego mieszkańców przed ludobójstwem - a dla działań kijowskiego reżimu nie może być innej definicji niż "zbrodnia przeciwko ludzkości" - mówił Putin.

- Rosja będzie nadal tworzyć bardziej demokratyczny i sprawiedliwy świat, w którym zagwarantowane są prawa wszystkich narodów i zachowana jest kulturowa i cywilizacyjna różnorodność ludzkości - zapowiedział.

Konflikty zbrojne
Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem potrwa dwa dni dłużej
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konflikty zbrojne
Szturm na Awdijiwkę: Rosjanie nacierają z wszystkich stron
Konflikty zbrojne
W Ramallah o złym Hamasie tylko szeptem
Konflikty zbrojne
Ukraina zmienia politykę naboru do wojska. Wyzwanie dla Umerowa
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Konflikty zbrojne
CNN: Rozejm w Strefie Gazy przedłużony
Materiał Promocyjny
Zaskoczenie nowymi usługami Orange