Johnson mówił w środę, po szczycie grupy G7, że wojna na Ukrainie jest "doskonałym przykładem toksycznej męskości". W czasie szczytu G7 przywódcy państw tworzących tę grupę kpili z maczystowskiego wizerunku Putina, kreowanego w rosyjskiej propagandzie.

Czytaj więcej

Przywódcy G7 wyśmiewali wizerunek Putina. Prezydent Rosji odpowiedział

W odpowiedzi na słowa Johnsona Putin, w czasie konferencji prasowej podczas wizyty w Turkmenistanie, przypomniał o byłej brytyjskiej premier, Margaret Thatcher, która podjęła decyzję o wysłaniu brytyjskich wojsk na Falklandy, gdy wyspy te zostały zajęte przez Argentynę.

- Chcę tylko przypomnieć wydarzenia z najnowszej historii, gdy Margaret Thatcher zdecydowała się rozpocząć operację wojskową przeciw Argentynie. Więc kobieta podjęła decyzję o rozpoczęciu działań militarnych - stwierdził.

- A więc nie było to (słowa Johnsona - red.) całkowicie odpowiednie odniesienie ze strony brytyjskiego premiera w stosunku do tego, co dzieje się dziś - dodał.

Margaret Thatcher zdecydowała się rozpocząć operację wojskową przeciw Argentynie. Więc kobieta podjęła decyzję o rozpoczęciu działań militarnych

Władimir Putin, prezydent Rosji

Putin skrytykował następnie Wielką Brytanię za jej wojnę z Argentyną o Falklandy.

- Gdzie są Falklandy, a gdzie jest Wielka Brytania? - pytał. - Działania Thatcher były podyktowane niczym więcej, niż imperialnymi ambicjami i (chęcią) potwierdzenia imperialnego statusu - dodał.