W środę japońska straż przybrzeżna i południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów poinformowały, że Korea Północna przeprowadziła pierwszy w 2022 roku test rakietowy, wystrzeliwując rakietę ze wschodniego wybrzeża.

Czytaj więcej

Korea Płn. wystrzeliła pierwszą rakietę w 2022 roku. "Przeleciała 500 km"

Korea Północna po raz pierwszy przetestowała pocisk hipersoniczny we wrześniu, dołączając do wyścigu, na czele którego stoją największe potęgi militarne, o wprowadzenie tego zaawansowanego systemu broni.

Broń hipersoniczna zazwyczaj leci w kierunku celów na niższych wysokościach niż pociski balistyczne i może osiągnąć ponad pięciokrotną prędkość dźwięku - czyli około 6 200 km na godzinę.

Analitycy uważają, że główną cechą broni hipersonicznej nie jest prędkość, której czasami mogą dorównać lub przekroczyć tradycyjne głowice rakiet balistycznych, ale jej zwrotność.

Agencja KCNA poinformowała, że hipersoniczna głowica odłączyła się od rakiety wspomagającej i wykonała manewr skrętu, zanim "precyzyjnie trafiła" w cel oddalony o 700 km

"Kolejne sukcesy w próbnych startach w sektorze pocisków hipersonicznych mają strategiczne znaczenie, gdyż przyspieszają zadanie modernizacji strategicznych sił zbrojnych państwa" - napisano w raporcie KCNA.