Reakcja Serbii na sytuację w Macedonii

Serbskie siły specjalne zostały skierowane w pobliże granicy z Macedonią z powodu zwiększonego ryzyka ataków terrorystycznych na Serbię.

Aktualizacja: 11.05.2015 15:19 Publikacja: 11.05.2015 10:53

Reakcja Serbii na sytuację w Macedonii

Foto: AFP

Po ataku albańskich bojowników na policjantów w macedońskim Kumanowie kolumna dziesięciu wojskowych Hummerów wraz z członkami jednostki antyterrorystycznej do zadań specjalnych wyruszyła do położonej na południu Serbii bazy wojskowej Ristovac. Bazę odwiedził również szef MSW Nebojša Stefanović. Jak donosi portal kurir.rs w Prešewie, na granicy serbsko-macedońskiej, stacjonują obecnie serbskie oddziały wojskowe, wzmocnione przez siły policyjne oraz 450 antyterrorystów.

W dwudniowych walkach w macedońskim mieście Kumanowo zginęło ośmiu policjantów i prawdopodobnie 20 Albańczyków. W Macedonii ogłoszono dwudniową żałobę po zabitych policjantach.

Do starcia doszło prawie trzy tygodnie po tym, jak 21 kwietnia około czterdziestu uzbrojonych ludzi z Kosowa, przejęło na kilka godzin kontrolę nad posterunkiem policyjnym na granicy kosowsko-macedońskiej. Kosowscy terroryści ogłosili wówczas, że domagają się ustanowienia państwa albańskiego na terytorium Macedonii.

Najprawdopodobniej ta sama grupa spowodowała eksplozje w pobliżu dwóch posterunków policji w miastach Tetowie i właśnie Kumanowo w dniu 9 grudnia ubiegłego roku. Już wówczas eksperci ostrzegali przed kolejnymi próbami destabilizacji stosunków między grupami etnicznymi.

Co ciekawe, w kwietniu albańska bojówka dopuściła się nawet ataku na macedoński parlament. Wybuch przypominał atak z 28 października 2014 roku, kiedy to dwa pociski uszkodziły dach i ściany budynku rządowego. Sprawa pozostała niewyjaśniona. "Koha Ditore", największy dziennik wydawany w Kosowie, opublikował tydzień później oświadczenie podpisane przez komendanta Kushtrima i samozwańczą Armię Wyzwolenia Narodowego, w którym przyznają się do ataku z 10 kwietnia 2015 roku.

Analitycy zwracają zwraca uwagę, że wszystkie incydenty mogą mieć związek z niezadowoleniem z realizacji porozumienia ochrydzkiego zawartego w 2001 roku i kończącego konflikt zbrojny między albańskimi bojówkami, i macedońskimi siłami bezpieczeństwa. Porozumienie przewidywało zmiany w konstytucji zapewniając większe prawa dla albańskiej mniejszości.

Wspomniana umowa z 2001 roku spowodowała rozbrojenie Armii Wyzwolenia Narodowego, z której bojownicy albańscy utworzyli Demokratyczną Unię Integracji, partii obecnej do dnia dzisiejszego w parlamencie Macedonii.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1179
Konflikty zbrojne
Rosyjskie Wojska Lądowe mają nowego dowódcę. Kim jest gen. Andriej Mordwiczow?
Konflikty zbrojne
Dramatyczne doniesienia z Gazy, dzieci giną w nalotach. USA „zaniepokojone”
Konflikty zbrojne
Rusłan Szoszyn: Koniec wojny w Ukrainie jutro? Bilans konfliktu byłby fatalny
Konflikty zbrojne
Władimir Putin odwołał dowódcę Wojsk Lądowych Olega Salukowa