Aktualizacja: 19.12.2018 23:14 Publikacja: 19.12.2018 19:18
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Choć raport z propozycjami już od lipca znajduje się na biurkach urzędników Kancelarii Premiera, to niedawno przekazano go do Ministerstwa Sprawiedliwości, by opracowało stosowne przepisy. Upłynie sporo wody w Wiśle, nim zajmą się nimi Sejm, a potem Senat, i w końcu podpis złoży prezydent.
Ale nie bądźmy aż tak złośliwi. Rozprawę z neofaszystami zapowiadał przecież przed laty poprzedni rząd. Szef resortu spraw wewnętrznych odgrażał się skinom z Białegostoku: „Już po was idziemy!”. Poszli, ale większość śledztw umorzono.
Australia została pierwszym krajem na świecie, który bezwzględnie zakazał osobom poniżej 16. roku życia korzystania z mediów społecznościowych. „Boomerzy próbują powiedzieć młodym, jak internet powinien działać, bo chcą poczuć się lepiej” – skomentowała zakaz senator Sarah Hanson-Young z Zielonych. A może tym razem boomerzy mają trochę racji?
Sejm przyjął - po intensywnych tygodniach - projekt dotyczący wolnego dnia 24 grudnia. Lewica ogłosiła swój sukces. Ale jej politycy muszą zdawać sobie sprawę, że ten sukces ma gorzkawy posmak. A wejście w życie ustawy wcale nie jest przesądzone.
Jeśli PiS chciał mieć w wyborach prezydenckich kandydata konfrontującego się z dziennikarzami i nieodpowiadającego na ich pytania, to lepiej było postawić na Przemysława Czarnka.
Sensowna dyskusja o Instytucie Pamięci Narodowej i urealnieniu jego budżetu jest dziś niestety niemożliwa. Wciąganie IPN w sam środek politycznego cyrku, wystawiając jego prezesa Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich, to więcej niż błąd.
Zawarcie porozumienia w sprawie ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu zakończy wieloletni spór. Usuwa jeden z ważnych tematów, które mogłyby pojawić się podczas rozkręcającej się kampanii prezydenckiej. Wytrąca też argumenty propagandzie Kremla.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Kampania prezydencka 2025 jeszcze formalnie się nie zaczęła, ale i tak trwa w najlepsze. Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki oraz pozostali kandydaci rywalizują jednak też z wyobrażeniami o sobie, które ukształtowała przeszłość.
Rafał Trzaskowski na drodze do zwycięstwa? Według najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, kandydat Koalicji Obywatelskiej ma największe szanse na wygraną w wyborach prezydenckich 2025. Jego przewaga nad kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest wyraźna zarówno wśród kobiet, mężczyzn, jak i w większości grup wiekowych i społecznych
Jeżeli mieliśmy dziury w przepisach i działaniu służb, jeżeli staliśmy się śmietnikiem Europy i zaczęto do nas przywozić również odpady niebezpieczne, to na ich likwidację powinny iść środki z budżetu państwa – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
W szwedzkich muzeach znajdują się zabytki wywiezione z terenów Rzeczpospolitej w czasie potopu. Ministerstwo Kultury dokumentuje takie straty, ale czy trwają rozmowy z tamtejszymi muzeami, aby wróciły do Polski? Odpowiedź MSZ jest jednoznaczna.
Rocznica zabójstwa policjantów we Wrocławiu. Oskarżeni tylko funkcjonariusze, morderca nadal diagnozowany przez psychiatrów
„Czy uważa Pani/Pan Karola Nawrockiego za kandydata ponadpartyjnego?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
– Wybory prezydenckie wygrywa się, sięgając dalej niż elektorat partii. Myślę, że Karol Nawrocki ten potencjał posiada – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Andrzej Nowak. Historyk zarekomendował kandydaturę prezesa IPN w wyborach prezydenckich, którą popiera również PiS.
"Potępiamy nadmierną siłę użytą przeciwko Gruzinom korzystającym ze swojej wolności protestu i zawiesiliśmy nasze Strategiczne Partnerstwo z Gruzją" – poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas