Przez Wrocław wciąż przechodzi fala kulminacyjna na Odrze. Stan na wodowskazie referencyjnym dla Wrocławia - w Trestnie - stabilizuje się w prognozach hydrologów z IMGW na poziomie 645 cm. Wrocław realizuje od kilku dni scenariusz 6 działań przeciwpowodziowych. Ten scenariusz zakłada przyjęcie wody o poziomie 660 cm lub wyższym. Władze miasta poinformowały, że woda zaczęła przeciekać na wale Janówek-Pracze, na rzece Bystrzyca.
„Trwa jego uszczelnianie. Na miejscu pracuje 300 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze układają worki z piaskiem zabezpieczając wał. Wsparcia udziela policja i straż pożarna. Całą akcję koordynują Wody Polskie, jako administrator rzeki i wału. Ogromną pracę na miejscu wykonali mieszkańcy! Bardzo dziękujemy!” - skomentowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Urządzenia hydrotechniczne pracują bezawaryjnie
Urzędnicy informują, że w mieście mogą zdarzać się przesiąki, podejścia wód gruntowych itp. „Woda pojawiająca się m.in. w parkach, na trawnikach czy placach zabaw, a także na terenach ogródków działkowych nie jest problemem, który w tej chwili można rozwiązać” – tłumaczą.
Czytaj więcej
Poziom Odry we Wrocławiu ok. godziny 11 wyniósł 641 cm i przekroczył stan alarmowy o 191 cm. - Fala kulminacyjna już przechodzi przez Wrocław - oświadczył prezydent miasta, Jacek Sutryk.
Podobnie w przypadku położenia drogi, czy garażu na terenach depresyjnych w stosunku do okolicy, zdarzyć się mogą sytuacje pojawienia się wody gruntowej na poziomach poniżej linii wody stojącej w okolicy.