[b]Tak wynika z wczorajszego (9 luty 2009 r.) wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2328/08).[/b] Sprawa dotyczyła odpowiedzi udzielonej przez urząd skarbowy na podstawie zasad obowiązujących do 30 czerwca 2007 r. To istotne, bo w tym czasie obowiązywały inne niż obecnie przepisy regulujące zasady uchylania interpretacji. Są one nadal stosowane w odpowiedziach udzielonych przez urzędy skarbowe.
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła firma Gadu-Gadu SA. Zapytała, czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Chodzi m.in. o opłaty sądowe i notarialne oraz doradztwo inwestycyjne i prawne. Zdaniem spółki zapłacone z tego tytułu kwoty związane są z jej przychodami i nie ma przeszkód, aby obniżyły przychody.
W maju 2007 r. Urząd Skarbowy Warszawa-Praga wydał interpretację, w której potwierdził stanowisko podatnika. Jednak decyzją z kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie zmieniła odpowiedź urzędu i uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Powołała się na art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem do przychodów nie zalicza się tych otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego.
Zdaniem IS skoro kwoty te nie są przychodem, to wydatki z nimi związane nie są kosztem. Z tego powodu uznano, że nie można do nich zaliczyć opłat sądowych i notarialnych ani innych wydatków ściśle związanych z podwyższeniem kapitału. Według izby firma może zakwalifikować do kosztów jedynie wydatki na doradztwo.
Sprawa trafiła do sądu. Podatnik zwrócił uwagę, że [b]wydane na zasadach obowiązujących do 30 czerwca 2007 r. interpretacje mogą zostać z urzędu uchylone tylko, jeśli odpowiedź rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (w tym jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów)[/b].