Organ podatkowy powinien udzielić jednoznacznej odpowiedzi

Minister finansów nie może w udzielanych interpretacjach poprzestawać na ogólnym sformułowaniu o nieprawidłowości stanowiska strony w zakresie interpretacji przepisów. Skutkuje to niejednoznacznością rozstrzygnięcia

Aktualizacja: 17.12.2009 06:38 Publikacja: 17.12.2009 05:00

Organ podatkowy powinien udzielić jednoznacznej odpowiedzi

Foto: Fotorzepa, Dor Dorota Awiorko-Klimek

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 1 grudnia 2009 r., (I SA/Gd 553/09)[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka jawna złożyła do ministra finansów wniosek o udzielenie interpretacji. Chodziło o możliwość zastosowania 7-proc. stawki VAT do świadczonych usług budowlanych. Spółka jest generalnym wykonawcą wielorodzinnego budynku mieszkalnego.

Pytała, czy całość usług budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego (części podziemnej i nadziemnej), w tym budowa części podziemnej z miejscami postojowymi, może być opodatkowana stawką 7 proc.

Izba skarbowa, która wydała interpretację, stwierdziła, że od 1 stycznia 2008 r. 7-proc. stawka VAT znajduje zastosowanie jedynie w odniesieniu do robót polegających na realizacji obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części.

Jeżeli zatem umowy odnoszą się do budynku sklasyfikowanego według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 jako całości, kompleksowe roboty budowlano-montażowe dotyczące budynku wielorodzinnego, w którym znajdują się miejsca postojowe, zastosowanie będzie miała jedna stawka VAT w wysokości 7 proc. dla robót wykonywanych w całym obiekcie.

W sytuacji jednak, gdy świadczona przez wnioskodawcę usługa dotyczy miejsc postojowych i infrastruktury towarzyszącej, zlokalizowanych poza budynkiem wielorodzinnym, wówczas zastosowanie ma stawka podstawowa w wysokości 22 proc.

Na skutek skargi spółki sprawa trafiła do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem sądu, wbrew stanowisku organu, dodatkowe stwierdzenia zawarte w opisie stanu faktycznego, że inwestor ma obowiązek zapewnienia do każdego lokalu mieszkalnego infrastruktury towarzyszącej nie tylko w postaci przyłączy wodnokanalizacyjnych, energetycznych itp., lecz również miejsc postojowych, bez względu na to, gdzie to miejsce zostanie zlokalizowane – przy budynku lub wewnątrz budynku, nie uzasadniało uznania, że jest to opis stanu faktycznego objętego precyzyjnie sformułowanym pytaniem strony.

Na etapie wezwania do usunięcia naruszenia prawa strona zasadnie podkreśliła, że ubiega się o udzielenie odpowiedzi dotyczącej opodatkowania dostawy miejsc postojowych usytuowanych w budynkach mieszkalnych dokonywanej wraz z dostawą lokali mieszkalnych.

Nie jest trafne twierdzenie zawarte w odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, że strona przedstawiła jednolite stanowisko prawne odnośnie do opodatkowania budowy miejsc parkingowych w budynkach mieszkalnych i poza nimi.

Zasadny jest zarzut strony, że [b]udzielona interpretacja poprzez ogólne sformułowanie rozstrzygające o nieprawidłowości stanowiska skutkuje niejednoznacznością rozstrzygnięcia[/b].

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 1 grudnia 2009 r., (I SA/Gd 553/09)[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem