Jak rozliczyć sprzedaż firmowego budynku

Przedsiębiorca, który wycofa nieruchomość z działalności gospodarczej, musi poczekać pięć lat, jeśli nie chce płacić daniny

Publikacja: 10.11.2011 07:28

Jak rozliczyć sprzedaż firmowego budynku

Foto: Rzeczpospolita

Wynika tak z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (numer interpretacji: IPTPB1/415-103/11-3/DS).

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który prowadzi działalność jako osoba fizyczna. W czerwcu 2006 r. kupił nieruchomość składającą się z działki, domu oraz zabudowań gospodarczych. W akcie notarialnym wpisano, że będzie wykorzystywał posesję do prowadzenia firmy. W rzeczywistości tego nie robił, ale miał przychody z najmu, które opodatkowywał łącznie z innymi przychodami z biznesu.

Nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych, a budynki są amortyzowane. Teraz chce sprzedać nieruchomość i pyta, jakie skutki będzie miało wcześniejsze wycofanie jej z ewidencji środków trwałych.

Dyrektor IS wskazał, że odpłatne zbycie nieruchomości przez osobę prywatną, a nie w ramach prowadzonej firmy, jest opodatkowane, jeśli nie upłynęło pięć lat od jej nabycia lub wybudowania.

Z ustawy o PIT wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno środki ze sprzedaży składników majątku używanych aktualnie w działalności, jak i ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z biznesu z różnych względów wycofane.

Przedsiębiorca nie płaci podatku dopiero po sześciu latach od pierwszego dnia następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności. Przychód z ich sprzedaży jest rozliczany jak zbycie majątku prywatnego.

Jak wynika z interpretacji, samo wyłączenie nieruchomości z działalności gospodarczej nie będzie oznaczało powstania dochodu z tej działalności. Czynność ta nie wiąże się bowiem z odpłatnym zbyciem środka trwałego, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 czy też w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Wycofane nieruchomości nadal stanowić będą własność przedsiębiorcy wykorzystywaną na jego potrzeby osobiste.

Dyrektor izby zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, że aktualnie wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej nie będzie stanowić dla niego ulgi. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT środki trwałe i tak będą generowały przychód z tytułu tej działalności.

Jeśli przedsiębiorca wycofa nieruchomość z firmy, to przez sześć lat jej odpłatne zbycie i tak stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej. W tym czasie środki uzyskane ze sprzedaży środków trwałych będą podlegać opodatkowaniu na zasadach właściwych dla tego źródła przychodów, np. podatku liniowego, jeśli przedsiębiorca wybrał ten sposób rozliczenia.


Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem