Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej (numer interpretacji IPTPP2/443-472/11-7/PM). Z wnioskiem wystąpił przedsiębiorca, który świadczy usługi rekreacyjne, naukę pływania, organizuje imprezy sportowe, aerobik wodny i ratownictwo. W tym celu zatrudnia ratowników WOPR. Od stycznia 2010 r. wystawiał faktury i opodatkowywał świadczone usługi stawką w wysokości 7 proc., a od 2011 r. stosuje zwolnienie od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT. Chciał więc wiedzieć, czy prawidłowo.

Zdaniem dyrektora łódzkiej Izby Skarbowej – tak. Jak podkreślił dyrektor w uzasadnieniu wydanej interpretacji, określając przewidziany w tym przepisie krąg podmiotów zwolnionych od opodatkowania, ustawodawca odwołał się do art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej (DzU z 2011 r. nr 112, poz. 654 ze zm.). Przepis ten definiuje osobę wykonującą zawód medyczny jako osobę uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz legitymującą się fachowymi umiejętnościami. Świadczeniami zdrowotnymi są natomiast – w myśl art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej – działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia oraz przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Kwalifikacje ratowników decydują o zastosowaniu zwolnienia

Zadaniem zatrudnionych przez podatnika ratowników WOPR jest sprawowanie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i poprawie zdrowia oraz strzeżenie bezpieczeństwa nad wodą. Wszyscy mają też kwalifikacje oraz certyfikat kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

A skoro tak, to – jak uznał dyrektor IS w Łodzi – wykonywane w ramach działalności podatnika czynności obsługi ratowniczej basenu, których celem jest opieka medyczna, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na zasadach określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.